מניעת אצבע הדק

היכולת המופלאה של תנועות כף היד והאצבעות תלויה בתקינותם של הגידים, המפרקים, העצבים והשרירים של המערכת המיוחדת של כף היד.
המבנה המורכב עובד בסנכרון ייחודי ואם נביט בתנועות הרבות שמבצע הפסנתרן בזמן הנגינה וזאת מבלי לחשוב בנפרד על כל תנועה של כל אצבע ושל כל עצם מבין 27 עצמות שורש כף היד ועצמות כף היד והאצבעות נראה תנועה מענית מאד וייחודית לאדם ביחס לכל יצור חי אחר על פני כדור הארץ.
בעל החיים שמתקרב לבן האדם מבחינת יכולות הפעלת כף היד הוא כמובן הקוף ועם זאת עדיין קיימת תנועה ייחודית אחת לבן האדם שהקוף אינו מסוגל והיא תנועה של הבאת קצה האגודל אל כל אחת מארבעת האצבעות הנותרות בכף היד, תנועה זו נקראת בספה מקצועית אופוזישן של האגודל opposition of thumb. תנועת אגודל זו מאפשרת לנו לאחוז בעדינות בפינצטה או בפטיש כאשר אנחנו מבצעים תנועה שמצריכה אותנו בכוח רב, כמו כן פתיחת מכסה הצנצנת שמחייב כוח רב לא הייתה מתאפשרת אם לא היינו מסוגלים לבצע את תנועת האופוזישן. דוגמאות פשוטות אילו מדגימות לנו עד כמה חשובה תקינות הרקמות הפעילות בכף היד ולכן חשוב לנו שנעשה כל שאפשר בכדי לעזור בניסיון מניעת אצבע הדק שהיא אחת מהפתולוגיות השכיחות בכף היד.

מה זה אצבע הדק

אצבע הדק ובשמה הלועזי trigger finger או אגודל הדק ובשמו הלועזי trigger thumb נקרא גם בשם הרפואי stenosing tenosynovitis כלומר היצרות השרוול של הגיד מסביר שלמעשה מקור הבעיה הינו בשרוול שבתוכו עובר הגיד ושהמחלה מתבטאת בכך שהשרוול מתכווץ ולא מאפשר לגיד לנוע בחופשיות בתוכו ומאחר ובתוך השרוול נמצא נוזל סיכה שנקרא בשם מהנוזל הסינוביאלי synovial fluid ועקב כך בתחילה התלונה הראשונה הינה תחושת כאב באזור בסיס האצבע ובשלב השני אל הכאב מתווספת תחושת נוקשות וקושי בכפוף וביישור האצבע, בשלב הבא האצבע תתקע ולא תצליח להתיישר אלא רק לאחר מאמץ ואתו יהיה קליק כאוב. בשלב הקשה ביותר של ה - trigger finger המטופל לא יצליח לשחרר את התפיסה של האצבע באופן עצמאי אלא יצטרך להיעזר ביד השנייה בכדי לשחרר את התפיסה וזאת עם כאב וקליק חזק ובעקבותיהם היד תכאב ולא ניתן יהיה להפעיל אותה למשך מספר דקות.

צפו בסרטון המדגים מה היא מחלת אצבע הדק

 

מהם  דרכי מניעה לאצבע הדק ומהו הטיפול ביתי באצבע הדק 

מניעת אצבע הדק ניתן לבצוע על ידי הגברת התנועות לכיפוף וליישור האצבעות ממצב של פתיחת כף היד באופן עצמאי ואחר כך סגירתם למצב של אגרוף וזאת בכדי להניע את הגידים בתוך השרוולים הסינוביאליים עשרות פעמים ביום וללא התנגדות. המלצה זו חשובה גם כמניעה וגם כהכנה לקראת העומס המתוכנן לדוגמא לפני הקלדת מאמר ארוך או לפני נגינה על פסנתר למשך זמן רב, כמובן שתנועות אילו יעזרו לכל אחד בכל מקצוע שמחייב הפעלת האצבעות כגון מסגר, גנן, טבח וכל יתר התפקודים היומיומיים שלנו.
מניעת אצבע הדק  על ידי דרך נוספת היא על ידי הנעה פאסיבית של יד אחת את האצבעות של היד השנייה לכיוון כפיפה ופשיטה של כל האצבעות ביחד או כל אצבע בנפרד.
אם אתם חשים בסימנים הראשונים של אצבע הדק כפי שתיארתי בתחילת המאמר תוכלו להקל על עצמכם על ידי השריית היד במים חמימים ואף בפיזור מלח של ים המלח שניתן להשיגו בכל בתי המרקחת וברשתות הפארם ברחבי הארץ.

כיצד מטפלים באצבע הדק בעזרת פיזיותרפיה וגלי הלם

אם נכשלתם ולא הצלחתם במשימת מניעת אצבע הדק והתחילו סמנים ראשונים של כאב, או נוקשות, או קליקים או מצב קשה שבו אינכם מסוגלים לשחרר באופן עצמאי את נעילת האצבע אין מנוס ועליכם להתייעץ עם פיזיותרפיסט מוסמך  שיאבחן את הגיד הפגוע ואת המפרק "התקוע" ויתאים לכם טיפול לשחרור אצבע הדק. הטיפולים המומלצים הינם שילוב של גלי הלם ופיזיותרפיה שתכלול טיפולים ידניים ושימוש במכשור אלקטרו תרפיה ייעודי לבעיית stenosing tenosynovitis שהיא כאמור אצבע הדק. הטיפולים מתבצעים פעם בשבוע וסמני הרפוי הראשונים עשויים להגיע כבר לאחר הטיפול השני. מניסיוננו של למעלה משלושים שנים בטיפול באצבע הדק מצאנו שטיפול בגלי הלם שמוגדר על ידי חברות הביטוח כטיפול מחליף ניתוח הוכח בעל יעילות של למעלה מ – 85% ושבעזרתו ניתן להימנע מניתוח כאוב ומיותר.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בטיפולי פיזיותרפיה וגלי הלם היכנסו לקישורים הבאים:

טיפול פיזיותרפיה לטריגר פינגר – אצבע הדק

טיפול פיזיותרפיה ללא ניתוח בכאבים במפרק האגודל

איזה מכשיר גלי הלם מתאים לטיפול באצבע הדק