כאבים בשכמה השמאלית

במהלך עשרות שנות עבודתי מאז שהוסמכתי כפיזיותרפיסט על ידי משרד הבריאות בשנת 1981 פנו אלי מאות מטופלים עם תלונה על כאבים בשכמה השמאלית. התלונות היו מגוונות ותיאור הסימנים והסימפטומים היה שונה ממקרה למקרה, אתאר בפניכם כעת מספר דוגמאות של מטופלים שונים עם תיאור שונה של תסמינים שמתייחסים לאותה תלונה של כאבים בשכמה השמאלית:

בשנת 2006 פנתה אלי דינה כ. ותלונתה הייתה: "מאיר שלום, שמי דינה ואני עובדת כמזכירה וככתבנית בבית המשפט לשלום בתל אביב, במסגרת עבודתי אני נאלצת להקליד במהירות גבוהה את פרוטוקול הישיבות של הדיונים הממושכים, אני מגיעה למהירות של עשרות הקלדות בדקה ולפעמים אני נאלצת לבקש הפסקה בקצב ההכתבה של השופט שאתו אני עובדת. כאמור אני עובדת בתפקיד זה כבר 12 שנים. לפני כשמונה חודשים הופיעו כאבים בשכמה השמאלית בתחילה הכאבים היו קלים אך בהמשך הכאבים התגברו. לפני כחודשיים, בנוסף לכאבים אלו, התווספו כאבים גם בצוואר ובחודש האחרון הכאבים החלו להקרין מהשכמה אל הכתף ואף ירדו לכיוון האמה השמאלית, ואף התחלתי לחוש גם נימול בקצוות האצבעות ותחושת שריפה בכף ידי השמאלית כאילו שאני אוחזת בכוס תה חם. אני מתעוררת לפחות פעמים בלילה מהכאב בשכמה ורק נטילת כדור לשיכוך כאבים מאפשר לי לישון מספר שעות. כתוצאה מכך אני מסתובבת כל היום עייפה ולא מסוגלת לתפקד כפי שהיה מלפני הופעת תלונתי על כאבים בשכמה השמאלית. פניתי לרופא האורתופד הוא שלח לצילום רנטגן ונתן לי כדורים נוגדי דלקת מסוג אטופן למשך 10 ימים. לפני שבוע כשפניתי אליו שוב ודיווחתי שאינני מרגישה שיפור הוא הפנה אותי לפיזיותרפיה במסגרת קופת חולים כללית. לצערי הרב, התור הפנוי הבא הוא רק בעוד חודשיים, אני מיואשת וחשה חסרת אונים, קראתי את המאמר שלך ואני מרגישה בדיוק כפי שתיארת במאמר, אבקש לקבל פרטים לגבי הטיפולים הניתנים במרפאתך. תודה מראש דינה"

דוגמא נוספת של פנייה בשנת 2008 מרונן ש. "שלום, שמי רונן ואני מתאמן בחדר כושר שלוש פעמים בשבוע, במסגרת הפעילות אני רץ על הליכון למרחק של כעשרה קילומטר, אני מרים משקלות כבדים עם דגש על חיזוק חגורת הכתפיים, אני עובד הרבה על חיזוק שרירי הגב והבטן על ידי תרגול בהדרכת מאמן אישי. לפני שבועיים התחלתי להרגיש כאבים בשכמה השמאלית שמאז רק מתגברים וממש מפריעים לי באימוני חדר כושר וגם בזמן עבדתי במסגרת העבודה כבנקאי. המאמן שלי עשה לי עיסוי בשכמה וחימם עם כרית חימום עם מילוי כוסמת ובהחלט הרגשתי הקלה זמנית למשך כיומיים אך אחר כך חזרו הכאבים. המאמן שלי חושב שהבעיה מהשרירים והוא ממליץ שאתייעץ עם פיזיותרפיסט מומחה לספורט. הגעתי אליך דרך האתר שלך שנראה מקצועי ומסביר היטב את נושא הכאבים ופציעות הספורט. אשמח שתחזור אלי עם עוד פרטים"

דוגמה שלישית שלדעתי תציג בפניכם את הקשר בין כאבים בשכמה השמאלית לבין חוליות הצוואר כפי שתיאר יוני ג. "מאיר שלום, שמי יוני ואני עובד כנהג הסעות כבר 7 שנים, לפעמים אני עובד 10-12 שעות ביממה והנהיגה בכבישים הורגת אותי הלחץ והמתח נורא מעייפים אותי, לפני כחודש התחלתי להרגיש כאבי צוואר בזמן הנהיגה ובזמן שסובבתי את הראש שמאלה, הכאבים התגברו ולאחרונה גם התחילו לרדת למטה לכיוון השכמה השמאלית אזור שליד עמוד השדרה והשכמה. אני מרגיש לחץ נוראי במיוחד כשאני מסובב את הראש שמאלה וכשאני נשאר עם הראש מסובב לצד שמאל למשך 10 שניות אז מופיע גם הכאב המטריד בשכמה. אין לי זמן ללכת לקופת חולים ולכן אני שואל האם תוכל לעזור לי גם בטיפול וגם בשעות הערב שזה הזמן היחיד שפנוי אצלי".

טיפולי פיזיותרפיה עקב תלונות מסוג כאבים בשכמה השמאלית

שלושת המקרים הללו מתארים מצב של בעיה בשרירי השכמה ו/או בעיה בחוליות הצוואר ו/או בעיה בעצבי עמוד השדרה. לכן, האבחון והבדיקה הראשונה הם בעלי חשיבות גבוהה שתשפיע על הצלחת הטיפול. במסגרת הפגישה הראשונה שמתבצעת במרפאתי אני תחילה מתשאל ובודק את המטופל ואז מחליט על הטיפול המתאים לבעייתו ומיד מטפל בו. המטופל חוזר אלי לטיפול השני ולפי הדיווח שלו אני למד איך הגיב הגוף שלך לטיפול הראשון ובעזרת נתונים אילו אני קובע מה יכלול הטיפול השני וכך הלאה בטיפול השלישי. כלומר בכל טיפול אני מבצע הערכה מחודשת לגבי מצב הבעיה ומתאים את הטיפול הבא אחריו.


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה שלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים העוסקים בבעיות ובכאבי שכמות היכנסו לקישורים הבאים:

הכרת המבנה האנטומי של השכמה וחגורת הכתפיים

טיפול גלי הלם עקב כאבים בשכמה השמאלית

הקשר בין עמוד השדרה הצווארי לבין כאבים בשכמה השמאלית

טיפול בכאבי כתפיים ושכמות