שבר מאמץ בצוואר הירך

המבנה של מפרק הירך בנוי מעצם הירך והקצה שבונה את מפרק הוא מפרק כדורי, החלק הכדורי של המפרק יושב בשקע הכעור שבחלק האחורי של עצם האגן, מפרק זה דומה למפרק הכתף שגם הוא מפרק כדורי אך בניגוד למפרק הכתף שבו קיימת תנועה רחבה וגדולה, במפרק הירך המבנה הגרמי של המפרק ומערכת הרצועות המסיבית והחזקה מגבילות את תנועות המפרק ולא מאפשרות תנועה רבה מדי, כמובן שניתן לראות בקרב המתעמלות ורקדניות הבלט גמישות יתר שכן מאפשרת תנועה רחבה מאד. החלק הכדורי של מפרק הירך מתחבר לעצם הירך בעזרת מקטע עצם שנקרא צוואר הירך ובחלק זה קיים סיכוי להיווצרות שבר מאמץ בצוואר הירך.

הנטייה להיווצרות שבר מאמץ בצוואר הירך

הסיבות להיווצרות שבר מאמץ הינה עומס ייתר ומכך שספורטאים שמביאים את גופם לקצה גבול היכולת עקב אימון יתר וחוסר התאמה בין התהליך הפיזיולוגי של הרס ובניית תאי העצם ובלועזית osteoblast cells ו – osteoclast, ספורטאי צמרת אילו  נמצאים בקבוצת הסיכון הגבוהה לסבול משבר מאמץ בצוואר הירך שנכלל בקבוצת פציעות הספורט הקשים והמסוכנים שגילויו בשלב ראשון עשוי לקצר את ההחלמה ולהפחית את הסיכון לעבור לשלב השבר המלא בעצם צוואר הירך. בשלבים מתקדמים שהבעיה לא זוהתה תיתכן גם פגיעה בעורק שמספק דם לראש הירך ובמערכת אספקת הדם החיונית של אזור צוואר הירך. נזק לאספקת הדם למפרק הירך עלול להסתיים בשבר שיחייב ניתוח לקיבוע ואף למצב של החלפת מפרק הירך.

הסימנים והסימפטומים של שבר מאמץ בצוואר הירך

תלונות של הספורטאי שהכאב החל בעקבות תקופת אימונים מועצת ושהכאבים החזקים הופיעו במספר מוקדים כגון באזור הקדמי של הירך ואף הקרינו לכיוון הברך, אזור נוסף הוא כאב במפשעה שמקרין לכיוון האשכים, אזור נוסף הוא כאב באזור מפרק הירך בצד האחורי צידי שלך הישבן. הכאב יוחמר בזמן המאמץ וייחלש במנוחה. במצבים חריפים עלול גם להופיע בזמן הנעת הירך ונשיאת משקל בהליכה.

אבחון שבר מאמץ בצוואר הירך

על פי הסימנים שימצאו בבדיקת הרופא ועל פי הסימפטומים שיתאר המטופל  יופנה המטופל לברור בעזרת צילומי רנטגן ובהמשך במידה והתשובה תהיה שלילית נחפש את השבר במיפוי עצמות ואם לא ימצא השבר אז יחייב מצבו הדמיית MRI לאזור מפרק הירך וצוואר הירך.
בהלך האבחון נתייחס למספר אבחנות אפשריות שזיהוין ישלול את שבר המאמץ בצוואר הירך והן: תהליך של נמק בראש הירך עקב פגיעה באספקה הדמית ובשמו המקצועי Avascular Necrosis Of Femoral Head. או דלקת ו / או שבר מאמץ בעצם החיק pubis bone שהיא העצם המחברת את עצמות האגן מלפנים.

טיפול בשבר מאמץ בצוואר הירך

נחלק את הטיפול לשלושה שלבים:
שלב 1 המניעה וזאת בשלב ראשון כלומר הספורטאי בשלב ראשון ימנע ממאמצים פיזיים חוזרים כגון ריצות, קפיצות מתוך מטרה למנוע את המשכיות הבעיה.
שלב 2 הטיפול הרפואי / תזונתי / שימוש בעזרים כגון נעלים מותאמות ומדרסים בולמי זעזועים.
שלב 3 טיפול הפיזיותרפיה לשיקום הירך והחזרה המלאה לפעילות גופנית.

 טיפולי פיזיותרפיה ושיקום לאחר שבר מאמץ בצוואר הירך

משך זמן ההחלמה יכול להיות כ- 12-15 שבועות, תפקיד הפיזיותרפיה לזרז את השיקום והיכולת הפיזית של הספורטאי. בבואכם אל הפיזיותרפיסט שהתמחה בפציעות ספורט בביקור הראשון שכולל גם בדיקה וגם טיפול ושהוא הביקור החשוב ביותר מאחר ו70% מהצלחת הטיפול תלויים בבדיקה מהימנה ומקפת. תחילה ישאל אתכם שאלות לגבי מצב בריאותכם הכללי, סוג פעילות הגופנית שלכם, הסימפטומים שזיהיתם במהלך האמונים האחרונים. הפיזיותרפיסט יבצע בדיקת טווחי תנועה של מפרק הירך הפגוע וישווה למפרק הירך הבריא, יבדוק את כוח שריר הגפיים התחתונים יחפש תנועות ותנוחות כאובות יזהה נקודות טריגר כואבות.
בשלב הבא יחליט הפיזיותרפיסט על הטיפול המתאים לפציעתכם שיכלול טיפול ידני, טיפול בעזרת חבישות קניזיו טייפ, דיקור מערבי, טיפול באמצעות מכשור אלקטרו תרפיה ותרגילים לחיזוק סטאטי ולטווחי תנועה לביצוע במרפאה ובבית שיתוכננו ספציפית עבורכם.
בשלב האחרון כשתתאפשר חזרתכם לפעילות מלאה ילווה אתכם הפיזיותרפיסט בבניה מלאה של כוח שרירים, סיבולת לב ריאה וידריך אתכם לחבישות עצמיות לפני יציאתכם לדרך.
לקריאת מאמרים נוספים הקשורים לפציעות ספורט היכנסו לקישורים הבאים:

סוגי פציעות ריצה וטיפולי הפיזיותרפיה המותאמים להם 

טיפול במתיחת שריר הארבעה ראשים בירך הקדמית

שבר מאמץ בעצמות השוק וכף הרגל