​טיפול בגלי הלם לכתף

אודות הטיפול ולמי הוא מומלץ?

גלי הלם הוא מכשיר חדיש שהטכנולוגיה שמיושמת בטיפול נקראת בשם גלים רדיאליים שנועדו לטפל בדלקות כרוניות ובהסתיידויות עקשניות שלא ניתן מגיבות לטיפולים בעזרת טיפול תרופתי שאיננו סטרואידים מסוג NSAID וכן שזריקות סטרואידיות לא עזרו אלא לתקופה קצרה מאד של מספר ימים ועד מספר שבועות בלבד. 

סוגי פתולוגיות בכתף שמתאימות לגלי הלם

גלי הלם לכתף מתאים כטיפול בכתף קפואה frozen shoulder שנקראת גם בשם adhesive capsulitis שהיא למעשה תהליך שבו עטיפת מפרק הכתף שנקראת קפסולה מתקצרת ומתכווצת ונוצרות בה הידבקויות של הסיבים ועקב כך יכולת התנועה של החלק הזכרי של המפרק בתוך החלק הנקבי של המפרק מוגבלת ולא ניתן לבצע תנועה חופשית אקטיבית או תנועה פאסיבית בעזרת גורם חיצוני כגון פיזיותרפיסט מטפל. הטיפול בכתף קפואה חייב להיות בשילוב של טיפולי פיזיותרפיה ידניים שיותאמו באופן ספציפי לכתף הקפואה שממנה אתם סובלים, מאחר ויש שלושה שלבים של כתף קפואה, השלב החריף - acute phase of frozen shoulder בשלב זה המטופל נמצא במצב כאוב ואינו יכול להזיז את היד לשום כיוון עקב הכאב העז שמנו הוא סובל. השלב השני הוא של הביניים שבו עוצמת הכאבים פוחתת והמטופל מסוגל לבצע תנועות בטווח חלקי לחלק מהכיוונים, והשלב השלישי הוא שלב כרוני של כתף קפואה Chronic adhesive capsulitis (Frozen shoulder) זהו שלב שהכאבים פחתו אך נוצרה הגבלת תנועה ניכרת שמוגדרת על ידי המטופל כאלו שהכתף קפואה ולא יכולה לזוז. בנוסף לטיפולים הידניים נוכל בשלב הביניים ובשלב הכרוני  להוסיף את טיפול הגלי הלם לכתף יחד עם טיפולי אולטרה סאונד וגירויים חשמליים לשרירי הכתף ולבסוף נוסיף תרגול עצמי מותאם אישית לכל שלב ושלב של ההתקף של הכתף הקפואה.

גלי הלם להסתיידויות בגידי הכתף שמלוות בדלקת הינן פתולוגיות שהשימוש בגלי הלם הוכח כיעיל לפרוק ולפיזור ההסתיידות, הגיד השכיח ביותר שיש לו נטייה לצבור עליו משקעים סידניים הוא גיד ה- supraspinatus tendon הגיד נמצא בחלק העליון של מפרק הכתף ועובר בתוך מעבר צר מתחת למפרק עצם הבריח acromioclavicular joint עקב החיכוך במרווח הצר שבין מפרק הבריח לבין עצם הזרוע humerus bone מועד הגיד לפתח הסתיידות. 

הסתידויות בגידי הכתף יכולות להופיע עם או בלי הגבלת תנועה, עם אן בלי כאבים ולפיכך כאשר אני נשאל האם גלי הלם יכול לעזור לסילוק הסתיידות בכתף אני מסביר שתחילה צריך להבדק ולזהות את הגיד הבעייתי והאם הכתף מתפקדת בטווחים מלאים והאם נוצרה במהלך השנים גם חולשה ודלדול שרירים. רק לאחר בדיקה פיזיקאלית מדוקדקת שבה המטופל יתושאל על ידי הפיזיותרפיסט וכן תבדק הכתף צילומי הרנטגן או בדיקות הדמיה אחרות כגון אולטרה סאונד ultrasound test או הדמיות מסוג CT  כתף או MRI כתף.

