ורטיגו שגורם סחרחורת סיבובית עקב וירוס HERPES

ווירוס ההרפס זוסטר HERPES ZOSTER ווירוס הרפס סימפלקס HERPES SIMPLEX הינם שני ווירוסים תוקפניים שלאחר שהגוף התגבר עליהם בדרך כלל הם משאירים שרידים ואחד מהם הוא הורטיגו ובמינוח רפואי B.P.P.V  התקף חריף של ורטיגו.

מה זה וירוס הרפס זוסטר

ווירוס ההרפס ובעברית "שלבקת חוגרת" מדובר בווירוס ממשפחת ההרפס הוא מתבטא בהופעת שלפוחיות על גבי העור ובכאבים עזים, השלפוחיות מופיעות בצד אחד של הגוף כמעיין חגורה רוחבית כאילו חגורה ומכאן השם – חוגרת.


למה מופיע התקף השלבקת חוגרת?

הווירוס בילדותינו יתבטא במחלת אבעבועות רוח שמאוד אופייני אצל ילדים. ואצל אילו שסבלו מהמחלה הווירוס נמצא בגוף בצורה רדומה ולאחר שנים רבות מתעורר ומופיע בצורת שלבקת חוגרת. הסיבה להתעוררות מחודשת של הווירוס נובעת מהחלשות המערכת החיסונית לדוגמא ממחלה קשה, מתקופת טיפולים כימותרפיים והקרנות שגרמו לגוף להיחלש ואז הווירוס מתפרץ.


תסמיני השלבקת חוגרת

הופעת שלפוחיות בצורת חגורה בפנים, בחזה, בבטן, בגב, בגפיים תלוי בעצבים שנפגעו. המחלה מתבטאת בכאבים עזים ותחושת עקצוץ ושריפה לפי פיזור העצבים התחושתיים. המחלה מידבקת מאד בזמן מגע ישיר עם החולה. המחלה נמשכת מספר שבועות אך הכאבים, השריפה, העקצוץ עלולים להמשך מספר רב של חודשים.

מהו ווירוס הרפס סימפלקס

בשונה מהרפס זוסטר ההרפס סימפלקס פוגע בפנים ובא לידי ביטוי בהופעת שלפוחיות בשפתיים, סביב האף ואף בעיניים, נהוג לקרוא להרפס סימפלקס גם "פצעי קור או פצעי חום" 

הטיפול בווירוס ההרפס

הטיפול המקובל בדרך כלל על הרופאים הוא מנוחה ותרופות אנטי נגיפיות כגון Acyclovir במינון 800 מיליגרם במשך 5 פעמים ביום למשך שבוע ימים. בטיפול בפנים ניתן להשתמש במשחת הזובירקס - zovirax ובטיפול מתאים לעיניים שיינתן ע"י רופא העניים לאחר שאבחן את המחלה.

מה הקשר בין הווירוס לבין וורטיגו

עליית חום הגוף שנגרמת עקב ההתקף הוויראלי גורמת להיחלשות הדביקות והצמיגות של השעווה שבתוך המערכת הוסטיבולרית שבתוך האוזן הפנימית ועקב כך הקריסטלים הדבוקים עליה עלולים להתנתק ולנוע בחופשיות בתוך אחת או יותר מהתעלות החצי עגולות שמרכיבות את המערכת הוסטיבולרית. התגובה תתבטא בתחושת סחרחורת סיבובית קשה שכאילו כל החדר מסתובב סביבי.

טיפול פיזיותרפיה בהתקף וורטיגו

בכדי לטפל בצורה יסודית בהתקף ורטיגו חייבים על ידי שיקום פיזיותרפיה להחזיר את הקריסטלים למקום ולפתור אחת ולתמיד את בעיית הקריסטלים החופשיים שנעים בתעלות ויוצרים ערעור של המערכת הוסטיבולרית.

סובלים מסחרחורות? לחצו כאן והשאירו פרטים


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים לסחרחורת היכנסו לדפים:

איך מונעים סחרחורת

הקשר בין שינויים בחוליות הצוואר לבין סחרחורת

מה הקשר בין הגיל לבין הסחרחורת