פריצת דיסק

פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני והצווארי

התסמינים הקשורים בפריצת דיסק

התלונות שמאפיינות את המטופלים שנתקפו בפריצת דיסק תמיד מערבות כאב מותני שכולל גם הקרנה לכיוון הרגל. ההקרנה לרגל ימין או לרגל שמאל תלויה האם הדיסק פרץ ימינה ולוחץ על שורש העצב המותני הימני ואז התסמינים יהיו כאב גב תחתון ותחושת שריפה או עקצוץ, או כאב, או לחץ, או תחושת "כאב מושך" בכל מני מקומות לאורך הרגל. 

מיקום הכאב על פני הרגל תלוי בעצב שנפגע, לדוגמא:

לחץ על העצב L3 יתבטא בתחושת כאב ושריפה שיתחילו מהישבן וימשכו עד לצד אזור הקדמי - צידי של הירך.

לחץ על שורש העצב L4 יגרום להרגשת כאב בישבן שמלווה גם בשריפה בישן ויקרינו לאורך הירך הצידי והשוק הקדמי צידי באותה ברגל.

לחץ על עצב L5  יתבטא בשריפה בצד החיצוני של השוק ונימול בבהונות בפרט בבוהן.

לחץ על עצב S1 יורגש כשריפה בישבן שתמשיך עד לכף הרגל בצד החיצוני.

איזה שרירים ואיזו תחושה ורפלקסים יפגעו לפי גובה הדיסק הצווארי ?

פריצת דיסק בגובה חוליה צווארית ובשורש מספר 5C תפגע בשריר Deltoid והחולשה תתבטא בתנועה של הרחקת הכתף הצידה. שריר נוסף שיפגע הוא שריר Infraspinatus   שאחראי על סיבוב חיצוני של הזרוע. הפגיעה התחושתית תהיה בצדו העליון קדמי ואחורי של הכתף. בדיקת הרפלקס הינה של שריר ה- Biceps.
פריצת דיסק שתפעיל לחץ על שורש עצב  C6  תתבטא בחולשת השרירים Extensor carpi radialis & ulnaris ויתבטא בקושי בביצוע פשיטה של שורש כף היד התחושה שתפגע תהיה בצד האמה וכל האגודל וחצי האצבע השנייה.
פריצת דיסק שעקב כך יגורה שורש העצב C7  תורגש בירידה בכח השרירים Extensor Digitorum   ותתבטא בחולשת פושטי האצבעות וגם בשריר Triceps  שיתבטא בחולשת פושט המרפק. ירידת התחושה תהיה באצבעות 2,3 וחצי אצבע 4 ובאמה. הרפלקס שיפגע הוא בבדיקת שריר ה- Triceps.
בפגיעה בעצב C8 T1  שיגרם עקב פריצת דיסק בחלק התחתון של חוליות הצוואר יפגעו השרירים העמוקים של כף היד Interossei & Lumbricalis   והחולשה תתבטא באי יכולת להפעיל את כף היד בתנועות הקטנות והמדויקות של האצבעות. הירידה התחושתית תהיה בחצי אצבע 4, באצבע 5 ובאמה בצד של הזרת.

מה בין הפגיעה בפריצת דיסק בחוליות המותן והקשר לעצבים ?

בפריצת דיסק בחוליות L2, L3, L4 תתבטא הפגיעה המוטורית בשרירי הירך הבאים: Quadriceps, Iliopsoas, Adductors group  ותתבטא בחולשת פושטי הברך ומקרבי הירכיים. בדיקת הרפלקס תהיה שך שריר הארבעה ראשים – Quadriceps. והאזור שיפגע תחושתית יהיה קדמת הירכיים וצדם הפנימי של הירכיים ועד לחצי החיצוני של הבוהן הגדול.
פריצת דיסק בגובה חוליות L5  יגרום לחולשת שרירי השוק שאחראיים על הרמת הבהונות וכף הרגל כלפי מעלה. הסיבה לכך הינה החלשת השרירים Tibialis Anterior & Extensor hakkucis והירידה בתחושה תהיה בקדמת השוק ובבהונות חצי בוהן 1 ובהונות 2, 3, 4 וחצי בוהן 5.
פגיעה בשורש עצב S1  עקב פריצת דיסק גם היא תבוא לידי ביטוי בחולשת השרירים האחראיים על עמידה על הבהונות שהוא שריר התאומים ובלועזית Gastrocnemius     והתחושה שתפגע תהיה באזור כף הרגל בצדו החיצוני ובשוק האחורית. גם כאן נזהה סימני חולשה של רפלקס הקרסול בזמן בדיקת הרפלקס של גיד אכילס שהוא הגיד של שריר התאומים.

