מתיחת שריר בצלעות

מהם הגורמים ומהו הטיפול הרצוי?

המבנה האנטומי של בית החזה

בית החזה מורכב משתים עשר זוגות של צלעות שצורתן כקשת, הצלעות מתחילות מאחורנית ומתחברות לזיזים צדדיים של חוליות החזה transverse process of dorsal spine, שהחוליות נקראות Dorsal vertebrae spine ומסומנות באותיות האנגליות D או T ומספרן 1-12. הצלעות נאספות מלפנים ומתחברות לעצם החזה שקרא sternum. בתחתית בית החזה נמצא שריר הסרעפת diafragma בין צלע לצלע נמצאים סיבי שרירים דקיקים שנקראים השרירים הבין צלעיים או בלועזית inter costalis muscle ובתוך חלל בית החזה נמצאים מערכת הלב והצלעות.

מהם הגורמים ומהו הטיפול הרצוי

המכניזם של מתיחת שריר בן צלעות

עקב חבלה ישירה כגון מכה בזמן משחק כדור או נפילה, עקב חבלה בזמן תאונת דרכים שבה רצועת הרכב מתהדקת לתוך הצלעות בפתאומיות, או עקב שיעול והתעטשויות רבות וממושכות כתוצאה מדלקת ריאות, התקררויות, אלרגיה מתמשכת וכו' תיתכן מתיחת סיב עדין של שריר בן צלעות שבן אחד או מספר צלעות, בצד אחד או בשני הצדדים. לפעמים עקב חבלה ישירה בעוצמה חזה בנוסף למתיחת השריר תיתכן גם פגיעה בצלע בצורת סדק או אפילו שבר של אחד או יותר מצלעות בית החזה.

במהלך עשרות שנות עיסקי כפיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות פנו אלי מאות מטופלים בפניה ובתלונה על כאב בבית החזה באזור הצלעות, להלן מספר תאורים של המטופלים שחוו כאבים בצלעות:

רונן. ד התקשר ותאר תמונה קלינית שמתאימה למתיחת שריר בין צלעי בצד שמאל של בית החזה. רונן סיפר שהוא סבל בקורונה שגרמה לכך שהוא השתעל בעוצמות מטורפות שגרמו לו ממש להחנק מחוסר אויר. בעקבות זאת הופיעו כאבים בצד שמאל של בית החזה שהחמירו ואף פנו אחורנית לרוחב בית החזה עד לעמוד השדרה מאחורנית. רונן פנה לרופא המשפחה שבדק את הנשימה והריאות בבדיקה קלינית באמצעות הסטטוסקופ. הרופא לא זיהה כל בעיה נשימתית ולכן שלח אותו לבדיקת לב שבצעו בדיקת ECG  - electrocardiogram ששללה בעית לב. הרופא נתן לו טיפול תרופתי, מכיוון שרונן לא חש הטבה הוא פנה למרפאתי. בדקתי את בית החזה של רונן וזיהיתי שהוא מתקשה בהכנסת אוויר עד למצב מקסימאלי, רונן תאר מצב שקשה לו לנשום עמוקות והוא נושם נשימות שטחיות בלבד. בדקתי את השרירים שבין הצלעות השלישי הרביעי והחמישי בצד שמאל וזיהיתי שרירים תפוסים. טיפלתי ברונן טיפול פיזיותראפי ששילב טכניקות ידניות מכשור רפואי וחבישת ספורטאים מיוחדת. רונן ביצע חמישה טיפולים, מטיפול לטיפול הוא סיפר שמצבו משתפר בהדרגה. לאחר 5 טיפולים הוא דיווח שהבעיה נפתרה.

דנה. ז. הופנתה למרפאתי על ידי חברה שלה שטופלה בעבר אצלי עקב תלונות על כאבים בגב העליון. דנה תארה תמונה קלינית שכללה סיפור של תאונת דרכים שבה רצועת הבטיחות שהיא היתה קשורה בה לחצה באופן פתאומי על הצלעות כאשר המכונית שנהגה בה נבלמה במכונית אחרת שבלמה בפתאומיות. עקב כך בית החזה נדחס על ידי חגורת הבטיחות. דנה הופנתה למיון שבצע בדיקות כלליות ומאחר ודנה התלוננה על כאב בבית החזה ביצעו צילום בית חזה ששלל סדק או שבר בצלעות. דנה שוחררה מבית החולים עם אבחנה של חבלות ככליות ונאמר לה לקחת תרופות משככות כאב pain killer pill. לאחר ארבעה ימים כאשר הכאבים לא פסקו היא פנתה אלי. בבדיקה זיהיתי שרצועת הבטיחות דחסה את בית החזה ועקב כך הסחוס הבן צלעי נפגע וכן נמתחו סיבים של השרירים שבין הצלעות  intercostal muscle strain  שבין הצלעות השישי והשביעי. דנה טופלה במרפאתי בסדרה של שלושה טיפולים ודיווחה על הטבה ניכרת כבר לאחר הטיפול השני. לאחר שלושה טיפולים החלטתי להפסיק לטפל בה מאחר והבעיה נפתרה. מוזמנים להתקשר בכל שאלה לגבי מתיחת שריר בצלעות: לחצו כאן להתייעצות

