דלקת בצוואר - תסמינים

הופעת כאבי צוואר עלולה להיגרם או עקב גורם חד פעמי שלא מערב חבלה, נזק עקב תנוחה ופעולות חוזרניות מתמשכות, או נזק טראומטי קשה.

נזק צווארי עקב גורם חד פעמי

לדוגמא ניתן לתאר מצב של שינה בלילה בתנוחה לא נוחה כזו שגורמת לצוואר ולראש להיות בתנוחת מתיחה בצד אחד או דחיסה בצד שני, האדם חש תוך כדי שינה שהצוואר אינו מונח בהרפיה מלאה ועקב כך האדם מנסה לייצב את הראש בנוחות מלאה על ידי הוספת או גריעת כריות ובכך להשיג את ההרפיה הדרושה לשרירי הצוואר

דוגמא נוספת של תהליך חג פעמי שבו לא אפשרנו לצוואר את מלא הנוחיות והרפיון היא העובדה שצפינו בסרט או בהצגה או שהקשבנו להרצאה או צפינו בטלוויזיה והמסך או המרצה נמצאו בצד או שקנינו כרטיסים בשורה הראשונה בצד ועקב כך היינו חייבים לעוות את הצוואר והראש וכשהסתיים האירוע חשנו תפיסת צוואר קשה והיה לנו קשה להזיז את הצוואר בחזרה למקום.

נזקים לצוואר עקב ליקויים מצטברים מתמשכים

לעומתם, הופעת כאבי צוואר עקב הצטברות מתמשכת של נזקים עלולה להיגרם לדוגמא עקב ישיבה יומיומית במקום העבודה מול מסך המחשב בסביבת עבודה שאיננה ארגונומית ועקב כך נוצר נזק מצטבר שמתחיל בתחושת אי נעימות, הופך לכאב טורדני שאנו זקוקים לשינוי תנוחה ולשינוי יציבה ועיסוי קצרצר עצמי מקומי שנעשה לעצמנו, בהמשך התהליך המצטבר נגיע למצב שבו הכאב יתעצם ולא נוכל להתמיד בסביבת העבודה מעבר למשך דקות ספורות. הכאבים יחמירו ואף ילוו אותנו מחוץ לשעות העבודה ובתפקוד היום יומי המגוון.

סובלים מהופעת דלקת בצוואר? צרו קשר להתייעצות


נזק לעמוד השדרה הצווארי עקב טראומה

גורם נוסף להופעת כאבי צוואר הינו על רקע טראומטי חד פעמי כגון מעורבות בתאונת דרכים במנגנון צליפת שוט whiplash injury שיערב חבלת מתיחה, קריעת רקמות רכות, יצירת בלט דיסק צווארי ואף חבלה בלתי הפיכה של נזקים עצביים קשים שיפגעו באיכות החיים עד כדי נכות.

דוגמא נוספת של חבלה חד פעמית יכולה לכלול לפילה במהלך פעילות ספורטיבית, מעורבות בקטטה שמסתיימת בנזק קשה לחוליות הצוואר. נזק עקב נשיאת משאות כבדים במהלך שירות צבאי קרבי, נזק לצוואר עקב עבודה בגבהים שבעתיה נפלנו מסולם או מנוף ונחבלנו בעמוד השדרה הצווארי.

דלקת בצוואר תסמינים

הופעת דלקת בצוואר עלולה לקרות בכל המקרים והדוגמאות שתיארתי בתחילת מאמר זה. הדלקת הינה משנית ועלולה לפגוע בשרירי הצוואר, או בדיסק הבין חולייתי ברצועות חוליות הצוואר, במפרקי חוליות הצוואר. לכן חשוב מאוד לפני קביעת הטיפול, לזהות מהי דלקת בצוואר לפי התסמינים הקשורים בה. כלומר לפני שנחליט איך לטפל בבעיה עלינו לבדוק ולזהות את התסמינים, הסימנים והסימפטומים הקשורים בבעייתכם.

תסמינים כגון כאב צוואר שמקרין לכיוון העין או לכיוון המצח, עלול לערב את המבנים והרקמות הרכות שקשורות בחוליות הצוואר העליונות כגון חוליות C1 C2 מעורבות של חוליות אילו תגרום גם להופעת כאבי צוואר שקשורים בהופעת סחרחורת צווארית שיתבטאו בתחושת ריחוף, חוסר מיקוד, ראש כבד, תחושת קושי בהנעת הראש בחופשיות וכאילו הראש זז לאת לאחר הצוואר, תיאורים אילו דווחו על ידי מטופלים רבים שהיו בטיפול במרפאתי.

