טיפול בכאבי כתפיים ושכמות

במהלך עשרות שנות עבודתי כפיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות שמעתי אלפי תלונות על כאבי שכמות וכתפיים, חלק מהתלונות היו עקב כאבים שהתחילו בימים האחרונים והוגדרו ככאב חריף שגרם להגבלת תנועה, תחושת צוואר תפוס, הרגשה של נוקשות ואי יכולת להניע את הצוואר ואת הכתפיים. החלק השני של התלונות היו על כאב מתמשך וכרוני שמגיע אחת לכמה שבועות והוא כבר נמשך מספר רב של חודשים עד למספר שנים. המכנה המשותף של כולם היה שהם ניסו כבר סוגים שונים של מתיחות, תרגילים, חימום ועוד תרופות סבתא שונות ומגוונות שמתוארות באלפי סרטונים ביוטיוב ושהקלו למשך תקופה קצרה אך לא פתרו את הבעיה.

הסבר אנטומי של המבנים של מערכת השלד והתנועה

חגורת הכתפיים והשכמות הינו מבנה מורכב מאד שכולל את עצם השכמה scapula bone שמתחברת מלפנים עם עצם הבריח clavicle bone ועם עצם הזרוע humerus bone. המבנה עשיר במערכת שרירים ענפה שכוללת שרירים עמוקים rhomboids muscle שמחברים את עצם השכמה אל זיזי עמוד השדרה ואחראים על תנועה של קירוב השכמה אל חוליות הגב העליון. שריר הטרפז trapezius muscle שמכסה את כל הגב העליון ומתחיל מבסיס הגולגולת מנקודת האחיזה ה- nuchal line וממשיך למטה כשהוא מתחבר אל כל הזיזים האחורייםspinous process של 7 חוליות הצוואר ושל 12 חוליות הגב העליון, שריר הטרפז מתפרס לצדדים בגובה השכמה ונאחז בזיז האחורי של עצם השכמה. 

בנוסף לכך, קיימים שרירים נוספים ה- levator scapulae muscle ובעברית שריר מרים השכמה, ושקיר ה- serratus anterior שמפעילים את השכמה ומשתתפים בתנועותיה שהן קשורות בתנועות הזרועות, כלומר חגורת הכתפיים נעה כיחידה אחת משולבת ולא ניתן להפריד את תלונות המטופל על כאבי שכמות וכתפיים למבנה אחד, אלא כיחידה אחת שעובדת בהרמוניה של תנועה. בין יתר המבנים שקשורים ופועלים נמצאים עשרות רצועות שמחברות בין העצמות ובכך מייצבות את המפרקים ומאפשרות תנועה במישורים מסוימים ומוגדרים, בנוסף לכך קיימים מבנים נוספים בשם בורסות שהמורכב והקשור בתלונות על כאבי שכמות וכתפיים היא הבורסה של מרים השכמה ה- levator scapulae bursa.

לצפייה בסרטון המדגים את תנועת עצמות השכמה בייחס לבית החזה ולחגורת הכתפיים הקליקו על הסרטון הבא:

הסימנים והסימפטומים הקשורים בכאבי שכמות וכתפיים

אנו מחלקים את הסיבות לכאבים לשתי קבוצות עיקריות, הסיבות החבלתיות שהן נפילה, מעורבות בתאונת דרכים במנגנון צליפת שוט, מאמצים מצטברים כגון שחייה ממושכת, טיפוס על קירות, מסעות עם משקלים כבדים. ומצד שני ניתן למנות את הנזקים המצטברים של נזק עקב עבודה מול המחשב, שינה בלילות ללא תמיכה נוחה לראש ולחגורת הכתפיים. חשוב לדעת שלפי סוג הסיבה בין היא טראומה או נזק מצטבר נוכל לנתח ולהבין את עומק הנזק וסוג הטיפולים שנתאים לכל מקרה ומקרה.

תלונות של כאבים, תחושת נימול, תחושת צריבה, נוקשות, מתח, עייפות, הקרנה לכיוון הזרועות, הקרנה לכיוון החזה הינם חלק מסוגי התלונות האופייניות והשכיחות.


הסימנים שנזהה בבדיקה הינם נוקשות מפוזרת על פני השרירים המעורבים, הגבלת תנועות של הצוואר ושל תנועות השכמות, יציבה הגנתית של חגורת הכתפיים protraction bad posture. נקודת טריגר trigger points שטחיות ועמוקות בשרירים.

טיפול בכאבי שכמות וכתפיים

הטיפולים בכאבי כתפיים ושכמות תלויים תחילה בממצאי הבדיקה הקלינית שיבצע הפיזיותרפיסט, מאחר ולא ניתן לזהות את המוקדים בבדיקת אולטרה סאונד או בבדיקת MRI או בבדיקת CT או בצילום רנטגן לכן ההחלטה לגבי מקור הבעיה האם הוא שרירי, או מפרקי, או עקב גירוי הבורסות תלוי בבדיקה שייבצע הפיזיותרפיסט.

הטיפולים המומלצים כוללים טיפול ידני למפרקי עמוד השדרה הצווארי, שיכלול טכניקות על פי שיטת מייטלנד, או לפי שיטת בריאן אדווארדס, טיפולים ידניים מסוג deep friction massage לסיבים העמוקים של השרירים השטחיים, בכדי להיכנס לעומק הרקמה העמוקה ניתן להוסיף טיפול באמצעות גלי הלם לשרירי השכמות וכן להוסיף טיפול בעזרת מכשור אולטרה סאונד או גירוי חשמלי עמוק מסוג interferential current לשחרור המתח התוך שרירי העמוק. כמו כן, לעובדי המחשב נמליץ על התאמת סביבת העבודה על פי עקרונות ארגונומיים מותאמים פרטנית לכל עובד ועובד, ולסיכום נוסיף הדרכה לתרגול מניעתי שמטרתו למנוע את ההתקף הבא של כאבי השכמות והצוואר.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בכאבים שמצריכים טיפול בכאבי שכמות וכתפיים היכנסו לקישורים הבאים:

הקשר בין כאבי שכמות לבין ההקרנה ליד

איך לשחרר שכמה תפוסה

איך נוצר כאב חד בשכמה ומה הדרך לטפל בו