פריצת דיסק

פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני והצווארי

"כואב לי הגב והרגל מושכת עד קצות האצבעות"

"נתפס לי הגב, התעקמתי הצידה והכאב מושך לכיוון הישבן הימני"

"התכופפתי להרים משא כבד, חשתי כאב חד בגב והרגשתי זרם חזק לרגל שמאל ומאז אני מרגיש כאבים ושריפה לאורך כל הרגל"

אלו רק 3 דוגמאות מתוך אלפי התלונות ששמעתי ממטופלי במהלך 34 שנות עבודתי כפיזיותרפיסט, הן בקופת חולים והן במרפאתי הפרטית.

85% מהאוכלוסייה הבוגרת בגילאים 35 ומעלה סובלים מכאבי גב תחתון חלקם אף מדווחים על כאבי גב שכוללים גם הקרנה לרגליים. במחקר שבוצע בקרב 700 נבדקים שמימיהם לא התלוננו על כאבי גב, נמצא של-91% מבניהם יש פריצת דיסק או בקע דיסק או בלט דיסק ברמות נזק שונות אולם כאמור אף אחד מהם לא התלונן על כאב… הסיבה היא שהדיסק לא לחץ על העצב ולכן לא גרם לגירוי מקומי או גירוי שורשי שהפיק כאב מוקרן לרגל.

כואב לכם הגב? לחצו כאן למידע נוסף אודות טיפול בפריצת דיסק וכאבי גב

מה זה בלט דיסק? לחצו כאן למידע נוסף

האנטומיה של עמוד השדרה המותני

עמוד השדרה התחתון או בשמו המקצועי – המותני בנוי מחמש חוליות מותניות שממוספרות L1 – L5

ובהמשך נמצאים חוליות העצה שמסומנות במספרים S1-S5 בן כל שתי חוליות נמצאת הדיסקית הבין חולייתיית שהיא מבנה בצורת דיסקוס שעשוי מרשת סיבים חזקה ושבתוכה נמצא נוזל ג'לי גמיש שנע מצד לצד לפי כיוון תנועות הגב שלנו. כמו כן נמצא שבין כל שני חוליות יוצאים זוג עצבים לכיוון הרגליים והם מעבירים תחושה מהרגל לכיוון המח תחושה מהעור, מהמפרקים, מכלי הדם, מהשרירים וכו' ובנוסף תפקיד העצבים להעביר פקודות מהמח לשרירים ופרקים למערכת הלימפה וכו'.

העצבים הללו מגיעים לכל המבנים באזור האגן, המפשעות, הישבן, אברי הרבייה והרגליים עד לקצות האצבעות.

איך נוצר בלט דיסקוס ובהמשך פריצת דיסק?

התהליך שבו נפגעים הסיבים החיצוניים שעוטפים את הדיסק הבין חולייתי עשויים להיגרם בכל רגע בחיינו הן בתפקוד יום יומי של ישיבה ממושכת מול המחשב במשרד, הן בזמן הנהיגה הממושכת מהבית לעבודה או בזמן העבודה הביתה, או עקב מאמץ פיזי לא זהיר בחדר הכושר, בזמן משחק כדורסל, במהלך מסע והליכה יום יומית ממושכת או עקב טראומה בעת שהרמנו חפץ כבד לבד או עם עזרה ועקב כך הזקנו לגב. כלומר אין לנו שליטה ואפשרות למנוע את היווצרות הנזק לגב.

טיפול בגלי הלם מפחית כאבים בצורה דרמטית – לחצו כאן למידע נוסף

בדיקת פיזיותרפיה לכאבי גב תחתון ולפריצת דיסק

בבואכם לטיפול אצל הפיזיותרפיסט במידה ובצעתם בדיקות בעבר שקשורות בכאבי הגב שלכם הביאו אתכם את הבדיקות והממצאים שלהם CT MRI RMG צילום רנטגן וכו'..

הבדיקה שחשובה מאד להצלחת הטיפול תתחיל בתשאול המטופל לגבי תולדות המחלה שכוללים פרטים לגבי מועד תחילת ההתקף הנוכחי, האם גם בעבר סבלתם מכאבים, מה עשיתם שגרם לכאב האם הרמת מכונת כביסה, הרמתם משקלות כבדים בחדר הכושר, עבדתם לאחרונה שעות נוספות בישיבה ממושכת מול המחשב בעבודה, הייתם מעורבים בשיפוץ הבית ומתוך כך סחבתם ארגזים מחדר חדר וכו'. בשלב הבא יבקש הפיזיותרפיסט לשמוע איפה כואב ואיך הכאב מתבטא בשריפה, בלחץ, בנימול, בירידת תחושה בחולשת שרירים וכו'. שלב הבדיקה הבא שיבוצע יכלול בדיקת טווחי התנועה של הגב התחתון לכל כיווניו – כפיפה פשיטה הטיות סיבובים לשני הצדדים. בדיקת כח שרירים, תחושה, רפלקסים ולסיום ימשש הפיזיותרפיסט את הגב ויזהה נוקשות בשרירי הגב התחתון נוקשות בתנועה הבין חולייתית המותנית. הפיזיותרפיסט יחפש נקודות כאובות ובתום הבדיקה יקבל תמונה קלינית מלאה שתלמד אותו מה קורה לגב שלכם ובמה צריך לטפל בתחילה ואיך תתבצע תכנית הטיפול.

בתום הבדיקה יסביר הפיזיותרפיסט וידגים על גבי מודל תלת ממדי של עמוד השדרה ויתאר בפניכם מה קרה לגב שלכם ומה עליו לבצע בכדי לשקם את הגב התחתון (לטיפול בכאבי גב תחתון, לחצו כאן

טיפולי פיזיותרפיה לכאבי גב ולנזקים לדיסקוס של עמוד השדרה המותני

טיפול בפריצת דיסק – הטיפול הפיזיקלי יכלול טכניקות טיפול מנואליות עדינות על ידי לחיצות, סיבובים, הטיות ומתיחות שמטרתם להניע את החוליות בצורה מבודדת ובכך לשחרר את הלחץ שמפעיל הדיסקוס על העצבים. בנוסף ישתמש הפיזיותרפיסט במגוון מכשירים אלקטרו-תרפיה שמטרתם להפחית את הלחץ על העצבים, להוריד את הבצקת, הדלקת מהרקמות הרכות שמעורבות באזור הפגוע. לסיום יתאים הפיזיותרפיסט סדרת תרגילים מותאמת באופן ספציפי ומבוקר לבעיה שממנה אתם סובלים.

סובלים מכאבים בגב התחתון? יש לכם הקרנות לרגליים? אל תחכו זמן מיותר. התקשרו אלינו לצורך טיפול בפריצת דיסק ונשמח לעזור לכם

לקריאת מאמרים נוספים בנושא טיפולים לכאבי גב היכנסו ל:

לשם הבנת הגורמים לכאבי גב צריך להבין את המבנה של הגב

הסיבות להופעת כאב גב תחתון בזמן ההיריון

חשיבות שרירי הגב בשמירה ובמניעת הופעת כאב גב