להכרת שרירי בית החזה והשרירים הבין צלעים הקליקו על הסרטון הבא:

הסימפטומים של מתיחת שרירי הצלעות

התלונות האופייניות של המטופלים הן כאב חד פתאומי בבית החזה שמתגבר בכל פעם שהמטופל נושם נשימה עמוקה או משתעל או מתעטש. עקב כך הכאב יכול להיות מקומי נקודתי או אפילו להקרין לכיוון אחורנית לעבר החוליות או אפילו כחגורה מסביב לבית החזה. המטופלים חוששים שמדובר באירוע לבבי. עקב הכאב החד המטופלים לא מסוגלים למלא את בית החזה באוויר, ולכן הם מבצעים נשימות שטחיות וקצרצרות כמו כלב לאחר מאמץ ובכל נשימה עמוקה הם שוב חשים בכאב החד. עקב אי יכולת למלא את בית החזה באוויר עד סוף הם מסוגלים גם להרגיש סחרחורת ועקצוצים בידיים, ברגליים או בפנים.

הסימנים שמזהה המטפל בבדיקת מטופל שמתח את שריר הבן צלעות

בזמן מישוש המרווח הבין צלעי במקום שבו המטופל מצביע כמקור הכאב, יחוש המטפל נוקשות ומתח שרירי מוגבר, תגובת המטופל שעצם הנגיעה במקום גרמה להתעוררות הכאב ולהתגברות תלונותיו שכאת חש בכאב הרלוונטי. המטפל יחוש שבזמן ניפוח החזה הצד הפגוע פחות מתמלא באוויר לאומת הצד הבריא.

טיפול פיזיותרפיה למתיחת שרירים בן צלעיים

לאחר ברור בעזרת צילום רנטגן במידה שהתברר כתקין יזהה הפיזיותרפיסט את המרווח הבין צלעי הפגוע. המטפל יעביר את אצבעותיו המיומנות לאורך הצלעות מעצם החזה שמלפנים ועד לחוליות שמאחור ויאתר נקודות רגישות, כמו כן יבדוק את תקינות התנועה במפרקים של הצלע מלפנים עם בית החזה ומאחור במפרק עם החוליות.

הטיפול הפיזיותרפי יכוון לאזורים שנפגעו והם כאמור השרירים הבן צלעיים או למפרקים שמלפנים או מאחור. הטיפול יכלול שילוב בין טכניקות ידניות מנואליות לשרירים ולמפרקים כגון Deep Friction Massage עדין ומוביליזציות למפרקים ולרקמות הרכות, טיפול בעזרת מכשור אלקטרו-תרפיה כגון אולטראסאונד מקומי וחימום לשחרור השרירים התפוסים. הדרכה בנשימה ממוקדת לאזור הספציפי שאיננו מתמלא באוויר בצורה נכונה ומלאה.

בדרך כלל לאחר טיפול אחד יחוש המטופל בהקלה וביכולת למלא אוויר ביתר יעילות בתוך חלל בית החזה ועקב כך הלחץ והחרדה יפסקו וצורת הנשימה הספונטנית תחזור למוטב.


להשארת פרטים בנושא מתיחת שריר בצלעות עוד: לחצו כאן


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים היכנסו לקישורים הבאים:

טיפולי פיזיותרפיה לחבלות בחגורת הכתפיים

פיזיותרפיסט לפציעות ספורט

על הדרכים למניעת פציעות ספורט

מידע אודות קרע בשריר הירך הקדמי

על פריקת ברך ואיך מטפלים בה?

טיפול ושיקום מפציעות ספורט על ידי פיזיותרפיה

מה צריך לעשות כשיש פריצת דיסק