מתיחת שריר בצלעות

מהם הגורמים ומהו הטיפול הרצוי?

המבנה האנטומי של בית החזה

בית החזה מורכב משתים עשר זוגות של צלעות שצורתן כקשת, הצלעות מתחילות מאחורנית ומתחברות לזיזים צדדיים של חוליות החזה transverse process of dorsal spine, שהחוליות נקראות Dorsal vertebrae spine ומסומנות באותיות האנגליות D או T ומספרן 1-12. הצלעות נאספות מלפנים ומתחברות לעצם החזה שקרא sternum. בתחתית בית החזה נמצא שריר הסרעפת diafragma בין צלע לצלע נמצאים סיבי שרירים דקיקים שנקראים השרירים הבין צלעיים או בלועזית inter costalis muscle ובתוך חלל בית החזה נמצאים מערכת הלב והצלעות.

מהם הגורמים ומהו הטיפול הרצוי

המכניזם של מתיחת שריר בן צלעי

עקב חבלה ישירה כגון מכה בזמן משחק כדור או נפילה, עקב חבלה בזמן תאונת דרכים שבה רצועת הרכב מתהדקת לתוך הצלעות בפתאומיות, או עקב שיעול והתעטשויות רבות וממושכות כתוצאה מדלקת ריאות, התקררויות, אלרגיה מתמשכת וכו' תיתכן מתיחת סיב עדין של שריר בן צלעי בן אחד או מספר צלעות, בצד אחד או בשני הצדדים. לפעמים עקב חבלה ישירה בעוצמה חזה בנוסף למתיחת השריר תיתכן גם פגיעה בצלע בצורת סדק או אפילו שבר של אחד או יותר מצלעות בית החזה.


 מוזמנים להתקשר בכל שאלה לגבי מתיחת שריר בצלעות: לחצו כאן להתייעצות

להכרת שרירי בית החזה והשרירים הבין צלעים הקליקו על הסרטון הבא:

הסימפטומים של מתיחת שרירי הצלעות

התלונות האופייניות של המטופלים הן כאב חד פתאומי בבית החזה שמתגבר בכל פעם שהמטופל נושם נשימה עמוקה או משתעל או מתעטש. עקב כך הכאב יכול להיות מקומי נקודתי או אפילו להקרין לכיוון אחורנית לעבר החוליות או אפילו כחגורה מסביב לבית החזה. המטופלים חוששים שמדובר באירוע לבבי. עקב הכאב החד המטופלים לא מסוגלים למלא את בית החזה באוויר, ולכן הם מבצעים נשימות שטחיות וקצרצרות כמו כלב לאחר מאמץ ובכל נשימה עמוקה הם שוב חשים בכאב החד. עקב אי יכולת למלא את בית החזה באוויר עד סוף הם מסוגלים גם להרגיש סחרחורת ועקצוצים בידיים, ברגליים או בפנים.

הסימנים שמזהה המטפל בבדיקת מטופל שמתח את שריר הבן צלעי

בזמן מישוש המרווח הבין צלעי במקום שבו המטופל מצביע כמקור הכאב, יחוש המטפל נוקשות ומתח שרירי מוגבר, תגובת המטופל שעצם הנגיעה במקום גרמה להתעוררות הכאב ולהתגברות תלונותיו שכאת חש בכאב הרלוונטי. המטפל יחוש שבזמן ניפוח החזה הצד הפגוע פחות מתמלא באוויר לאומת הצד הבריא.

טיפול פיזיותרפיה למתיחת שרירים בן צלעיים

לאחר ברור בעזרת צילום רנטגן במידה שהתברר כתקין יזהה הפיזיותרפיסט את המרווח הבין צלעי הפגוע. המטפל יעביר את אצבעותיו המיומנות לאורך הצלעות מעצם החזה שמלפנים ועד לחוליות שמאחור ויאתר נקודות רגישות, כמו כן יבדוק את תקינות התנועה במפרקים של הצלע מלפנים עם בית החזה ומאחור במפרק עם החוליות.

הטיפול הפיזיותרפי יכוון לאזורים שנפגעו והם כאמור השרירים הבן צלעיים או למפרקים שמלפנים או מאחור. הטיפול יכלול שילוב בין טכניקות ידניות מנואליות לשרירים ולמפרקים כגון Deep Friction Massage עדין ומוביליזציות למפרקים ולרקמות הרכות, טיפול בעזרת מכשור אלקטרו-תרפיה כגון אולטראסאונד מקומי וחימום לשחרור השרירים התפוסים. הדרכה בנשימה ממוקדת לאזור הספציפי שאיננו מתמלא באוויר בצורה נכונה ומלאה.

בדרך כלל לאחר טיפול אחד יחוש המטופל בהקלה וביכולת למלא אוויר ביתר יעילות בתוך חלל בית החזה ועקב כך הלחץ והחרדה יפסקו וצורת הנשימה הספונטנית תחזור למוטב.


להשארת פרטים בנושא מתיחת שריר בצלעות עוד: לחצו כאן


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים היכנסו לקישורים הבאים:

טיפולי פיזיותרפיה לחבלות בחגורת הכתפיים

פיזיותרפיסט לפציעות ספורט

על הדרכים למניעת פציעות ספורט

מידע אודות קרע בשריר הירך הקדמי

על פריקת ברך ואיך מטפלים בה?

טיפול ושיקום מפציעות ספורט על ידי פיזיותרפיה

מה צריך לעשות כשיש פריצת דיסק