​טיפול בכאבי גב אמצעי

אנחנו מחלקים את עמוד השדרה לארבעה אזורים, אזור חוליות הצוואר שמורכב משבע חוליות צוואריות cervical vertebrae שממוספרות בסדר מהחוליה הצווארית העליונה c1 שעליה מונחת הגולגולת ובהמשך c2 c3 c4 c5 c6 c7 לאחר מכן 12 חוליות הגב העליון thoracic vertebrae שממוספרות בסדר הבא t1 t2 t3 t4 t5 t6 t7 t8 t9 t10 t11 t12 בהמשך נמצאות 5 חוליות המותן שנקראות גם בשם חוליות הגב התחתון lumbar vertebrae ומספרן l1 l2 l3 l4 l5 מתחתן נמצא אזור עצם העצה שמורכב מחמשת חוליות העצה sacral vertebrae שהתגבשו לעצם אחת אך העצבים שיוצאים מתוך הנקבים של עצם העצה ממוספרים בתור s1 s2 s3 s4 s5 ובקצה שלושת עצמות הזנב coccyx . הגב האמצעי למעשה אינו מוגדר מבחינה אנטומית רפואית כאזור שמתאפיין באחד מחמשת הקבוצות הללו אלא ניתן להגדירו כחלק התחתון של חוליות הגב העליון כלומר למעשה אזור חוליות t6 t7 t8 t9 t10 t11 t12 שאליהן גם מתחבאות הצלעות מאחורנית ובונות את חלל בית החזה מלפנים.

הסיבות להופעת כאבי גב אמצעי

ניתן לציין את הסיבות שגורמות לכאב גב אמצעי כתנוחה, כתנועה, כחבלה. כלומר התיאור של מטופלי יכול להיות: "ישבתי במשך שעות רבות על ספה לא נוחה בתנוחה לא מאוזנת בזמן שהתארחתי אצל חברים, תוך כדי הישיבה חשתי שאזור הגב האמצעי נכנס להתכווצות ולמתח וכאשר קמתי והתרוממתי הרגשתי שאני תפוס בגב וקשה לי להתרומם ולנשום נשימה עמוקה". דוגמא נוספת יכולה להעיד על גורם המאמץ "חתרתי בעזרת משוט בודד והתנועות היו בצד אחד של הגוף, בזמן החתירה חשתי שאזור הגב לא עובד באופן סימטרי אלא רק בצד אחד של הגוף, כשעצרנו וירדתי מהסירה הרגשתי שאני נוטה לצד אחד והופיעו כאבים בגבי האמצעי שכללו הקרנה לבית החזה". דוגמא נוספת שנתקלתי במהלך עשרות שנות עבודתי בתור פיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות" בטיסה ארוכה טרנס אטלנטית נרדמתי ועקב הצפיפות חיפשתי לעצמי תנוחה הכי נוכה שאפשרית, הגוף היה מעוות לחלוטין וכשירדתי מהטיסה הרגשתי שהגוף נוטה לצד אחד ושאיננו סימטרי, בצעדים הראשונים הרגשתי שהגוף נוטה הצידה והופיעו כאבים באזור חוליות הגב האמצעי שהקרינו לכיוון הבטן. הכאב התגבר כאשר נשמתי עמוקות והשתעלתי עמוקות". דוגמא נוספת של כאב גב אמצעי שהיא תגובת שרשרת משנית "עקב דלקת ראות שסבלתי ממנה לאחרונה השתעלתי שעול עמוק במשך השבוע האחרון, באחת מהפעמים חשתי כאב חד בגב האמצעי באזור הצלעות מצד ימין שהלך והתגבר בכל שיעול חזק ובכל עיטוש עמוק נוסף, בבדיקה התברר שמדובר בקרע בסיבי השריר הבין צלעי שבין צלעות מספר תשע ועשר מצד ימין".

מהם סוגי טיפול בכאבי גב אמצעי?

תחילה צריך לאבחן את האזור שבו נוצרה הבעיה, האם מדובר בחוליות הגב, או בשרירים שמייצבים erector spinae muscle את החוליות או אולי מדובר בלחץ לא מאוזן במפרקים הבין חולייתיים intervertebral joints של חוליות הגב האמצעי, אן אולי מדובר בבעיה במפרקים שבין הצלעות לבין הזיזים האחוריים של חוליות הגב האמצעי, או אולי מדובר במתיחת סיבי השריר הבין צלעי intercostal muscles עקב התקף חזק של שיעול והתעטשות שגרם לנזק מקרוסקופי בצורת קרע בסיבי השריר הבין צלעי.

לאחר שהפיזיותרפיסט יבצע אבחון וברור מהו האזור ומהי הרקמה שנפגעה, איזה מכניזם כללה הפציעה, האם מדובר בחבלה, או בתנוחה גרועה למשך זמן רב, או האם מדובר בתופעה משנית למחלה אחרת. האם מדובר בבעיה שנמשכת תקופה ארוכה או ימים אחדים, איזה טיפולים כבר קבל המטופל: תרופות, חבישות, טיפולים ברפואה משלימה, עיסויים ואיך הם השפיעו עליו. כעת יחליט הפיזיותרפיסט איזה טיפול בכאבי גב אמצעי כדאי להפעיל במקרה זה.

ניתן לבצע טיפולים ידניים מסוג מוביליזציות למפרקי חוליות הגב האמצעי, ניתן לשלב שימוש במכשור אלקטרו תרפי חדיש כגון מכשיר אולטרה סאונד או גירויים חשמליים מקבוצת transcutaneous nerve stimulation שיפחיתו את הכאבים וישחררו את השרירים התפוסים, שימוש נוסף בחבישות מסוג paris tapping לצורך קיבוע וייצוב האזור הפגוע, או לחילופין חבישות מסוג קניזיוטייפינג kinesio tape שיעזרו בפיזור הנוזל הלימפאטי התת עורי שהצטבר ומגביר את הלחץ הפנימי על קצוות העצבים העוריים.

כאמור השלב החשוב ביותר הוא שלב האבחון והתשאול שיבוצע על ידי הפיזיותרפיסט מאחר ו- 70% הצלחה הראשונה תלויים באבחון נכון ואחר כך יתאים הפיזיותרפיסט את סוג ומרכיבי הטיפול הנדרש.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בכאבי גב היכנסו לקישורים הבאים:

למה אנחנו חשים בכאבי גב עליון ובשכמות ביחד

מה הקשר בין כאב גב תחתון לבין ההיריון

הבנת האנטומיה של הגב האמצעי