תיאור המקרים של הסובלים מפריצת דיסק

"כואב לי הגב והרגל מושכת עד קצות האצבעות"

"נתפס לי הגב, התעקמתי הצידה והכאב מושך לכיוון הישבן הימני"

"התכופפתי להרים משא כבד, חשתי כאב חד בגב והרגשתי זרם חזק לרגל שמאל ומאז אני מרגיש כאבים ושריפה לאורך כל הרגל"

אלו רק 3 דוגמאות מתוך אלפי התלונות ששמעתי ממטופלי במהלך 38 שנות עבודתי כפיזיותרפיסט, הן בקופת חולים והן במרפאתי הפרטית.

למי ומדוע יקרה פריצת דיסק

85% מהאוכלוסייה הבוגרת בגילאים 35 ומעלה סובלים מכאבי גב תחתון חלקם אף מדווחים על כאבי גב שכוללים גם הקרנה לרגליים. במחקר שבוצע בקרב 700 נבדקים ושלכולם בוצע MRI של הגב התחתון, נמצא של-85% מהם יש פריצת דיסק שמלווה בכאב המקומי ו/או כאב מוקרן לרגל ואילו לייתר ה-15% שגם נמצא ב- MRI שיש להם פריצת דיסק אך שאף פעם לא התלוננו על כאבי גב.

כלומר נמצא של-91% מבין  700 הנבדקים יש פריצת דיסק או בקע דיסק או בלט דיסק ברמות נזק שונות אולם כאמור ל-15% הנותרים שאף אחד מהם לא התלונן על כאב… הסיבה היא שהדיסק לא לחץ על העצב ולכן לא גרם לגירוי מקומי או גירוי שורשי שהפיק כאב מוקרן לרגל.

למה לא צריך למהר ולנתח פריצת דיסק

מחקרים מצאו שעדיף להימנע מניתוחים ולהעדיף טיפולים שמרניים שאינם פולשניים על התערבות כירורגית שתכלול ניתוח לשאיבת דיסק, או ניתוח לכריתת דיסק, או הזרקה אפידוראלית לאזור הדיסק, או טיפול בעזרת תדר רדיו radio frequency שצריך לשתק את העצב הפגוע. מטרת הטיפולים השמרניים לעבר אתכם מהקבוצה של ה - 85% שסובלת מהכאבים לקבוצה של ה-15% יש לה פריצת דיסק אך היא איננה מרגישה כל כאב מקומי או מוקרן.

באיזה מצבים אין מניעה וחייבים לעבור ניתוח הוצאת דיסק?

בשלושה מצבים אין מנוס וחייבים לנתח ואלו הם: תחושת שיתוק של כף הרגל ואי יכולת הרמת הבהונות וכף הרגל מעלה שנקרא בשם: drop foot  הסיבה לכך הינה לחץ עמוק על שורש העצב ובמקרה זה העצב במצוקה וחייבים לשחרר את הלחץ שמופעל עליו.

סיבה שנייה היא חוסר שליטה על הסוגרים. כלומר אתם רוצים לעשות פיפי [אינכם מסוגלים להטיל שתן] והשסתום של צינור השתן לא נפתח ולכן אינכם מסוגלים להוציא שתן, במקרה זה קיימת סכנה גדולה לנזק לכליות ואין אפשרות להימנע מניתוח.

סיבה שלישית הכאבים בלתי נסבלים ולאתם מאיימים שתקפצו מהגג. אתם כבר על הגג עם הרגליים בחוץ.

אם אינכם משתייכים לאחד משלושת המצבים הללו מומלץ שתשקלו טיפולים שמרניים ולא ניתוחיים.

פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני והצווארי

כואב לכם הגב? לחצו כאן למידע נוסף אודות טיפול בפריצת דיסק וכאבי גב

מה זה בלט דיסק? לחצו כאן למידע נוסף

האנטומיה של עמוד השדרה המותני

בכדי להבין מה זה פריצת דיסק כדאי שתכירו את עמוד השדרה התחתון או בשמו המקצועי עמוד שדרה מותני, 

עמוד השדרה המותני  בנוי מחמש חוליות מותניות שממוספרות L1 – L5 ובהמשך נמצאים חוליות העצה שמסומנות במספרים S1-S5 בן כל שתי חוליות נמצא הדיסק הבין חולייתי שהוא מבנה בצורת דיסקוס שעשוי מרשת סיבים חזקה ושבתוכו נמצא נוזל ג'לי גמיש שנע מצד לצד לפי כיוון תנועות הגב שלנו. כמו כן בין כל שתי חוליות יוצאים זוג עצבים לכיוון הרגליים והם מעבירים תחושה מהרגל לכיוון המח תחושה מהעור, מהמפרקים, מכלי הדם, מהשרירים וכו' ובנוסף תפקיד העצבים להעביר פקודות מהמח לשרירים ופרקים למערכת הלימפה וכו'.

