​טיפול בגלי הלם לכתף

אודות הטיפול ולמי הוא מומלץ?

גלי הלם הוא מכשיר חדיש שהטכנולוגיה שמיושמת בטיפול נקראת בשם גלים רדיאליים שנועדו לטפל בדלקות כרוניות ובהסתיידויות עקשניות שלא ניתן מגיבות לטיפולים בעזרת טיפול תרופתי שאיננו סטרואידים מסוג NSAID וכן שזריקות סטרואידיות לא עזרו אלא לתקופה קצרה מאד של מספר ימים ועד מספר שבועות בלבד. 

סוגי פתולוגיות בכתף שמתאימות לגלי הלם

גלי הלם לכתף מתאים כטיפול בכתף קפואה frozen shoulder שנקראת גם בשם adhesive capsulitis שהיא למעשה תהליך שבו עטיפת מפרק הכתף שנקראת קפסולה מתקצרת ומתכווצת ונוצרות בה הידבקויות של הסיבים ועקב כך יכולת התנועה של החלק הזכרי של המפרק בתוך החלק הנקבי של המפרק מוגבלת ולא ניתן לבצע תנועה חופשית אקטיבית או תנועה פאסיבית בעזרת גורם חיצוני כגון פיזיותרפיסט מטפל. הטיפול בכתף קפואה חייב להיות בשילוב של טיפולי פיזיותרפיה ידניים ותרגול עצמי.

הסתיידויות בגידי הכתף שמלוות בדלקת הינן פתולוגיות שהשימוש בגלי הלם הוכח כיעיל לפרוק ולפיזור ההסתיידות, הגיד השכיח ביותר שיש לו נטייה לצבור עליו משקעים סידניים הוא גיד ה- supraspinatus tendon הגיד נמצא בחלק העליון של מפרק הכתף ועובר בתוך מעבר צר מתחת למפרק עצם הבריח acromioclavicular joint עקב החיכוך במרווח הצר שבין מפרק הבריח לבין עצם הזרוע humerus bone מועד הגיד לפתח הסתיידות.

מבנה נוסף בכתף שהוא בעל נטייה להיווצרות משקע סידני הוא מבנה הבורסה שנקראת בשם subacromial bursa ושהיא נמצאת בצד הכתף מתחת למפרק עצם הבריח, הסתיידות בבורסה נקראת בשם bursitis calcarea.

כאבים בשכמה עקב משקעי סיד בין סיבי שרירי ה- trapezius ובבורסה של שריר מרים השכמה levator scapula bursa מגיבים מצוין לטיפולים בעזרת גלי הלם.


כמה טיפולי גלי הלם מומלץ לעשות?

הסטטיסטיקה מראה שסידרת טיפולי גלי הלם נעה בין 3 ל- 12 ושהשיפור מורגש לפעמים כבר לאחר הטיפול הראשון, הטיפולים מתבצעים בתדירות של פעם בשבוע. הסטטיסטיקה מדווחת על שיפור של כ-79% בכרב ובסילוק המשקע הסדני בעזרת טיפול גלי הלם. חשוב לציין שאסור לטפל בגידים שנמצא שהם קרועים כי גלי ההלם עלולים לפגוע ולהרחיב את הקרע ובכך לסכן את הכתף ואף להחמיר את מצבה.

שילוב בין גלי הלם לבין פיזיותרפיה

טיפול גלי הלם לפתולוגיות של הכתף איננו מספיק ולכן נמצא במחקרים ובניסיון קליני ששילוב בין מכשיר גלי הלם לבין טיפולי פיזיותרפיה מייעל את הטיפול, מקצר את משך הטיפולים ומוריד את הכאבים מהר יותר מאשר רק טיפול בגלי הלם בלבד. במסגרת הפיזיותרפיה תחילה יבצע הפיזיותרפיסט בדיקה קלינית נרחבת לזיהוי הרקמה הפגועה, יבחן את צילומי הרנטגן או את ממצעי בדיקת האולטראסונד וגם בדיקת ה- MRI או בדיקת ה-CT שאולי ביצע המטופל.

היתרון בעצם ביצוע הטיפול על ידי פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות בטיפול ביחס לכל מיני "מטפלים" שלא הוסמכו ולא עברו את בחינות ההסמכה של משרד הבריאות הוא ביכולתו של הפיזיותרפיסט לאתר את הגיד או הבורסה או כל רקמה פגועה אחרת ולדייק במיקום הטיפול ולא לידו כי אם לא יתבצע טיפול מדויק ברור שהצלחת הטיפול תפגע.

איזה מכשיר גלי הלם מומלץ לטיפול בכתף?

מאחר וההסתידויות שבכתף קטנות מאוד ובדרך כלל אינן גדולות יותר מסנטימטר אחד, הרי שחשוב מאד לדייק במיקום הטיפול ולכן טיפול עם מכשיר בעל ראש קטן וממוקד שגודלו כ- 2.5 סנטימטרים, ישיג את התוצאה הטובה ומבלי לפזר את האנרגיה על אזורים בריאים בכתף שלא זקוקים לטיפול אנרגיה זו שיוצאת מראש המכשיר בעל הראש הגדול שגודלו כ-30 סנטימטרים מתפזרת ועלולה גם לפגוע בגידים וברקמות אחרות שאסור לפגוע בהן.

לקריאת מאמרים נוספים בנושא היכנסו לקישורים הבאים: