כאבי ברכיים אחרי לידה

במהלך 40 שנות עיסוקי כפיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות הישראלי עם מומחיות בטיפול בתלונות וכאבים במערכת השלד והתנועה כגון כאבי ברכיים אחרי לידה פנו אלי מאות נשים עם תסמינים מאד אופייניים כגון כאבי ברכיים לאחר מאמץ, או כאבי ברכיים בזמן הקימה מישיבה ממושכת, או בזמן ולאחר ריצה, או כאבי ברכיים בזמן ישיבה ממושכת במקום אחד כגון בעבודה מול המחשב, או במהלך טיסה ארוכה, טרנס אטלנטית, או כאבי ברכיים לאחר עבודות ניקיון הבית.

אציג בפניכן מספר התכתבויות של אותן הנשים והתשובה שעניתי להן, אני מניח שתמצאו קשר בין תלונותיכן לבין תלונות הנשים הללו.

"שלום שמי רננה ואני נמצאת בשבוע ה-23 של ההיריון הרביעי שלי, אני בת 32 שנים ולפני שבוע ללא כל סיבה התחלתי לחוש כאבים בברך ימין, בתחילה התעלמתי כי הבנתי שהסיבה הינה עליית משקל של 12 ק"ג מתחילת ההיריון, לצערי הכאבים הלכו והתגברו וכעת הופיעו כאבים גם בברך שמאל, אמנם פחות חזקים אך הם גורמים לי לאי יכולת לתפקד בבית עם שלושת הילדים הקטנים שלי, כמו כן אנחנו גרים בבניין עם ארבע קומות ללא מעלית והעלייה במדרגות גומרת אותי, הפחד שלי הוא באם הבעיה לא תיפתר אז איך אצליח לטפל בבית ובילדים הקטנים, אינני עובדת בשום מסגרת אך אני עקרת בית במשרה מלאה"

וזו תשובתי " רננה שלום, הופעת כאבי ברכיים במהלך ההיריון או כאבי ברכיים אחרי לידה מוכרת לי מאד מתלונות של מטופלות שלי, התופעה עשויה להיגרם עקב עליית המשקל במהלך ההיריון, או שינוי מבנה הגוף מיד לאחר הלידה מאחר והגוף מאבד באופן פתאומי כ-5 עד 7 קילוגרמים שהם משקל התינוק, השיליה והנוזלים. הסיבה שהכאבים שלך מופיעים בזמן ירידה במדרגות מעידה שכנראה נגרם נזק לסחוס התוך מפרקי שעוטף את עצם הפיקה בצידה הפנימי patellar cartilage erosion, ולכן בזמן המאמץ של העלייה או הירידה במדרגות כתוצאה מהעומס שמופעל על הברך נוצר לחץ ושחיקת הסחוס מתגברת ויחד אתו מופיע הכאב בקדמת הברך באזור הפיקה"

בשנת 2016 פנתה אלי נועה בפנייה נרגשת "שלום מאיר אפל, קראתי את המאמרים הרבים והמקצועיים שפרסמת באתר שלך, התרשמתי מאד מהידע שהצגת בהם, אני מורה ליוגה כשבע שנים, אני נהנית ללמד ולעשות יוגה. כעת לאחר הלידה הפסקתי ללמד כי אני עסוקה שעות רבות בטיפול בתאומים שנולדו לי, אך לצערי בחודש האחרון התחלתי לחוש כאבי ברכיים אחרי לידה וזה לא מסתדר לי עם העובדה שאני מאד גמישה ועדיין מתרגלת כל יום את תרגילי היוגה שלמדתי לעשות בהכשרתי כמורה ליוגה, האם תוכל לעזור לי?"

וכך עניתי לנועה "שלום לנועה, מזל טוב להולדת התאומים המקסימים שלך, במהלך ההיריון נוצרים שינויים הורמונליים ובמיוחד ידוע על הורמון רלקסין relaxin hormone שגורם לרפיון מפרקי הגוף כגון מפרקי האגן sacroiliac joint הורמון זה עלול לגרום להגמשת ייתר גם במפרקי הברכיים, נוסיף לכך שבתור יוגיסטית אני מניח שהתברכת בגמישות ייתר במפרקי גופך ולכן גם שחרור הורמון הרלקסין וגם גמישות היתר מהווים כרגע גורמים להתגברות ולהיווצרות כאבי ברכיים אחרי לידה. לכן אני מציע בשלב זה לא להעמיס תרגול יתר על מפרקי הברכיים שלך"

איך מטפלים בתלונות על כאבי ברכיים אחרי לידה?

כפי שתיארתי בתחילת המאמר התופעה מוכרת והרבה נשים מתלוננות על כאבי ברכיים אחרי לידה, אחת האפשרויות הינה טיפולי פיזיותרפיה מותאמים לבעיה.

בתחילה יבדוק אותך הפיזיותרפיסט בדיקה קלינית שתכלול תשאול לגבי הכאבים, כמה זמן את סובלת מהכאבים, האם בעבר או בהריונות הקודמים גם הופיעו כאבים, כמה קילוגרמים שמנת במהלך ההיריון, האם ירדת את כל ההשמנה בבת אחת, האם את עדיין עם משקל עודף. באיזה מצבים מופיעים הכאבים, האם במנוחה, או במאמצים, באיזה תנועות ובאיזה תנוחות, האם מאז שהכאבים התחילו נוצרה החמרה או שיפור, האם נטלת תרופות כל שהן שקשורות בבעייתך הנוכחית. שאלות אילו יתנו לפיזיותרפיסט כלים להבין את מקור הבעיה שלך. בשלב הבא הפיזיותרפיסט ימשש את הברכיים, ישווה ביניהן יבדוק טווחי תנועה, יבדוק את כוח שרירים, יבדוק את הרצועות, המניסקוסים, הסחוסים, הבורסות של הברך וכך יקבל תמונה קלינית מלאה שתעזור לו להתאים לך טיפול.

טיפולי הפיזיותרפיה שמתאימים לטפל בתלונותייך על כאבי ברכיים אחרי לידה יותאמו לבעייתך ויכללו טיפולים ידניים מסוג manual therapy בשילוב מכשור רפואי חדיש electrotherapy וכמו כן יתדרך אותך הפיזיותרפיסט איך לתפקד עם הכאבים היומיומיים ותקבלי תרגילים מיוחדים שיותאמו לבעייתך.

לצפייה בתרגילים עצמיים לתרגילי ברכיים לאחר בלידה היכנסו לסרטו הבא: https://www.youtube.com/watch?v=8bx7yP22cn0

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בבעיות ברכיים ובבעיות שנגרמות לאחר הלידה היכנסו לקישורים הבאים:

למה נשים בהריון סובלות מכאבים באגן הירכיים

הסיבה להתגברות כאבי הגב בהיריון

טיפול בכאבי מפרק שורש כף היד בהיריון