כאבים באצבעות הידיים בלילה

השימוש בכפות הידיים ובאצבעות הופך אותנו ליצורים פעילים מאז ימי תחילת המין האנושי על פני כדור הארץ. היכולת לבצע פעולה עדינה כגון השחלת חוט לנקב של המחט ועד לעבודה קשה בחציבת קירות בעזרת כלי עבודה כבדים מראה עד כמה המבנה המסובך והמורכב של כף היד מייחד אותנו בני האדם מכל יצור אחר שחי על פני האדמה.

הסיבות להופעת כאבים באצבעות הידיים בלילה

הסיבות רבות מגוונות החל מנזק עקב עבודת יתר overuse injury, שיכול להיות מעבודת הקלדה ממושכת שמאפיינת קלדניות, עובדי הייטק, שולחי מסרונים ווטסאפ בכמות מוגזמת או לחילופין עובדים שמפעילים את כפות הידיים בשעות ממושכות ובעבודות כגון תופרות. פסנתרנים, עובדי בניין ושיפוצניקים, מעסים, פיזיותרפיסטים. כלומר עקב מאמצים חוזרים של פעילות בכפות ידיים נוצרים נזקים מצטברים repetitive strain injury. כתוצאה מכך נוצרות שחיקות מפרקים osteoarthrosis, ובנוסף מתיחות וקרעים מיקרוסקופיים של הרקמות הרכות כגון הרצועות המייצבות של המפרקים, עטיפות המפרקים articular capsule .

הסיבה שהכאבים מתגברים בלילה נובעת בעקב מכך שבזמן השינה איננו מבצעים תנועות עם הידיים ולכך הנפיחות והבצקות שוקעים בתוך המפרקים דבר שמגביר את הכאבים, סיבה נוספת במידה והמפרקים דלקתיים היא העובדה שהדלקת מורגשת יותר בזמן מנוחה.

האצבעות הפעילות ביותר

האגודל שמספרו הוא 1 מתוך חמשת האצבעות היא האצבע הפעילה ביותר בכף היד ומוגדרת מבחינת העומס עליה כמו שלוש אצבעות. לכן הסיכויים לפתח כאבים בעקר באגודל גבוהים פי שלוש מכל אצבע אחרת בכף היד. המפרק הפגיע ביותר באגודל הוא בין בסיס האגודל לבין עצמות שורש כף היד והוא נקרא בשם st' carpometacarpal joint1 מפרק זה נמצא בעומס תמידי בכל פעם שאנחנו מפעילים את האגודל בפעילות יומיומית. בנוסף למפרק זה קיים באגודל גם המפרק metacarpophalangeal שהוא המפרק שבין עצם המסרק לבין עצם הגליל הראשונה, גם מפרק זה פעיל מאד בכל תנועה ותפקוד.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

שורש כף היד כגורם להופעת כאבים באצבעות הידיים בלילה

שורש כף היד מורכב משמונה עצמות קטנטנות שבדומה לקובייה ההונגרית בל אחת מהעצמות נעה בתנועה ביחס לעצם הסמוכה אליה ובכך מתאפשרת התנועה הסיבובית המורכבת והמיוחדת כל כך, תנועה זו מאפשרת לנו להגיע עם האצבעות לכל כיוון ולכל אזור בתוך כף היד ומאפשרת לנו להפעיל את כף היד לשם תפקוד ופונקציה רגילים ומורכבים. באזור שורש כף היד עוברים כל הגידים שמפעילים את המפרקים של האצבעות, נמצאים בו גם כלי הדם והעצבים שמעצבבים את שרירי כף היד ואת התחושה המדויקת של עור האצבעות שבעזרת התחושה נוכל למשש ולזהות כל חפץ שנאחז בידנו. תופעה של כאבים בכפות הידיים שכוללים גם תחושת נימול, שריפה והרדמות האצבעות עלולה להגרם עקב תסמונת התעלה הקרפלית carpal tunnel syndrome ובמצבים מתקדמים אף תופיע חולשת שרירי כף היד והשרירים המפעילים את האצבעות.

תסמונת אצבע הדק

אצבע הדק ובשמו הלועזי טריגר פינגר trigger finger הינה תופעה של היצרות התעלה העוטפת של גיד המכופפים של מפרקי האצבע השטחיים ובלועזית  musculus flexor digitorum superficialis או של שריר המכופפים העמוקים ובלועזית  musculus flexor digitorum profundus תופעת ההיצרות גורמת לאי יכולת כיפוף האצבע וקיימת חסימה שגורמת לתחושת קליק כאשר אנו מנסים להתגבר על המעצור בכח.

כאבים בגידים שמפעילים את האגודל

תופעה נוספת של דלקת שני הגידים הפושטים את האגודל abductor pollicis longus  +  extensor pollicis brevis שנקראת בשם תסמונת על שם דה קרווין de quervain עלולה לגרום להתגברות כאבים באצבעות הידיים בלילה עם דגש על האגודל. במקרה כזה המטופל מתעורר בלילה עם כאבי תופת ואי יכולת להניע את היד ועם תחושה שהאגודל תקוע ואינו זז.

כאבים עקב דלקת גנגליון בשורש כף היד

בשורש כף ניד נמצאים מבנים של שקיות ג'ל שתפקידם לרפד ולמנוע חיכוך בין הרקמות הנעות כגון הגידים ביחס למבנים הקבועים כגון העצמות, המפרקים הרצועות של כף היד. תופעה של דלקת בגנגליון ganglion cyst inflammation עלולה לגרום לכאבים, נפיחות וקושי בהנעת שורש כף היד. תופעה זו גם היא עלולה להתגבר ולבלוט יותר בזמן הלילה עקב הדלקתיות שבולטת יותר בזמן המנוחה בלילה.

טיפולי פיזיותרפיה, על ידי פיזיותרפיסט שהוסמך בבחינות משרד הבריאות, שכוללים הפעלה מנואלית פאסיבית לצד שימוש במכשור אלקטרו תרפיה ותרגילים בהתאמה אישית הם אחת מהדרכים לטיפול בתלונה על כאבים באצבעות הידיים בלילה.

להשארת פרטים: לחצו כאן

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בבעיות מערכת השלד והתנועה היכנסו לקישורים הבאים:

האנטומיה של כף היד

טיפולי גלי הלם לבעיות אורתופדיות

פיזיותרפיה לכאבי מרפקים