כאבי שכמות בהריון

במהלך חודשי ההיריון עובר גוף האישה שינויים רבים, התלונות האופייניות של האישה ההרה הן תלונות על כאבי צוואר, כאבי גב עליון כאבי שכמות כאבי אגן וכאבי גב תחתון. שלושת הסיבות הידועות לחוקרים ולמטפלים הן שינויים הורמונליים, שינויים ביציבה ושינויים במבנה עצמות האגן האחוריות והקדמיות.

הסיבה ההורמונלית: במהלך חודשי ההיריון משתנים מאזני ההורמונים בגוף האישה ההרה, ערכי ההורמון RELAXIN משתנים ועקב כך עולה גמישותן של רצועות הגוף ועטיפות השרירים והמפרקים. עובדה זו היא אחת משלוש סיבות להופעת כאבי שכמות בהריון.

הסיבה היציבתית: הינה גדילת הבטן ותפיחת השדיים. עקב כך קו הכובד משנה את מיקומו מאחר ועקב גדילת הבטן באופן הדרגתי ושינוי מבנה השדיים ותפיחתן הנטייה של הגוף היא ליפול קדימה ואז התיקון האוטומטי של התחושה העמוקה היא למשוך את הגב כשכמות והכתפיים אחורנית וזאת מתוך כוונה לתקן את המשיכה קדימה.

הסיבה לשינויים במבנה עצמות האגן: עקב ההכנה שהגוף עובר לקראת הלידה משתנים מפרקי האגן האחוריים sacroiliac joint שבין עצמות האגן מאחור iliac bone לבין עצם העצה sacrum bone שהיא העצם התחתונה של עמוד השדרה. שינוי המפרק ופתיחתו יאפשר לעצמות האגן לנוע אחורנית וזאת תוך כדי המסת עצם הפוביס symphysis pubis ובכך לאפשר לוולד להחליק החוצה דרך תעלת הלידה.

למה נוצרים כאבי שכמות בהריון?

כאמור השילוב של שינויים הורמונליים ושינוי היציבה גורמים לכך שהאישה ההרה חייבת לתקן את היציבה שלה על ידי משיכת החזה אחורה ואחיזתו באופן קבוע עד לאחר הלידה אחרת היא תחוש שהיא נוטה קדימה, כפופה ומשעינה את שדיה שתפחו על הבטן שגדלה ועלתה כלפי מעלה. עצם העובדה שקיימת מתיחה בלתי פוסקת של חגורת הכתפיים קדימה והתוצאה היא שנוצרת מתיחה קבועה של שרירי הגב העליון, שרירי השכמות והרצועות המייצבות את הגיו. 

מאידך הניסיון הספונטני של ההתנגדות לנפילה קדימה על ידי כיווץ תמידי ומתמשך של שרירי הגב העליון ושרירי השכמות שהפעיל בניהם הוא שריר הטרפזיוס trapezius muscle שבעזרתו אנו מושכים את השכמות אחורה, בנוסף אליו פעילים מאד שרירי המקרבים של השכמות הגדול והקטן rhomboids muscles. מאמץ מתמשך זה של מצד אחד מתיחה מתמדת של חגורת הכתפיים והשכמות קדימה ומאידך הניסיון הקבוע של הגוף לתקן את היציבה על ידי כיווץ שרירי הגב העליון והשרירים המייצבים והמפעילים את השכמות מפעיל את האזור הן כנמתח והן כמתכווץ יוצר את העומסים ובעקבותיהם את הופעת כאבי שכמות בהריון.

אבחון פיזיותרפיה עקב כאבי שכמות בהריון

בבואך אל הפיזיותרפיסט המוסמך ע"י משרד הבריאות תחילה תשאלי סדרת שאלות שמטרתן להסביר את תהליך היווצרות הבעיה. נאם סבלת מכאבי גב עליון כאבי צוואר וכאבי שכמות גם בתקופה שקדמה להריון. האם התלוננת על כאבי שכמות בזמן העבודה מול המחשב גם לפני ההיריון והאם טופלת בעבר על ידי פיזיותרפיה. האם קבלת ייעוץ ארגונומיה לשינוי סביבת העבודה במשרדך. האם את מתעוררת מכאבים בלילה, האם הכאב מופיע במנוחה או בפעילות. האם הכאב רק בשכמות או שגם בגב התחתון.

בשלב השני יבדוק הפיזיותרפיסט את היציבה שלך. האם את כפופה קדימה באזור הקב העליון והצוואר בתנוחת kyphosis האם היציבה של הצוואר שלך תקינה או שהיא משוכה אחורנית. האם הכתפיים שלך פונות קדימה או אחורה. האם האגן שלך מאוזן או שאת סובלת מעקמת kyphoscoliosis הפיזיותרפיסט יבקש ממך לעשות תנועות קדימה ואחורה, הטיה ימינה והטיה שמאלה, סיבוב בית החזה והגיו לשני הצדדים ובכך יתרשם מרמת הגמישות שלך ומהאיזון בין שני הצדדים.

בשלב הבא תתבקשי לשכב על הבטן או על הצד ובמידה ואינך יכולה אז תשבי על כיסא ותשעיני את ראשך וזרועותייך על גבי המיטה, הפיזיותרפיסט ימשש את שרירי הגיו, שרירי השכמות, שרירי הצוואר. כמו כן יבדוק הפיזיותרפיסט את חוליות הגב העליון והצוואר שלך ויאתר נוקשות בתנועה הבין חוליתית .

טיפול פיזיותרפיה לבעיית כאבי שכמות בהריון

לאחר שסיים הפיזיותרפיסט את הבדיקה יתאים לך טיפול בהתאם לסימנים ולסימפטומים שגילה בבדיקה. הטיפול יכלול הן טיפול ידני מנואלי לשחרור הרקמות התפוסות ולשחרור השכמה התפוסה, הפיזיותרפיסט ישתמש במכשור אלקטרו תרפיה שמותאם להריון ובעזרתו ישלים את הטיפול הידני. כמו כן תקבלי תרגילים שמתאימים לליקויי היציבה שהתגלו בבדיקה הראשונית.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בכאבי שכמות וגב במהלך ההיריון היכנסו לקישורים הבאים:

למה יש כאבי גב בהריון

המבנה האנטומי של עצמות האגן והקשר לכאבים בהריון

כאבים במפרק שורש כף היד בזמן ההיריון

תרגילים לשחרור הצוואר והשכמות