העצבים הללו מגיעים לכל המבנים באזור האגן, המפשעות, הישבן, אברי הרבייה והרגליים עד לקצות האצבעות.

איך נוצר בלט דיסקוס ובהמשך פריצת דיסק?

התהליך שבו נפגעים הסיבים החיצוניים שעוטפים את הדיסק הבין חולייתי עשויים להיגרם בכל רגע בחיינו הן בתפקוד יום יומי של ישיבה ממושכת מול המחשב במשרד, הן בזמן הנהיגה הממושכת מהבית לעבודה או בזמן העבודה הביתה, או עקב מאמץ פיזי לא זהיר בחדר הכושר, בזמן משחק כדורסל, במהלך מסע והליכה יום יומית ממושכת או עקב טראומה בעת שהרמנו חפץ כבד לבד או עם עזרה ועקב כך הזקנו לגב. כלומר אין לנו שליטה ואפשרות למנוע את היווצרות הנזק לגב.

טיפול בגלי הלם מפחית כאבים בצורה דרמטית – לחצו כאן למידע נוסף

בדיקת פיזיותרפיה לכאבי גב תחתון ולפריצת דיסק

בבואכם לטיפול אצל הפיזיותרפיסט במידה ובצעתם בדיקות בעבר שקשורות בכאבי הגב שלכם הביאו אתכם את הבדיקות והממצאים שלהם CT MRI EMG צילום רנטגן וכו'..

הבדיקה שחשובה מאד להצלחת הטיפול תתחיל בתשאול המטופל לגבי תולדות המחלה שכוללים פרטים לגבי מועד תחילת ההתקף הנוכחי, האם גם בעבר סבלתם מכאבים, מה עשיתם שגרם לכאב האם הרמת מכונת כביסה, הרמתם משקלות כבדים בחדר הכושר, עבדתם לאחרונה שעות נוספות בישיבה ממושכת מול המחשב בעבודה, הייתם מעורבים בשיפוץ הבית ומתוך כך סחבתם ארגזים מחדר חדר וכו'. בשלב הבא יבקש הפיזיותרפיסט לשמוע איפה כואב ואיך הכאב מתבטא בשריפה, בלחץ, בנימול, בירידת תחושה בחולשת שרירים וכו'. שלב הבדיקה הבא שיבוצע יכלול בדיקת טווחי התנועה של הגב התחתון לכל כיווניו – כפיפה פשיטה הטיות סיבובים לשני הצדדים. בדיקת כח שרירים, תחושה, רפלקסים ולסיום ימשש הפיזיותרפיסט את הגב ויזהה נוקשות בשרירי הגב התחתון נוקשות בתנועה הבין חולייתית המותנית. הפיזיותרפיסט יחפש נקודות כאובות ובתום הבדיקה יקבל תמונה קלינית מלאה שתלמד אותו מה קורה לגב שלכם ובמה צריך לטפל בתחילה ואיך תתבצע תכנית הטיפול.

בתום הבדיקה יסביר הפיזיותרפיסט וידגים על גבי מודל תלת ממדי של עמוד השדרה ויתאר בפניכם מה קרה לגב שלכם ומה עליו לבצע בכדי לשקם את הגב התחתון (לטיפול בכאבי גב תחתון, לחצו כאן

טיפולי פיזיותרפיה לכאבי גב ולנזקים לדיסקוס של עמוד השדרה המותני

טיפול בפריצת דיסק – הטיפול הפיזיקלי יכלול טכניקות טיפול מנואליות עדינות על ידי לחיצות, סיבובים, הטיות ומתיחות שמטרתם להניע את החוליות בצורה מבודדת ובכך לשחרר את הלחץ שמפעיל הדיסקוס על העצבים. בנוסף ישתמש הפיזיותרפיסט במגוון מכשירים אלקטרו-תרפיה שמטרתם להפחית את הלחץ על העצבים, להוריד את הבצקת, הדלקת מהרקמות הרכות שמעורבות באזור הפגוע. לסיום יתאים הפיזיותרפיסט סדרת תרגילים מותאמת באופן ספציפי ומבוקר לבעיה שממנה אתם סובלים וכן ידריך אותכם כיצד להתנהל באופן יום יומי במקום העבודה שלכם עפ"י עקרונות ארגונומיים מניעתיים.


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצורכי המטופלים שלנו.


סובלים מכאבים בגב התחתון? יש לכם הקרנות לרגליים? אל תחכו זמן מיותר. התקשרו אלינו לצורך טיפול בפריצת דיסק ונשמח לעזור לכם


לקריאת מאמרים נוספים בנושא טיפולים לכאבי גב היכנסו ל:

לשם הבנת הגורמים לכאבי גב צריך להבין את המבנה האנטומי של הגב

הסיבות להופעת כאב גב תחתון בזמן ההיריון

חשיבות שרירי הגב בשמירה ובמניעת הופעת כאב גב