​כאבים בשכמה שמקרינים ליד

תלונה שכיחה שאני שומע ממטופלים על כאבים בשכמה שמקרינים ליד. התלונה הזו גם מתווספת לתיאור של כאבי צוואר, תחושה שבזמן הנעת הצוואר הכאב בשכמה מתגבר ועקב כך ההקרנה אל היד נעשית חדה יותר ואף מתווספים לה תחושות של שריפה, נימול, ואף כהות ההרגשה והתחושה בקצות האצבעות. תחושה זו של כאב שכמתי שמלווה בהקרנה לכיוון היד נקרא בשם levator scapula syndrome על שם השריר levator scapula ובעברית שריר מרים שכמה.

בכדי להבין את שורש הבעיה ואת הקשר בין השכמה לבין היד עלינו להבין את המבנה האנטומי של השכמה הצוואר. שריר ה- levator scapula הינו שריר חשוב מאד שמתחיל מהזיזים הצידיים של חוליות הצוואר C1, C2, C3, C4 ונאחז בפינה הפנימית העליונה של עצם השכמה. הפעולה של השריר הינה להתכווץ ולהרים את השכמה לכיוון הצוואר. בין סיבי השריר הסמוכים לחוליות הצוואר עוברים 4 עצבי הצוואר בדרכם לכיוון היד. מתחת לשריר בסמוך לעצם השכמה נמצאת רקמה עדינה בשם בורסה bursae שמעוצבבת ברשת עצבית סבוכה כך שכל גירוי של הבורסה מלווה בכאבים ובהקרנות לאזור הרלוונטי של הסעיף העצבי שלה.

סובלים מהופעת כאבים בשכמה שמקרינים ליד? צרו עמנו קשר: לחצו כאן


מה הקשר בין כאבים בשכמה שמקרינים ליד לבין עצבי חוליות הצוואר?

המבנה הסבוך כל כך שתואר בסעיף הקודם מסביר את הקשר בין מבני הצוואר לבין השכמה ולבין ההקרנה לאורך כל היד עד קצות העצבים. בנוסף לעובדה שמעורבים בכאב זה עצבי הצוואר, שריר מרים השכמה והבורסה שבאזור ניתן לצייר נקודות טריגר Levator scapula trigger points שהם שתי נקודות שלחץ בהן מתבטא בהקרנה לכל אורך הגפה העליונה.

צפו בסרטון המסביר את הקשר האנטומי והכאבים שבין השכמה לצוואר וליד:


טיפול עצמי בכאבי שכמה שמקרינים ליד

ניתן להקל באופן עצמאי במספר דרכים: לחמם את המקום תוך כדי מתיחת הצוואר והראש לכיוון הכתף והחזה בצד הנגדי, דרך נוספת להפעיל לחץ בעזרת כדור טניס על שתי נקודות הטריגר שבשכמה. כמעיין מסג' עצמי על ידי הצמדת השכמה דרך כדור הטניס לכיוון הקיר שמאחור. כצו כן עיסוי עדין בעזרת משחות מחממות לאזור המכווץ.

איזה טיפול פיזיותרפיה לצוואר ולשכמה מתאים לבעייתכם?

אם כל הניסיונות העצמיים לשחרר כאבים בשכמה שמקרינים ליד לא הצליחו ואתם עדיין מרגישים שהכאבים הוקלו במקצת ולמשך זמן קצר עליכם להיעזר בפיזיותרפיסט לצורך ריפוי הבעיה.

בדיקת פיזיותרפיסט לצוואר ולשכמות

הפיזיותרפיסט תחילה יבצע אבחנה וינסה לאתר את מקור הבעיה. כאמור הסיבות לתופעה עלולות להיגרם ממספר מוקדים או מחוליות הצוואר או משריר ה- levator scapula או מהבורסה באזור או מנקודות הטריגר שבשריר. האבחנה המבדלת שיבצע הפיזיותרפיסט תכלול תחילה תשאול מדוקדק של פרטי הבעיה: האם הבעיה נגרמה עקב עבודה ממושכת מול המחשב? האם עקב טיסה ממושכת עם תנוחת צוואר וראש נטויים לצד כזה או אחר, האם עקב החלפת מזרון / כרית בבית? האם עקב פעילות מאומצת ומוגזמת בחדר הכושר? האם התופעה הוחמרה לאחרונה עקב סיבות ידועות? בשלב הבא של הבדיקה יתבקש המטופל לבצע תנועות של הצוואר בכל המנחים כגון כיפוף קדימה, פשיטה אחורית, הטיה לצד ימין ואחר כך הטיה לצד שמאל, תנועה סיבובית ימינה ואחר כך סיבוב שמאלה. בהמשך יבצע הפיזיותרפיסט תנועות משולבות עם הצוואר של המטופל מתוך מטרה לעורר וליצור את תלונות המטופל. השלב הבא של הבדיקה הקלינית יכלול ביצוע תנועות פאסיביות נלוות למפרקי ולחוליות עמוד השדרה, מישוש השרירים שסביב הצוואר ואת שרירי השכמה, חיפוש אחר נקודות טריגר פזורות בשריר מרים השכמה. בדיקה נירולוגית של תחושה, כח שרירים ורפלקסים של הגפיים העליונים לזיהוי חסכים עצביים שעלולים להיגרם עקב גירוי שורשי של אחד מעצבי עמוד השדרה הצווארי.

טיפול פיזיותרפיה עקב כאבים בשכמה שמקרינים ליד

כעת לאחר שזיהה הפיזיותרפיסט את מקור הבעיה שלכם יחליט על סוג הטיפול, תדירות הטיפול ומשך זמן כל טיפול וטיפול. הטיפולים שמותאמים לבעיה זו כוללים טכניקות ידניות לחוליות הצוואר, טיפולים ידניים מסוג deep friction massage technique לסיבי השריר הפגוע וכן טכניקות עם מכשיר גלי הלם לנקודות הטריגר העמוקות. שימוש נוסף יתבצע במכשור כגון אולטרה סאונד טיפולי, גירוי חשמלי בעזרת מכשירים transcutaneous electrical nerve stimulation וניתן להשתמש גם בטיפול קניזיוטייפינג במידה ונזהה בצקת בשרירי השכמה.

סובלים מהופעת כאבים בשכמה שמקרינים ליד? צרו עמנו קשר: לחצו כאן


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה שלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בטיפולי פיזיותרפיה לצוואר ולשכמות היכנסו לקישורים הבאים:

מה הטיפול המתאים לכאבי צוואר

טיפולי גלי הלם לשרירי השכמות

הכרת המבנה האנטומי של הכתף והשכמה