כאבי שכמות כרוניים

ההבדל בין כאבי שכמות כרוניים chronic scapular pain לבין כאבי שכמות חריפים acute scapular pain הוא במשך הזמן שאתם סובלים מהכאבים באזור השכמות. כעקרון כאבים כרוניים הינם כאבים ממושכים של למעלה משמונה חודשים, בו בזמן שכאבים חריפים הינם כאבים חדשים שנמשכים בין מספר ימים לבין מספר שבועות.

האנטומיה של אזור השכמות

בכדי להבין את המשמעות של כאבי שכמות כרוניים ואת התהליך להיווצרותם עלינו להכיר את המבנה האנטומי של השכמות שמחוברות לצוואר ולכתפיים. כך נוכל להבין גם את הקשר שבין המבנים הללו ומדוע הכאבים החריפים שהיו בשכמות ושלא טופלו בזמן התפתחו לכאבים כרוניים ממושכים ושכעת הם גם נקשרים לכאבי צוואר, עורף, ראש וכתפיים.

אנטומיה המסובכת של אזור הצוואר והשכמות שהן שתי עצמות שטוחות ודקות שצורתן כמשולש ונמצאות בשטח הגב העליון מצדו האחורי של מפרק כתף, השכמה היא החלק הקעור של הכתף, מפרק הכתף בעל צורת כדור וקערה ובלועזית ball and socket joint החלק הכדורי של המפרק הוא ראש הזרוע ובלועזית humerus bone והחלק הקעור של מפרק הכתף נמצא בקצה המרוחק של השכמה ובלועזית scapula bone. עצם השכמה מופעלת ומחוברת בעזרת מערכת שרירים ומערכת רצועות אל זיזי חוליות הצוואר ובלועזית cervical vertebrae transverse process וזיזי חוליות הגב העליון ובלועזית thoracic vertebrae transverse process, בין השרירים נמצאים מבנים שנקראים הבורסות bursa הבורסה העיקרית שממוקמת בצידה של השכמה ובשמה הבורסה של שריר מרים השכמה ובלועזית levator scapulae bursa והיא ממוקמת מתחת לשריר החשוב ושמו השריר המרים של השכמה ובלועזית levator scapulae muscle . חוליות הצוואר גם הן מסובכות ובתוך נקב החוליה ובלועזית vertebral foramen עוברת הצמה של מערכת העצבים שמעבירה פקודות מהמח לכיוון הגוף, בדרך העצבים הללו יוצרים מקלעת עצבים cervical plexus nerves סבוכה שממוקמת באזור השכמה, הפקודות מגיעות מהמח אל היד עד קצבות האצבעות ובחזרה מועברת תחושה שטחית מהעור ותחושה עמוקה מהמפרקים, הגידים הרצועות והשרירים. מערכת העצבים הצוואריים מעצבבת את הרקמות הרכות של אזור השכמה, עקב גירוי העצבים תיתכן גם התכווצות שריר levator scapulae muscle שהוא מחובר מצידו העליון לזיזי חוליות הצוואר דבר שמסביר את הקשר שבין הגירויים מחוליות הצוואר אל ההקרנה לשכמה ולאורך היד. בין המבנים של הצוואר נמצאים גם הדיסקית הבין חולייתית intervertebral disc , מפרקי החוליות הסינוביאליים, עצבי השדרה הצווארית. מכאן אנו למדים מה הקשר בין הצוואר, לעורף, לשכמות ולכתפיים ולמה נוצרת תמונה קלינית שכוללת כאבי שכמות כרוניים לצד כאבי צוואר עורף וזרוע באותו הצד.

טיפולי פיזיותרפיה עקב כאבי שכמות כרוניים

ככל שנקדים לטפל בכאבים החריפים כך נצליח למנוע מהם להפוך לכאבים כרוניים וכמובן שנצליח להתגבר עליהם יותר מהר בפחות כאב ובפחות הוצאה כספית מאשר הסדרת טיפולים ממושכת שנזדקק לשם הפסקת הכאבים הכרוניים. בנוסף לכך כאבי שכמות כרוניים בדרך כלל יוצרים בעיות נלוות בצוואר, בכתפיים, בצורת הקרנת כאבים לעורף והקרנת כאבי ראש עקשניים.

הפיזיותרפיסט המוסמך ע"י משרד הבריאות יבצע תחילה תשאול של ההיסטוריה של כאבי השכמות ואז יחליט האם מדובר בבעיה כרונית או בבעיה חריפה, מטרת השאלות ליצור תמונה קלינית כגון כמה זמן אתם סובלים מהכאבים, האם הכאבים מקומיים בשכמות או שהם מקרינים לכיוון העורף או אולי לכיוון הזרוע, האמה ואף עד האצבעות, האם טופלתם בעבר בבעיה זו ואיזה טיפולים קבלתם עד כה. בשלב הבא תתחיל הבדיקה הקלינית של השכמות, כתפיים צוואר, בדיקה נוירולוגית שתכלול תחושה, כח שרירים, רפלקסים של הגפיים העליונים, בדיקה של טווחי התנועה של הצוואר וחגורת הכתפיים, בסיום הבדיקה ימשש הפיזיותרפיסט את הצוואר, השכמות והגב העליון בכדי לזהות את מקור הבעיה האם הבעיה נובעת מהשרירים, מהגידים, מהרצועות, מהמפרקים, מהבורסות מהדיסקים הבין חוליתיים, מהמפרקים הבין חולייתיים.

כעת משהתמונה הקלינית ברורה יתאים הפיזיותרפיסט את הטיפול הדרוש שיכלול הן טיפולי פיזיותרפיה ידניים, הן טיפולים באמצעות גלי הלם לשכמות, והן שימוש במכשור אלקטרו תרפיה מגוון. כשתסיימו את הטיפול תתודרכו בסדרת תרגילים מניעתיים ובהנחיות כיצד להתאים את סביבת העבודה שלכם מבחינה ארגונומית בכדי למנוע את הישנות הופעת כאבי שכמות כרוניים.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים לכאבי שכמות היכנסו לקישורים הבאים:

הקשר בין כאבי שכמות לבין ההקרנה לזרוע

הקשר בין כאבי שכמות לבין הסתיידות בכתף

כתף קפואה וכאבי שכמות