דלקת במפרק כף היד - סימפטומים ושאלות נפוצות

מפרק כף היד הינו אזור מורכב מאד מבחינת המבנה האנטומי ולכך מעידות התנועות המורכבות שניתן לבצע בכף היד, למעשה אנחנו מבצעים בכל יום עשרות אלפי פעולות פשוטות כגון להצביע על חפץ מסוים, או פעולות עדינות של אחיזה בפינצטה בכדי למקם פריט קטנטן בתוך מרווח מצומצם וכלה בפעולות שמצריכות הפעל כח רב בזמן השימוש במפרק כף היד באצבעות ובאמה גם יחד כגון החלפת גלגל במכונית. אילו הן דוגמאות בודדות המצביעות על היכולת המופלאה של כף היד. ההבדל ביננו לבין הקוף שהוא גם מסוגל להפעיל את כף היד הינה תנועת האוזישין של האגודל ובלועזית opposition of thumb שבה אנחנו מסוגלים להצמיד את קצה האגודל לכל אחת מארבעת מהאצבעות הנוספות של כף היד, הקוף אינו מסוגל לבצע פעולה זו משום שכל חמשת האצבעות מסוגלות להתכופף ביחד לאותו כיוון כלומר כיחידה אחת.

למה מתפתחות אצלנו דלקות במפרק כף היד:

הסיבה לכך היא בדיוק העובדה שאנחנו מפעילים את כף היד עשרות אלפי פעמים ביום. העומס שאנחנו מפעילים על מפרק כף היד מוגדר בשפה המקצועית בתור נזק עקב פעולות חוזרניות ובלועזית repetitive strain injury RSI]]. כלומר פעולות רבות שחוזרות על עצמן ביום יום כגון גלישה ומשלוח הודעות ווטסאפ בטלפון החכם, פעולות חוזרות עם היד אצל הספרית ומעצב השיער שמחייבות הפעלת כח רב בזמן אחיזת המברשת והפן. או בכל הקלדה ממושכת במשרד ועבודה פיזית במוסך. פעולות אילו גורמות לשחיקת הסחוסים שבין מפרקי עצמות שורש כף היד, מפרקי עצמות כף היד ומפרקי עצמות האצבעות. בנוסף לכך העומס המופעל על הגידים שמפעילים את כף היד והשרירים הקטנטנים שבכף היד שאחראיים על התנועות הקטנות והמדויקות שבאחיזת האצבעות את החפצים שמשמשים אותנו באופן יום יומי.

מה הם הסימפטומים והסימנים הקליניים של דלקת במפרק כף היד

התלונות האופייניות הינם כאב במנוחה ובפעילות קלה עד פעילות מועמסת של הידיים, תחושת שריפה בכף היד ונוקשות באצבעות, תחושת ידיים עייפות שכאילו רוצות ליפול וקשה להרימן, תלונות על התעוררות באמצע הלילה עם ידיים רדומות, ידיים נוקשות וכאב שמעיר ומחייב אותי לקום ולעשות תנועות שחרור של הידיים.
הסימנים שנזהה אצל המטופל יהיו נפיחות בשורש כף היד, התעבות הגידים המפעילים את מפרק כף היד, חולשת מכופפי ופושטי שורש כף היד, חולשת השרירים הפעילים של האצבעות ואת השרירים המבצעים את פעולת קירוב האגודל ליתר קצוות האצבעות, שינוי בתחושה השטחית של העור של האצבעות וכף היד, תגובת כאב להפעלת לחץ שנפעיל על האזור הפגוע.

טיפולי פיזיותרפיה לדלקת במפרק כף היד

בהגיעכם למרפאת הפיזיותרפיסט תחילה תבקשו לראות תעודת הסמכה מטעם משרד הבריאות  מאחר ולצערי הרב שוק המטפלים עמוס ב"כאילו מטפלים" שמתחזים ושלא קבלו הסמכה ולא למדו בבתי הספר לפיזיותרפיה המוכרים על ידי משרד הבריאות.
הצטיידו בצילומי רנטגן, בבדיקות אולטרה סאונד, בבדיקות הולכה עצבית EMG שיש לכם, הפיזיותרפיסט תחילה יתשאל אתכם על ההיסטוריה של תלונתכם ויבנה לעצמו תמונה קלינית מדויקת. לאחר מכן יבדוק הפיזיותרפיסט את טווחי התנועה וכח השרירים שלכם עם דגש על כח בשרירים הקטנטנים שמפעילים את האצבעות. בשלב הבא ימשש את המפרקים והגידים הרלוונטיים ויזהה רגישויות נקודתיות בסוגי הרקמה הרלוונטית האם הבעיה במפרקים, בגידים, בשרירים, בבורסות, בגנגליון שבשורש כף היד האם מדובר בלחץ בתעלת שורש כף היד שמוכרת כתסמונת התעלה הקרפאלית ובלועזית carpal tunnel syndrome.  לאחר שהתמונה הקלינית הושלמה יחליט הפיזיותרפיסט מה היא הדרך והתנית המתאימה לבעייתכם. לרשותו קיימות שיטות טיפול מצוינות שהוא למד אותן במסגרת למודי ההסמכה ובמסגרת התמחויות, קורסים, למודי המשך וימי עיון בארץ ובחו"ל שהכינו אותו להיות מקצוען. כמו כן הניסיון רב השנים יקבע האם הוא נחשף למקרים רבים כדוגמת המקרה שלכם. טיפולי הפיזיותרפיה יכללו טיפולים ידניים לפי השיטות המובילות בעולם המערבי כגון טכניקות פאסיביות לפי שיטת מייטלנד, סיריאקס, בריאן אדוורדס, מאליגן שהן טכניקות מדויקות וממוקדות ברקמה הפגועה. בנוסף לכך ישלב טיפולים אלקטרו תרפיה כגון שימוש במכשיר הטיפול האולטרה סאונד, או בגירויים חשמליים מסוג tens machine או זרמים מתקדמים מסוג interferentialבנוסף ניתן לבצע חימום עמוק עם אמבטיות פרפין או דווקא לקרר על ידי כריות קירור גמישות. הפיזיותרפיסט ידריך אתכם כיצד להפעיל את הידיים על פי עקרונות ארגונומיים מניעתיים ויצייד אתכם במספר תרגילים שתבצעו הן במרפאה שמאובזרת בציוד שיקומי מתאים והן בתרגילים ביתיים.

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בפתולוגיות נוספות במפרק כף היד הקליקו על הקישורים הבאים:

הטיפול השמרני באצבע הדק

טיפולי פיזיותרפיה לתסמונת דה קרווין

טיפול שמרני לתסמונת התעלה הקרפאלית