כאבים בכף הרגל - אילו סוגי כאבים בכף הרגל ניתנים לטיפול באמצעות פיזיותרפיה

לפיזיותרפיה יש מענה הרחב לכל בעיות מערכת השלד והתנועה. הטיפולים משלבים בין טכניקות ידניות שבהן הפיזיותרפיסט מניע באופן פאסיבי ובאנגלית manipulation את מפרקי כף הרגל, או מבצע עיסוי רקמות עמוק ובאנגלית deep friction massage לגידים, לשרירים ולרצועות שבונות את כף הרגל. בנוסף טיפולי הפיזיותרפיה משלבים גם מכשור אלקטרו תרפיה מסוג אולטרה סאונד או גירויים חשמליים עמוקים מסוג TENS  או interferential current וכמובן התאמת תרגילים פרטנית מותאמת לכל מטופל ולכל סוג בעיה בהתאמה אישית.

מה הן הפתולוגיות האופייניות לכף הרגל שניתן לרפא בעזרת טיפולי פיזיותרפיה

דורבן העקב – הכאבים נוצרים עקב צמיחה של זיז גרמי בצדה התחתון של עצם העקב ובשמה הלועזי calcaneus bone הזיז מתחיל לצמוח ובשלבים הראשונים המטופל יחוש באי נוחות ובתחושת התעבות בעקב, בשלב מאוחר יותר כאשר הזיז יבלוט ויגיע לממדים של 3 - 6  מילימטרים ניתן יהיה לחוש בו במישוש האזור. בשלב זה תיווצר דלקת שתגרום לכאבים בזמן הדריכה. אחד הסימנים הבולטים הינו כאב בצעדים הראשונים בבוקר וכן כאב בדריכה הראשונה לאחר ישיבה ממושכת. הכאבים עשויים להתפתח לרמה שבה לא יוכל המטופל לדרוך וייעזר בקביים. ניתן לקרוא בהרחבה על טיפולי פיזיותרפיה בקישור טיפול בדורבן העקב.

שבר בקרסול – הוא מקום נוסף בכף הרגל שטיפולי פיזיותרפיה יעזרו לשקם את המטופל. הגישה בטיפול בשבר בקרסול הינה או קיבוע בניתוח או קיבוע בקיבוע בגבס. ההחלטה האם לנתח או לקבע בגבס תלויה בהחלטתו של האורתופד המנתח. לאחר הסרת הגבס או הוצאת התפרים במקרה של ניתוח יפנה הרופא את המטופל לפיזיותרפיה. ההחלטה לגבי סוג הטיפולים תתבצע על ידי הפיזיותרפיסט המוסמך וזאת לאחר הבדיקה הראשונית שיבצע הפיזיותרפיסט, הבדיקה תכלול בדיקת טווחי תנועה, כח שרירים, מוביליות והתנועה הנלוות של המפרקים של כף הרגל.  לקריאה מעמיקה: פיזיותרפיה לאחר שבר בקרסול 

דלקת בגיד אכילס – מגיבה מצוין לטיפולי פיזיותרפיה. יתכן מצב שבו הדלקת פגעה בחיבור של גיד אכילס לשריר התאומים שממעל, או בבטן הגיד עצמו או בחיבור של הגיד אל עצם העקב מאחורנית. לעיתים מתווספת לדלקת הגיד גם היווצרות של זיז גרמי בנקודת האחיזה של הגיד אל העצם. ההחלטה לגבי סוג הטיפול תלויה בניסיון הרב שצבר הפיזיותרפיסט והיא תכלול טיפולים ידניים ו / או טיפולים בגלי הלם ומכשור אלקטרו תרפיה נילווה. כמו כן ידריך הפיזיותרפיסט בתרגול עצמי בבית. לקריאה בהרחבה על טיפול בגיד אכילס הקליקו על הקישור פיזיותרפיה וגלי הלם לגיד אכילס


נקע בקרסול - ספורטאים נוטים לסבול מנקעים חוזרים של הקרסול. הבעיה נגרמת מכך שהנקע הראשון לא טופל היטב והקרסול לא שוקם במלואו, עקב כך שמצפים שהגוף ישתקם לבד. הבעיה נוצרת מתוך כך שהטווחים לא חזרו למלואם, התחושה העמוקה proprioception לא חזרה לתפקוד מלא ושכח השרירים המייצבים של הקרסול סובל ממחסור. לכן הנקע החוזר בוא יבוא ולאו דווקא ממאמץ או מעומס בפעילות גופנית אלא סתם ממעידה ברחוב עקב ריצוף עקום או בליטה בכביש שלא ייחסנו לה חשיבות. ניתן לקרוא בהרחבה בדף השיקום והפיזיותרפיה לנקעים חוזרים בקרסול.

Metatarsalgia  - מטהטרסלגיה הינה דלקת בכריות ובבסיסי הבהונות שבכף הרגל. התופעה גורמת לכאבים ובאי יכולת דריכה על הבהונות. ניתן לזהות את הבעיה בעזרת מישוש הרקמות וכן בהדמיה מסוג אולטרה סאונד. הטיפולים למטטרסלגיה משלווים טיפולים מנואלים, גלי הלם ואולטרה סאונד. כמו כן נדריך את המטופל כיצד עליו לנהוג באופן יום יומי עם הכאבים. תוכלו לקרוא בהרחבה על הפיזיותרפיה למטטרסלגיה.

תסמונת התעלה הטרסלית – הינה פתולוגיה כאובה בכף הרגל. התופעה מלווה בכאבים ובנימול בכף הרגל והבהונות. טיפולי פיזיותרפיה מותאמים אישית יעזרו בפתרון הבעיה. תחילה יאבחן הפיזיותרפיסט את הבעיה ויחליט על סוגי הטיפולים המומלצים ספציפית לכל מטופל ומטופל. ניתן לקרוא בהרחבה בקישור הבא על פיזיותרפיה לתעלה הטרסלית.

מורטון ניורומה -  mortons neuromaהינם כאבים בבסיס בוהן מספר 3 ובוהן מספר 4. הכאבים במנוחה ובדריכה והתחושה שאתם רוצים לעקור את הבוהן ממקומה. חלק מהמטופלים יתפתו לקבל זריקת קורטיזון ישירה לניורומה וחלק יפנו לפתור את הכאבים בעזרת פיזיותרפיה וגלי הלם למוקד הבעיה. תוכלו לקרוא עוד בקישור הבא על פיזיותרפיה למורטון ניורומה.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.