לעומת זאת, תסמינים שכוללים כאב צווארי שמקרין ומערב את מפרקי הלסת עלול להיגרם עקב מתיחת שרירי הצוואר ושרירי הלעיסה בנוסף לגירוי עצבי חוליות הצוואר.

תסמינים נוספים שקשורים בדלקת בצוואר עלולים להתבטא גם בכאב בצוואר ובהקרנת כאבים לכיוון השכמה הימנית או השמאלית או אף לשתי השכמות. הופעת תסמינים אילו מצביעים על גירוי וסימני בלט דיסק וחולייתי של חוליות הצוואר בחלקו האמצעי  שמערב את חוליות הצוואר C3 C4 C5.

זיהוי של כאב צוואר שמקרין לכיוון הזרוע, האמה ואף על לאצבעות עלול להיגרם עקב בעיה בעצבי חוליות הצוואר התחתונות בגובה  C6 C7 C8. התסמינים יהיו שונים ויתבטאו בתחושת נימול, זרמים, עקצוץ, שריפה, ירידה בתחושה, ירידה ברפלקסים.

טיפולי פיזיותרפיה לתופעת דלקת בצוואר

אחת הגישות בטיפול במקרה של דלקת בצוואר היו טיפול תרופתי אנטי דלקתי N.S.A.I.D non steroidal anti inflammatory drugs שהמוכרות בינהן הן תרופות ממשפחת האספירין והאיבופרופן כגון אדוויל, נורופן שניתנות לרכישה ללא מרשם רופא או תרופות שמחייבות מרשם רופא כגון אביטרן, וולטרן, נקסין, ארקוקסיה, אטופן. תפקיד התרופה לטפל בדלקת ובבצקת שהתפתחה ברקמות הרכות שבאזור הצוואר כגון שרירים, מפרקים, רצועות, גידים וקפסולות. כיום החוקרים הרפואיים הגיעו לכדי הבנה כי שימוש בתדירות גבוהה בתרופות נוגדות דלקת כאילו גורמות לתלות של המטופל בתרופות ועם הזמן הבעיה הופכת לכרונית ולכן תדירות חזרת הכאבים תגדל והמרחק בין התקף של כאבי צוואר על רקע דלקתי תגבר ובסוף יעילות התרופה תרד ותפחת עד כדי מצב שהתרופה האנטי - דלקטית  לא תעזור. מסיבה זו נמצא במחקרים שטיפולי פיזיותרפיה שישלבו טכניקות ידניות manual therapy techniques CAHKUC  בשילוב מכשור אלקטרו - תראפי יעיל יותר כי הוא פותר את הבעיה ללא תלות בתרופה ובמקביל לכך לא יכול לגרום להשפעות לוואי מהשימוש בתרופות ולא יהפוך את כאבי הצוואר לתופעה כרונית.

הטכניקות הידניות המומלצות כטיפול בדלקת בצוואר הינם על פי תפיסות מגוונות שנלמדו במרפאותי במהלך 42 שנות העיסוק בפיזיותרפיה והן: 

Maitland mobilization physiotherapy

Mc - kenzie method physical therapy

malignant method physical therapy

EDWARD BRIAN method physical therapy

JAMES CYRIAX method physical therapy

השימוש במכשור האלקטרותראפי כגון אולטרא סאונד, גלי הלם, גירויים חשמליים ישלים את הטיפול בדלקת ולסיום תצויידו בסדרת תרגילים אישיים שיותאמו באופן ספציפי לבעיה ולליקוי ממנו אתם סובלים.

לסיכום: במקרה של דלקת בצוואר, התסמינים יהיו שונים ומגוונים ורק פיזיותרפיסט שהוסמך על ידי משרד הבריאות והתמחה בלימודי המשך בטיפול בדלקות בצוואר יוכל לקשור בין תסמיני הבעיה, בדיקות ההדמיה כגון צילום רנטגן, MRI או CT לעמוד השדרה הצווארי והבדיקות הקליניות שייבצע ולפיהם יחליט מה הם טיפולי הפיזיותרפיה המתאימים לסוג הבעיה ולסוג הנזק שנגרם לחולה.


סובלים מהופעת דלקת בצוואר? צרו קשר להתייעצותהמאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה שלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בבעיות צוואר היכנסו לקישורים הבאים:

כאבי ראש ממקור חוליות הצוואר

הקשר בין הצוואר לבין מפרק הלסת

איך לשחרר שכמה תפוסה?