אוכלוסיה עם כאבי גב

מיהי אוכלוסיה בעלת הנטייה להרגיש כאבי גב ?

עמוד השדרה נושא עליו כמעט את כל משקל הגוף וזו, ככל הנראה, הסיבה לכך שכשמונים אחוז מכלל האוכלוסייה סובלים מכאבי גב. עמו השדרה מורכב מ-24 חוליות מהצוואר ועד המותן ועוד כשמונה עד עשר חוליות המגיעות עד לעצם הזנב. החלוקה של החוליות מעידה גם על כאבי הגב הנפוצים: כאבי גב המתבטאים בצוואר תפוס, כאבי גב תחתון וכאבי גב עליון התנועה של הגב נעשית על ידי מפרקים הנמצאים בין חוליות עמוד השדרה. החוליות מופרדות על ידי סחוס הסופג את לחץ המשקל, וכשזה נפגע- כאבי הגב הם החמורים ביותר ואלו נקראים: פריצת דיסק.

חיזוק שרירים

הרמת משאות כבדים ויציבה לא נכונה הם לרב הגורמים העיקריים לכאבי גב. בכדי למנוע כאבי גב, שריר הגב, שאמורים לעזור לשאת משקלים כבדים, צריכים להיות חזקים דיו וגמישים על מנת שייקלו על תפקידו של עמוד השדרה. גם חיזוק של שריר הבטן העמוקים יכול למנוע כאבי גב. השרירים העמוקים נמצאים במקביל לגב ויוצרים איזון נכון בעת הרמה של משקל כבד. יציבה לא נכונה, גם היא יוצרת עומס המביא לכאבי גב. במקרים אלו, החוליות מאבדות את מיקומן הטבעי ובכך יוצרות לחץ על מקומות בהם לא ניתן לסחוב את המעמסה. כשיציבה לא נכונה מתרחשת לאורך זמן, הגוף מסגל את המנח הלא תקין של הגוף, דבר שמביא לסוג של ניוון וחוסר גמישות בגב הבאים לידי ביטויי בכאבי גב. אפשרות נוספת שחשוב לבדוק כחשים כאבי גב היא ליקויים בכף הרגל העלולים להשפיע על היציבה כגון כף רגל שטוחה או כף רגל קעורה.

ספורט גבי

עבודה על שריר הגב היא חובה לכל מי שסובל מכאבי גב, אך הינה חיונית גם לאלו שלא. ענפי ספורט כגון שחייה, פילטיס, יוגה ופלדנקרייז, נוהגים לעשות שימוש רב בתרגילים לחיזוק שריר הגב, אך תרגילים אלו יכולים להשתלב גם בכל פעילות. חיזוק שריר הגב יכול להיעשות גם בבית או במשרד, פשוט על ידי ישיבה נכונה מול מסך המחשב או הטלוויזיה. לעיתים רק שינויי מנח הישיבה יכול לעשות את כל ההבדל ולשפר את ההרגשה.

לקריאת עוד מאמרים שקשורים לגב ניתן להיכנס לדפים:

מה הקשר בין עקמת לבין כאבי גב

סוגים של כאבי גב למה זה ככה?

איזה נעליים מומלצות בכדי לעזור לכאב גב