​דלקת בגב התחתון

הרבה מטופלים מתקשרים אלי ואומרים לי אני חושב שיש לי דלקת בגב התחתון, חלקם גם מציינים שנכנסו לאינטרנט "התייעצו עם דר' גוגל" והם קראו מספר מאמרים והגיע לידי הבנה שכנראה יש להם דלקת בגב התחתון. ואני אומר על סמך ניסיון קליני טיפולי בתור פיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות ובעל ניסיון של עשרות שנים בטיפול בכאבי גב תחתון שלא צריך להבהל מאבחנה כזו.

דלקת הינה תגובה נורמלית של הגוף לבעיה שהגוף זיהה. כלומר כתוצאה מנזק שנוצר בגוף נוצרת דלקת ואז הגוף מחפש פתרון לעזור לריפוי הבעיה, ובעקבות רפוי הבעיה הדלקת נעלמת והגוף חוזר לתפקד רגיל, זו גם הסיבה מדוע התרופות הנוגדות דלקות מסוג NSAID, שהרופאים נותנים בלחץ ובעקבות הצפת השוק על ידי החברות יצרניות התרופות, בעצם לא רצויות כי הן לא מאפשרות לגוף להשלים את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף.

למה מתכוונים כשאומרים גב התחתון?

הגב התחתון מורכב מחמש חוליות מותניות שמסומנות בסימנים L1, L2, L3, L4, L5 וכן עצמות האגן שהאחורית שנקראת העצה ובלועזית sacrum ושהיא מתחברת לחוליות הגב התחתון ואל שתי עצמות האגן מאחורנית בשני מפרקים שנקראים sacral iliac joint. כמו כן הגב מיוצב על ידי מערכת מורכבת של רצועות קצרות וארוכות שתפקידן לייצב את החוליות זו לזו ואת המבנים של עצמות האגן עצם לעצם, בנוסף לכך בין כל שתי חוליות נמצאים מפרקים קטנטנים עדינים שבהם מתבצעת תנועת החלקה עדינה ושמאפשרת את תנועות הגב לכל הכיוונים והם כפיפה, פשיטה, הטייה לשני הצדדים וסיבוב לימין ולשמאל. בנוסף לכך בין כל שתי חוליות נמצאת דסקית סחוסית מלאה בג'ל מיוחד שנקראת בשם הדיסק הבין חולייתי ובלועזית intervertebral disc ושתפקידה חשוב בתור בולם זעזועים ולשם יצירת המרווח שבין כל שתי חוליות. בנוסף לכך קיימת מערכת עצבים מסובכת שמעבירה אינפורמציה מהגוף אל המוח ובחזרה פקודות מהמוח אל איברי הגוף. את כל המערכת הזו מייצבים ומפעילים שכבות עמוקות ושטחיות של שרירים שתפקידם לייצב ולהפעיל את המבנים של עמוד השדרה.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

במה עלולה לפגוע הדלקת בגב התחתון?

דלקת בגב התחתון עלולה לפגוע בכל אחת מהרקמות הללו בחוליות, במפרקי האגן, במפרקים הבין חולייתיים, בדיסקוסים הבין חולייתיים, במפרקי האגן, ברצועות המייצבות, במערכת העצבים המורכבת, בשרירים המייצבים. ומתוך כך ברור מדוע האבחנה חשובה וידוע שהצלחת הטיפול תלויה בראש וראשונה באבחנה נכונה, ויש אומרים ש- 70% מהצלחת הטיפול תלויים באבחון מדוייק.

בדיקה ואבחנת דלקת בגב התחתון

בהגיעכם לפיזיותרפיסט הוא יבצע בדיקה מורכבת לשם זיהוי הרקמה הבעייתית ולכן אם יש לכם בדיקות קודמות שבצעתם, צילומי רנטגן, בדיקות CT או MRI שעשיתם מיפוי עצמות, בדיקת הולכה עצבית מסוג EMG עליכם להביאן לבדיקה. הפיזיותרפיסט ישאל אתכם סדרת שאלות שתצייר בפניו את הבעיה שלכם: כמה זמן אתם סובלים מהבעיה, האם היא נגרמה מעומס בעבודה, מישיבה ממושכת בנהיגה או מטיסה ארוכה, האם שיניתם לאחרונה את הרגלי העבודה שלכם, האם החלפתם נעליים, האם עשיתם פעילות ספורטיבית מאומצת שאינכם מורגלים לעשות, האם החלפתם מזרון לאחרונה. האם מדובר בחבלה כגון תאונת דרכים, תאונת עבודה, נפילה, הרמת משא כבד מאד וכו'.

השלב השני של הבדיקה היא בדיקה קלינית שתכלול בדיקת טווחי תנועה של הגב התחתון לכל הכיוונים: כפיפה קדימה, פשיטה אחורנית, הטיה לצד ימין, הטיה לצד שמאל, תנועה סיבובית לצד ימין, תנועה סיבובית לצד שמאל. תנועות מורכבות שמשלבות תנועת הטיה משולבת בסיבוב לאותו צד והפשיטה אחורנית. בדיקה משולבת לכיוון כפיפה קדימה משולבת בהטיה לצד וחד וסיבוב לאותו צד.

השלב השלישי של הבדיקה הקלינית יכלול בדיקה נוירולוגית שתכלול בדיקת רפלקס הברך ורפלקס גיד אכילס, תחושה שטחית לפי הדרמטום של כל שורש עצבי , תחושה עמוקה, כח שרירים לכל שריר שמייצג עצב מוטורי מותאם.

בשלב הרביעי של הבדיקה ימשש הפיזיותרפיסט את הגב התחתון ויחפש סימנים שמאפיינים בעיה לפי המבנים הבאים: מפרקי החוליות, שרירי זוקפי הגב בכל שכבותיהם, דיסקוס לפי גובה חולייתי, עצבית לכל חולייה לפי המיקום שלה, רצועות האגן, מפרקי האגן.

טיפולי פיזיותרפיה לבעיית דלקת בגב התחתון

בתום הבדיקה יחליט הפיזיותרפיסט איזו טכניקה מנואלית יבצע, באיזה מכשור אלקטרו תראפי ישתמש ואיזה תרגילים יותאמו לסוג הבעיה ואפיוניה, איזו התאמה ושינויים ארגונומיים בסביבת העבודה לפי תחום העיסוק של המטופל.

היכולת להתאים את הטיפול מתבססת על הניסיון הקליני העשיר שנצבר במהלך שנות העבודה, הידע האנטומי, הידע הפיזיולוגי, הניסיון ביעוץ ארגונומיה.

להשארת פרטים: לחצו כאן


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

 לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בטיפולי פיזיותרפיה לבעיות בגב התחתון הכנסו לקישורים הבאים:

הכרת המבנה האנטומי של הגב התחתון

טיפול מניעתי בבלט דיסק מותני

טיפול בפריצת דיסק בחוליות L4-L5