כאב בברך לאחר מאמץ

בזמן מאמץ כגון ריצה, קפיצה, שחיה, טיפוס במדרגות, הליכה בשטח הררי ועוד מפרק הברך נמצא תחת מאמצים ועומסים כבדים מאד. לכן קיימת נטייה להופעת כאב בברך לאחר מאמץ. במהלך עשרות שנותיי בתור פיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות וכפיזיותרפיסט מומחה בטיפול בפציעות ספורט נתקלתי באלפי פניות של מטופלים שהתלוננו על כאבי ברכיים לאחר מאמץ.

להלן מספר דוגמאות של פניות: "שמי רונן, אני משתתף במרוץ מרתון בכל שנה, לאחרונה לאחר המרתון האחרון הופיעו כאבים חזקים בברך ימין והם מתמקדים בצידו הפנימי של המפרק. נבדקתי על ידי אורתופד ששלח לצילום רנטגן, הצילום היה תקין, הרופא נתן לי תרופות מסוג ארקוקסיה ולאחר שנטלתי 10 כדורים חלה הטבה חלקית אבל בעקבות האימון האחרון התגברו הכאבים ושוב הגעתי למתב שאינני מסוגל לרוץ יותר מעשרה צעדים. שאלתי מה ניתן לעשות מבחינת טיפול פיזיותרפיה?" וכך עניתי לרונן " לפי התיאור שלך לגבי כאבים בצידו הפנימי של מפרק הברך, אני נוטה לחשוד שמדובר במתיחה של הרצועה הצידית הפנימית medial collateral ligament ואולי גם מתיחה או קרע של המניסקוס הפנימי medial meniscus. ניתן לטפל בבעיה זו במרפאתי, כשתגיע אלי תחילה אבצע בדיקה מקפת לברך הן מבחינת טווחי תנועה והן בדיקות ספציפיות לזיהוי קרע במניסקוס ו / או ברצועה הצידית הפנימית. הטיפול שאבצע תלוי כמובן בתוצאות הבדיקה"

פניה נוספת של מטופלת "שלום מאיר, שמי רינת ואני בת 68, הייתי בטיול נהדר בנפאל, ובעקבות הליכה ממושכת בהרים הופיעו כאבים בשתי הברכיים, הכאבים מתמקדים בדיוק בפיקה של הברך, הרופא נתן תרופות אנטי דלקתיות והמליץ להיעזר במגן ברך עם כרית בצורת טבעת עשויה מסיליקון, קימת הטבה חלקית אך עדיין אינני מסוגלת לעלות במדרגות הבית, לציין שאני גרב בקומה שלישית ללא מדרגות. האם תוכל לעזור לי?" וזו תשובתי לרינת "רינת שלום, לפי התיאור שלך כפי הנראה גירית את הסחוס הפנימי של הפיקה, התיאור שלך מתאים לפתולוגיה בשם patellofemoral pain שזו תופעה שמופיעה לאחר מאמצים מתמשכים בזמן טיפוס בהרים. הגירוי של הסחוס המפרקי של הפיקה גורם לכאבים בעיקר בזמן עלייה ו / או ירידה במדרגות. הטיפול המומלץ הינו שילוב של מוביליזציות למפרק ה- patellofemoral בנוסף לכך שימוש במכשור אלקטרו תרפיה, הדרכה בתרגילים וחבישות של מפרק הברך."

עוד פנייה שקבלתי משחקן כדור רגל בליגה הלאומית "שלום מאיר שמי אור ואני שחקן כדור רגל מקצועי . אני מתמן כל יום לפחות ארבע שעות, האמונים כוללים ריצות, קפיצות, בעיטות, כדרורים ריצה במדרגות ועוד צורות שונות של אימון, לאחרונה התחלתי לסבול מהופעת כאב בברך לאחר מאמץ, הכאבים הם פנימיים וגם מאחור כשאני מנסה ליישר את הברך עד הסוף. כל הניסיונות של הטיפול של הפיזיותרפיסט והמעסה של הקבוצה הועילו באופן חלקי ואני לא חזרתי לשחק מאז הפציעה באופן קבוע" תשובתי לאור "אור שלום, העומסים על הברך בזמן משחק כדור רגל הם אדירים, הקפיצות, הסיבובים על ציר האורך של הברך, ההחלקות מסכנות את הברך, יתכן ומדובר בקרע של המניסקוסים או של הרצועה הצולבת הקדמית anterior cruciate ligament. תחילה עליך להשלים את הבירורים על ידי בדיקת MRI  עם חומר ניגודי שיתנו תמונת מצב עדכנית ומדוייקת של המבנים שבתוך הברך".

האנטומיה של מפרק הברך

מפרק הברך הינו מפרק מסובך מאד. המפרק מורכב מארבע עצמות שמתפקדות בהרמוניה מדויקת שבכל תנועה שנבצע עם הברך כל אחת מארבעת העצמות תשתתף. ארבעת עצמות הברך הן עצם הירך femur bone עצם השוק tibia bone עצם השוקית fibula bone ועצם הפיקה patella bone. בתוך הברך נמצאים שני המניסקוסים [סהרונים] medial meniscus , lateral meniscus. שתי הרצועות הפנימיות הצולבת הקדמית anterior cruciate ligament והצולבת האחורית posterior cruciate ligament. כמו כן שתי הרצועות המייצבות הצדיות lateral collateral ligament, medial collateral ligament. המפרק עטוף בקופסית articular capsule ובין העצמות נמצא הסחוס התוך מפרקי articular cartilage. מפרק הברך מיוצב ומופעל מלפנים על ידי שריר הארבעה ראשים quadriceps muscle שמבצע תנועת יישור ונעילת המפרק, ומאחור קבוצת שרירי הירך האחוריים hamstring muscles שאחראית על כיפוף הברך.

סוגי פציעות ספורט אופייניות לברך

כאב בברך לאחר מאמץ יכול להעיד על אין ספור פתולוגיות שהברך מעורבת בהן, לדוגמא: כאבים מאחורנית כדוגמת הציסטה ע"ש בייקר פתולוגיה נוספת היא קרעים של המניסקוסים, או לדוגמא שחיקת הסחוס התוך מפרקי בברך, או קרעים של הרצועות הצולבות הקדמית או האחורית,

טיפול פיזיותרפיה עקב כאב בברך לאחר מאמץ

הטיפולים מגוונים מאד. אך תחילה יבצע הפיזיותרפיסט אבחנה מדוייקת לזיהוי הרקמה הפגועה ואז יתחיל בטיפול שיכלול הן טיפולים ידניים [מנואליים] שימוש במכשור אלקטרו תרפיה כגון אולטראסאונד, גלי הלם, גירויים חשמליים, קירור, חימום ועוד, חיזוק השרירים המייצבים והמפעילים של הברך. תרגול מסיבי דינאמי, סטאטי, עבודה על שיווי משקל, שיפור התחושה העמוקה.

אם אתם חשים כאבים במהלך פעילות מאומצת אל תהססו ופנו אלינו בכל שאלה באמצעות הטופס


נכתב על ידי:

מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בשנת 1981 בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאות שלנו שנמצאות בתל אביב ובגני תקווה משלבות ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בהופעת כאב בברך לאחר מאמץ היכנסו לקישורים הבאים:

כאבי ברכיים לאחר ריצה

כאבי ברך בצד הפנימי

קרע בשריר הארבעה הראשים

פיזיותרפיה לברכיים