טיפול בכאבי גב חזקים

כאבי גב חזקים עלולים להשבית אותנו ולגרום לנו לאי יכולת לתפקד בכל מני תפקודים יומיומיים פשוטים ומורכבים כאחד. כמות ימי המחלה שנלקחים בעולם עקב כאבי גב הינם הכי רבים ביחס לכל סוגי המחלות והליקויים שהגוף עלול לסבול מהם.

למה אנחנו סובלים מכאבי גב חזקים?

התיאוריה הרווחת היא שבני האדם עברו מהליכה על ארבע להליכה על שתים כפי שנקראים במדע האדם הזקוף Homo erectus. שינוי יציבה זה גרם לצורך שבו נשיאת המשקל התפרשה במקום על ארבעה גפיים למצב של נשיאת משקל על שתי גפיים בלבד ולכן נוצר צורך לתקן את היציבה ולהעביר את קו הכובד כך שיעבור ממרכז הגולגולת כלפי מטה ובדרכו יעבור מאחורי עמוד השדרה הצווארי, מלפני עמוד השדרה הגבי, מאחורי עמוד השדרה המותני, מאחורי מפרק הירך, מלפני מפרק הברך, ומלפני מפרק הקרסול. כלומר הגוף נמצא מלפנים ומאחור קו הכובד ובכך הוא מצליח להתמודד נגד נפילה קדימה ואחורה ובכך לייצב ולתקן נגד נטייה לנפילה. בעקבות שינוי יציבתי זה שהתחולל מהמעבר של האדם ההולך על ארבע לאדם הזקוף בתקופה של שלושים אלף שנים ועד מיליון ושמונה מאות אלף שנים מלפני תקופתנו שינוי זה כפי הנראה הוא תחילת היווצרות הנזק לחוליות עמוד השדרה.

הסיבות להופעת כאבי גב חזקים

אנו מחלקים את הסיבות לשלוש קבוצות עיקריות והן נזק עקב טראומה, נזק עקב פעולות חוזרות, נזק עקב סיבות חיצוניות מצטברות.

 כאבי גב חזקים עקב טראומה עלולים להיגרם עקב חבלה כגון נפילה והחלקה ועקב כך נחיתה על הישבן דבר שעלול לגרום לשבר דחיסה של גוף החוליה הגבית או המותנית כאשר השכיח ביותר הם חוליות T10, T11, T12, L1, L2 עקב החבלה הישירה נגרם שבר דחיסה לגוף החוליה. חבלות נוספות עלולות להיגרם כחלק מפציעות ספורט במהלך ריצה או משחקי כדור או טיפוס על קירות בחבלה כזו הנזק עלול להיות בצורת פריצת דיסק או מתיחת שריר ממיצבי עמוד השדרה.

כאבי גב חזקים עקב פעולות חוזרניות כגון עבודה בהעמסת משאות כבדים שמחייבת את העובד לשאת משקלים להתכופף תוך כדי נשיאת המשקל והצורך להרים את המשא הכבד לגבהים שונים, דוגמא נוספת הינה עבודה פיזית בבניין או בפעילות חוזרנית על פס הייצור שגורמת לעובד לבצע פעולה שחוזרת על עצמה תוך כדי העמסה על הגב.

כאבי גב חזקים עקב סיבות חיצוניות בנזקים מצטברים כגון ישיבה ממושכת בעמדת המחשב בסביבת עבודה לא ארגונומית שאיננה מותאמת ספציפית לעובד כי המעסיק נמנע מלהביא יועץ ארגונומיה שיתכנן ושיעצב וידריך את העובד כיצד עליו לעבוד בסביבת העבודה לא ארגונומית. דוגמא נוספת לנזק לגב התחתון היא ישיבה ממושכת כנהג אוטובוס או כנהג משאית שמחייבת את הנהג לכוונן את סביבת הנהג לפי מבנה גופו תוך כדי הפסקות כל 45 דקות יציאה מתא הנהג וביצוע תרגילים לשחרור הגב והגמשתו.

בדיקה לצורך טיפול בכאבי גב חזקים

לפני ההחלטה איזה טיפול בכאבי גב חזקים מומלץ לבצע עלינו להבין את מקור הכאבים ולשייכם לאחת משלושת הקבוצות שהוזכרו בפסקה הקודמת כי לכל סוג של נזק יינתן טיפול ספציפי.

בבואכם אל הפיזיותרפיסט תחילה הוא יבצע בדיקה שתכלול תשאול המטופל כיצד הופיעו הכאבים, האם הייתה חבלה, האם החלפתם לאחרונה נעלים, האם שיניתם מקום עבודה או סוג עבודה, האם החלפתם מזרון, האם השמנתם לאחרונה בצורה מוגזמת או לחילופין רזיתם מאד. האם את לאחר לידה ואיך הרגשת במהלך חודשי ההיריון.

בשלב הבא יבדוק הפיזיותרפיסט את צילומי הרנטגן או את ה - CT או את ה – MRI שהבאתם. לאחר מכן תתחיל הבדיקה הקלינית שתכלול בדיקת טווחי תנועה של הגב שלכם לכל הכוונים כפיפה קדימה, פשיטה אחורה, הטיה לשני הצדדים, סיבוב לשני הצדדים, בדיקת כוח שרירים, בדיקת תחושה שטחית, בדיקת רפלקסים. בשלב הבא תתבקשו לחשוף את האזור הכואב של גבכם. גב עליון או גב תחתון או צוואר ושכמות והפיזיותרפיסט יבצע מישוש לבדיקת נוקשות השרירים ונוקשות המפרקים, חיפוש אחרי נקודות טריגר trigger point בתוך מסת השרירים.

טיפול בכאבי גב חזקים

לאחר שהפיזיותרפיסט אבחן את בעייתכם הוא יתאים לכם טיפולים ידניים ממוקדים על פי שיטות טיפולים לחוליות ולבלטי דיסק ולפריצת דיסק בשיטת Maitland, ועל פי שיטות וטכניקות מנואליות שלBryan Edwards. טיפול לרקמות רכות - M.F.R. שיטת מתיחת מערכת העצבים A.M.T.

הפיזיותרפיסט ישתמש במכשור אלקטרו תרפיה מגוון כגון גירוי חשמלי מצולב מסוג interferential current או גירוי חשמלי שטחי מסוג trans electrical nerve stimulation. במקרים של פריצת דיסק ולחץ על העצבים כולל הקרנת כאבים לאורך הרגל יוחלט לבצע מתיחות מותניות קבועות או לסירוגין לשחרור העצב הכלוא.

לאחר ההחלמה יצייד הפיזיותרפיסט את המטופל במספר תרגילים לשמירת הקיים ולדחיית ההתקף הבא.

לקריאת מאמרים נוספים בקשר לטיפול בכאבי גב היכנסו לקישורים הבאים

איך תמנעו את כאבי הגב שלכם בעבודה

כאבי גב עקב נהיגה ממושכת

טיפול בכאבי גב בהריון

טיפול בכאבי גב תחתון

טיפול בכאבי גב עליון