טיפול בכאבי גב עליון

במהלך עשרות שנות עבודתי בתור פיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות נתקלתי בתלונות רבות של מטופלים על כאבים בגב העליון. חלקם דיווחו שהכאבים מקומיים מאחורנית, חלקם דיווחו שהכאבים מקרינים לפנים לכיוון בית החזה והצלעות מלפנים, חלקם דיווחו שהכאבים מופיעים באזור השכמות. מכאן ניתן להבין עד כמה מורכב ומסובך הוא המבנה האנטומי של הגב העליון וכי הוא קשור באופן ישיר ובאופן עקיף אל המבנים הסמוכים אליו.

דוגמאות לתיאורים של מטופלים על תלונותיהם

פנתה אלי סטודנטית שבעקבות ישיבה ממושכת מול המחשב הופיעו אצלה כאבי גב עליון ותחושת תפיסות בשכמות, התופעה התגברה והגיע למצב שבכל כפיפה לצדדים הכאב שהיא חשה היה מעין דקירה מאחורנית אל כיוון בית החזה בקו שמתחת לשד הימיני שלה.

תלונה נוספת הייתה של גבר בין 56 שהתחיל לשחות בבריכה בסגנון חזה וחתירה, התיאור שלו היה שהכאבים הופיעו כאשר שחה מעל 20 בריכות, עקב כך הכאב התגבר באיזור השכמות וירד לכיוון חוליות הגב העליון והגיע לכדי קושי בהכנסת אוויר לחלל בית החזה.

תיאור נוסף שכלל תלונות על כאבי גב עליון היו של נער בגיל 16 שהרים משקלות בחדר כושר, הכאבים בגב העליון הופיעו כאשר הוא הגדיל את המשקל במיוחד בתרגיל דחיקת חזה. הכאב הופיע בגב העליון והתפזר לכיוון השרירים הצדדים משני צידי בית החזה מאחורנית.

מכך ניתן להבין שהסיבות להופעת כאבי גב עליון הינם יציבה לקויה, עבודה בסביבת עבודה לא ארגונומית, חוסר איזון בין הצד הימני והצד השמאלי של הגב העליון ובעיות בשכמות ובשרירים המפעילים אותן.

לקבלת ייעוץ טלפוני חינם הקליקו על הקישור

האנטומיה של הגב העליון

הגב העליון ממוקם בין הצוואר לבין הגב התחתון. זהו מבנה אנטומי מורכב מאד שכולל את 12 חוליות הגב העליון שנקראות בלועזית thoracic vertebrae והן ממוספרות באותיות T1, T2, T3, T4, T5, T6, T7, T8, T9, T10, T11, T12 לחוליות מתחברות מאחורנית 12 זוגות של צלעות  thoracic ribs שמתחברות מלפנים לעצם החזה sternum כלומר החיבור של חוליות הגב העליון אל הצלעות מהצד ועצם החזה מלפנים יוצר מעין קופסה שבתוכה נמצאים הריאות והלב. בית החזה תחום מצידו התחתון על ידי הסרעפת diaframma.

המבנים האנטומיים של הגב העליון שעלולים לגרום לכאבים הם המפרקים הבין חולייתיים facets joints בין חולייה לחולייה ויש לנו שני מפרקים בין כל חולייה לזו שמעליה ולזו שמתחתיה. כמו כן קיימים מפרקים קטנטנים בין החוליות לבין הצלעות costovertebral joints מאחורנית, גורם נוסף הם הדיסקים הבין חולייתיים intervertebral disc. השרירים המייצבים את הגב העליון erector spinae muscles הם מסה אדירה של שרירים שתפקידם לייצב ולהפעיל את הגב העליון, באיזור הגב העליון נמצאות עצמות השכמה ומערכת השרירים שמפעילה אותם. כמו כן אנו מזהים את השרירים הבין - צלעיים intercostal muscles שעוזרים לנו בתהליך הנשימה והכנסת האוויר לבית החזה, שרירים אילו נמצאים בין כל שתי צלעות ונזק בהם עלול לגרום לכאב מקומי ולהקרנת כאב לכיוון הגב העליון.

המבנה של חוליות הגב העליון איננו מאפשר תנועה רבה של האיזור. האזורים בעלי התנועה הנרחבת הם חוליות הצוואר וחוליות הגב התחתוןן.

חשיבות האבחון הרפואי לפני ההחלטה על טיפול בכאבי גב עליון

בבואכם אל הפיזיותרפיסט תחילה יתשאל אתכם בסדרת שאלות שתפקידן לצייר את התמונה הקלינית שלכם: האם סבלתם בעבר מכאבים בגב העליון, האם הכאבים הופיעו בעקבות מאמץ גופני חריג, האם שיניתם את מקום וסביבת העבודה שלכם, האם החלפתם מזרון לאחרונה, האם חליתם לאחרונה במחלת ריאות שגרמה לכם להשתעל או להתעטש בכמות ובעוצמה חזקה. שלב הבדיקה השני יהיה בדיקת תנועות הגב העליון, תנועות חגורת הכתפיים והשכמות, תנועות הצוואר. בדיקת כח השרירים שקשורים בגב העליון. בשלב השלישי של הבדיקה ימשש הפיזיותרפיסט את חוליות הגב העליון, את הצלעות מאחורנית ואת השרירים המייצבים והמפעילים את הגב העליון ואת השכמות.

בחירת טיפול בכאבי גב עליון

הטיפול יקבע על ידי הפיזיותרפיסט על פי תוצאות הבדיקה שביצע ועל פי תשובותיכם. הטיפול יכלול טכניקות ידניות מנואליות manual mobilization of the joints שימוש בעיסויים עמוקים לרקמות הרכות deep transverse friction massage מתיחות והארכות של רקמות מקוצרות, שימוש במכשור אלקטרו תרפיה מגוון, הדרכה בייעוץ ארגונומיה לפי סוג העבודה שלכם ועל פי סביבת ומעטפת העבודה שלכם. כמו כן יצייד אתכם הפיזיותרפיסט בסדרת תרגילים לחיזוק ולהגמשת טווחי התנועה שלכם.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בכאבי גב היכנסו לקישורים הבאים:

כאבי גב במהלך ההיריון

טיפול בפריצת דיסק

כאבי גב עקב נהיגה ממושכת

טיפול בכאבי גב - כל מה שרציתם לדעת