דלקת בגיד הפיקה - תסמינים, גורמים ודרכי טיפול

גיד הפיקה patellar tendon של הברך הינו הקצה המרוחק של גיד הארבעה ראשים quadriceps tendon. 

כיצד עובד גיד הפיקה

כאשר שריר הארבעה ראשים quadriceps muscle מתכווץ ובכך מיישר את הברך הוא מותח את גיד הארבע ראשי ואז הפיקה שמשמשת כמעין משפר כח של השריר עולה לכוון מעלה היא מותחת את גיד הפיקה שמחובר לעצם השוק tibia bone ועקב כך השוק מתרוממת למעלה וכך מתבצע יישור הברך. כלומר תפקיד הארבע ראשי ליישר את הברך והוא עושה זאת על ידי הרמת השוק ממצב של כיפוף הברך למצב של יישור ונעילת הברך. הפעולה של יישור הברך היא פעולה של כיווץ קונצנטרי concentric movement כלומר ממצב של כיפוף ליישור, אולם שריר הארבעה ראשי עובד גם במצב הפוך של כיווץ אקסצנטרי eccentric movement כלומר ממצב של עמידה הוא מאפשר לברך להתכופף בצורה איטית ומבוקרת שמאפיין את תרגיל הסקוואטינג squatting exercise. 

לצפייה בסרטון המסביר את המבנה של גיד הפיקה:

 

מה הם גורמי הסיכון ליצירת דלקת בגיד הפיקה 

דלקת בגיד הפיקה נקראת גם ברך קופצת jumpers knee והיא מאפיית ספורטאים שנמצאים בעומס אימונים עמוס בתקופת הפעילות לקראת תחילת העונה או במהלך רצף התחרויות והמשחקים. הגילאים שניתן לזהות סיכון גבוה הינו בגיל 38 והלך שבו רקמת הגיד מתחילה להיחלש ומכך נטייתה לדלקות ולקרעים מקרוסקופיים.
מכך ברור שהעמסת ייתר עלולה לגרום לפגיעה בגיד הפיקה, וההוכחה היא שבבדיקת אולטרה סאונד ובהדמייה מסוג CT   או MRI בקרב שחקני כדור סל נמצא שכשליש מהם פיתחו נזקים בגיד הפיקה לאומת כ-5% מייתר ענפי הספורט כגון ריצה, כדור רגל, טניס. כלומר עצם הקפיצה לגובה והירידה עם משקל הגוף הגדול למצב של מתיחת ארבעת הראשים הכדורסלן מסכן את גיד הפיקה

סימנים וסימפטומים

הופעת כאב עמום שהולך ומתגבר תוך כדי הפיזית. סימן נוסף הוא כאב שהולך ומתגבר מתחילת האימון ואז נחלש ואף נפסק ושוב חוזר בעוצמה מוגברת במנוחה שלאח האימון לאחר כ – 20 דקות של מנוחה. 

בדיקה ואבחון

בבדיקה מקצועית ע"י פיזיותרפיסט ניתן לאבחן ולזהות רגישות ונפיחות של הגיד. הנפיחות עשויה להופיע בשלושה מקומות. בחיבור הגיד אל עצם הפיקה, בבטן הגיד או בחיבור הגיד אל עצב השוק tibia bone. ניתן גם לאבחן בעזרת הדמיות ובדיקת US של הגיד. בדיקה קלינית נוספת היא ירידה ממדרגה לכיוון הרצפה תוך כדי העמסת כיווץ אקסצנטרי על הארבע ראשי. או ביצוע בדיקת סקוואטינג ומדידת זווית הכיפוף שבו מופיע הכאב הראשון ובאיזו זווית יופיע הכאב המקסימלי שיעצור את יכולת ביצוע הסקוואטינג תחת עומס.

טיפול פיזיותרפיה 

הטיפול מתחלק לטיפול מנואלי של הפיזיותרפיסט שיכלול טכניקות של עיסוי עמוק רוחבי של סיבי הגיד deep transverse friction massage of the patellar tendon שתפקידו לפזר הידבקויות של סיבי הגיד והצטלקות ישנה שפוגמת בגמישות ותנועתיות הגיד. טיפול נוסף יעיל הינו בעזרת אולטרה סאונד טיפולי [בניגוד לאולטרה סאונד האבחוני] השימוש באולטרה סאונד עוזר בזירוז ההחלמה בהנעת דם עשיר בתאים משקמי רקמה ובהשלמת הטיפול הידני.
במקרים בהם נזהה בבדיקה הקלינית ובהדמיות היווצרות הסתיידות על גבי הצלקת נשלב גם טיפול באמצעות גלי הלם שהוכיחה את עצמה כיעילה מאד בסילוק ההסתיידויות שהם הגורמים לעיכוב תהליך הריפוי של הרקמה המסוידת. 

תרגילים לטיפול בדלקת בגיד הפיקה

במסגרת הטיפול העצמי יודרך המטופל על ידי הפיזיותרפיסט בסדרת תרגילים אישיים שיותאמו ספציפית לרמת הנזק בגיד.  את התרגילים יש לבצע 3 – 4 פעמים ביום.
תרגיל איזומטרי של כיווץ שריר הארבעה ראשים, תנוחת מוצא: שכב על הגב יישר את הברך על גבי המיטה, כווץ את שריר הארבעה ראשים עד למצב של נעילת הברך וכעת נתק את הרגל מהמיטה תוך כדי הקפדה על נעילת הברך והרם אותה כ-10 סנטימטר מהמיטה הישאר במצב זה לחמשך 30 – 60 שניות ואז הורד במצב נעול ורק כשהגעת למיטה שחרר והרפה. חזור על התרגיל 7 פעמים.
חיזוקים דינמיים של שרירי הארבעה ראשיים quadriceps muscle וההמסטרינגס hamstring muscles בכדי לחזק את שרירי הירך ויצירת איזון בין הכח של השרירים המכופפים לבין השרירים המיישרים של הברך. ניתן לבצע תרגיל זה בבית בעזרת שתי הרגליים כאשר רגל אחת מתנגדת לרגל השנייה ולסירוגין.


נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

 
 
לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בפציעות ספורט היכנסו לקישורים הבאים: 

טיפול במתיחת שריר ההמסטרינגס האחוריים 

 כיצד נמנע פציעות ספורט

טיפולי פיזיותרפיה לפציעות סקי