מבנה נוסף בכתף שהוא בעל נטייה להיווצרות משקע סידני הוא מבנה הבורסה שנקראת בשם subacromial bursa ושהיא נמצאת בצד הכתף מתחת למפרק עצם הבריח, הסתיידות בבורסה נקראת בשם bursitis calcarea.

כאבים בשכמה עקב משקעי סיד בין סיבי שרירי ה- trapezius ובבורסה של שריר מרים השכמה levator scapula bursa מגיבים מצוין לטיפולים בעזרת גלי הלם. ההסתיידות מצטברת ושוקעת בשכבות של השריר ויוצרת שפשוף פנימי שמגיע לידי ביטוי בכאבים, שריפה, נוקשות ואף עלול להקרין לכל אורך היד ועד לאצבעות. ההקרנה עשויה להופיע בלילה ולהעיר מהשינה. ההקרנה מטעה את המטופל שמתלונן על כאבים לכל אורך היד והחשש שהגורם הוא ממקור עצבי של חוליות הצוואר ונותן תמונה קלינית של בלט דיסק שלוחץ על העצב ולפיכך ההרגשה היא הקרנה לאורך היד. לכן חשובה ההערכה והבדיקה המקצועית של הפיזיותרפיסט המנואלי לזהות את מקור הכאבים ובהתאם לתוצאות הבדיקה להתאים את הטיפול הנכון ביותר שיכול לכלול גם גלי הלם וגם פיזיותרפיה מנואלית ממוקדת לגורם.


כמה טיפולי גלי הלם מומלץ לעשות?

הסטטיסטיקה מראה שסידרת טיפולי גלי הלם נעה בין 3 ל- 12 ושהשיפור מורגש לפעמים כבר לאחר הטיפול הראשון, הטיפולים מתבצעים בתדירות של פעם בשבוע. הסטטיסטיקה מדווחת על שיפור של כ-79% בכרב ובסילוק המשקע הסדני בעזרת טיפול גלי הלם. חשוב לציין שאסור לטפל בגידים שנמצא שהם קרועים כי גלי ההלם עלולים לפגוע ולהרחיב את הקרע ובכך לסכן את הכתף ואף להחמיר את מצבה.

שילוב בין גלי הלם לבין פיזיותרפיה

טיפול גלי הלם לפתולוגיות של הכתף איננו מספיק ולכן נמצא במחקרים ובניסיון קליני ששילוב בין מכשיר גלי הלם לבין טיפולי פיזיותרפיה מייעל את הטיפול, מקצר את משך הטיפולים ומוריד את הכאבים מהר יותר מאשר רק טיפול בגלי הלם בלבד. במסגרת הפיזיותרפיה תחילה יבצע הפיזיותרפיסט בדיקה קלינית נרחבת לזיהוי הרקמה הפגועה, יבחן את צילומי הרנטגן או את ממצעי בדיקת האולטראסונד וגם בדיקת ה- MRI או בדיקת ה-CT שאולי ביצע המטופל.

היתרון בעצם ביצוע הטיפול על ידי פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות בטיפול ביחס לכל מיני "מטפלים" שלא הוסמכו ולא עברו את בחינות ההסמכה של משרד הבריאות הוא ביכולתו של הפיזיותרפיסט לאתר את הגיד או הבורסה או כל רקמה פגועה אחרת ולדייק במיקום הטיפול ולא לידו כי אם לא יתבצע טיפול מדויק ברור שהצלחת הטיפול תפגע.

איזה מכשיר גלי הלם מומלץ לטיפול בכתף?

מאחר וההסתידויות שבכתף קטנות מאוד ובדרך כלל אינן גדולות יותר מסנטימטר אחד, הרי שחשוב מאד לדייק במיקום הטיפול ולכן טיפול עם מכשיר בעל ראש קטן וממוקד שגודלו כ- 2.5 סנטימטרים, ישיג את התוצאה הטובה ומבלי לפזר את האנרגיה על אזורים בריאים בכתף שלא זקוקים לטיפול אנרגיה זו שיוצאת מראש המכשיר בעל הראש הגדול שגודלו כ-30 סנטימטרים מתפזרת ועלולה גם לפגוע בגידים וברקמות אחרות שאסור לפגוע בהן.נכתב על ידי 

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים בנושא היכנסו לקישורים הבאים: