כאבים במפרק היד לאחר אימון

מפרק היד הידוע גם בשם שורש כף היד wrist הינו אזור אנטומי מסובך מאד. שורש כף היד נמצא בין שתי עצמות האמה radius and ulna ובין חמשת עצמות גלילי כף היד metacarpals bones. אזור שורש כף היד מורכב משמונה עצמות קטנות שמסודרות האחת בסמוך לשנייה והן מחוברות האחת לשנייה, לפעמים ליותר משתי עצמות ביחד, על ידי מערכת רצועות קצרצרות שתפקידן לייצב עצם לעצם ולאפשר לכל עצם לנוע במישור מסוים שהיא מיועדת לכך. 

כלומר, הרצועה מצד אחד מייצבת ומצד שני מאפשרת תנועה מוגבלת אך מכוונת ומדויקת. ובקצה המרוחק של הגלילים נמצאות האצבעות שהאגודל בנויה משתי עצמות phalanges ויתר ארבעת האצבעות מורכבות משלוש עצמות. כל המבנה של כף היד ושורש כף היד מופעל על ידי מסת שרירים שחלקה נמצאת בתוך כף היד ונקראת בשם הלועזי thenar and hypothenar muscle groups וכן קיימת קבוצת שרירים שאחראיים על תנועת האצבעות ככפיפה וכפשיטה והיא נמצאת בתוך מסת השרירים שבונה את האמה. 

התנועה מתבצעת על ידי כיווץ בשריר שמושך את הגידים שמתחברים אל העצמות של כף היד והאצבעות. בנוסף באזור קיימים כלי דם עורקיים וורידים, מערכת עצבים מסועפת שתפקידה להעביר פקודה מהמוח אל השרירים ולקבל תשדורות של התחושה העמוקה והשטחית מהעור ומהגידים ומהמפרקים בחזרה אל המוח. כמו כן קיימות רקמות עדינות שנקראות בורסות synovial fluid bursa שהן שקיות שמכילות נוזל ובתפקידן להגן ולמנוע חיכוך בין הרקמות הרכות והקשות באזור.

הסיכון למפרקי כף היד בזמן פעילות באימונים

בזמן אימון אנחנו מעמיסים על כפות הידיים שלנו ומכך קיים סיכון גבוה להופעת כאב במפרק כף היד לאחר אימון. שורש כף היד פעיל כמעט בכל פעילות ספורטיבית, החל מעומסים כבדים בזמן הרמת משקלות בחדר הכושר, דרך העמסה על כף היד בזמן אימון יוגה בתרגול של נשיאת משקל על כפות הידיים. כף היד פעילה כמובן בזמן משחקי כדור סל, כדור עף, טניס. גם מתאמנים מקצועיים בתרגילי קרקע, מקבילים, טבעות, מתח ומקבילים מדורגים נוטים להעמיס על שורש כף היד והאצבעות עומסי גוף שמנגנון הדחיסה והמתיחה שמופעל על כפות הידיים הוא לפעמים פי שלוש ממשקל הגוף שנוחת על כפות הידיים בזמן האמונים.

סוגי נזקים באזור מפרק היד

כפי שתיארתי בפתיח של המאמר לכל אחד מהמבנים הללו תיתכן פציעה. הפציעה יכולה להיות טרייה – חריפה acute או מתמשכת chronic. ולפעמים היא יכולה להיות חוזרנית repetitive. בדרך כלל קל יותר לטפל בבעיות החריפות בשל הראשוני שלהן יותר מהפציעות הכרוניות ומהחוזרניות שחוזרות כל מספר חודשים עקב פציעה חוזרת.

נזק לרקמת הגיד: acute tendonitis / chronic tendonitis כלומר דלקת גידים חריפה או מתמשכת, ניתן למקם את אזור הדלקת בגיד או בשרוול שהגיד נע בתוכו. חשוב לאתר את אזור הפציעה האם מדובר בחיבור שבין השריר לגיד muscle tendon junction או באמצע הגיד tendon body part או בחיבור של הגיד אל העצם tendon bone insertion.

דלקת חריפה ברקמת הבורסה acute bursitis או דלקת כרונית של רקמת הבורסה chronic bursitis שהיא כאמור שקית ז'לטין נוזלית שתפקידה לרפד ולמנוע חיכוך פנימי.

נזק לרקמת השריר muscular strain נזק לרקמת השריר עקב עודף מאמץ באימון.

נזק לרצועות ligament strain מדובר במתיחה קלה עד למצב של קרעים מקרוסקופיים של סיבי הרצועה.

היוצרות בליטות סינוביאליות ganglion cyst wrist בשורש כף היד עקב נזק מצטבר ומתמשך.

תסמונת התעלה הקרפלית carpal tunnel syndrome שמתבטאת בלחץ על עצב המדיאן median nerve שעובר בתעלה שבשורש כף היד, העצב עובר בתוך מרווח קטן שנלחץ על ידי רצועת התעלה הקרפאלית carpal tunnel ligament. לחץ על העצב עלול לגרום לנימול, עקצוץ, ירידה בתחושה ואף ירידה בכח שרירים ודלדול מסת השרירים.

כיצד נטפל בהופעת כאבים במפרק היד לאחר אימון

הטיפול יתחלק לשלב המניעה ולשלב הריפוי עקב נזק:

שימוש בסדים מקצועיים שימנעו נזקים מצטברים. טיפול בחבישות מייצבות מסוג paris שמטרתן לייצב ולמנוע עבודת יתר של האזור הפגוע. טיפולי פיזיותרפיה שיכללו בדיקה מקצועית על ידי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, שימוש בטכניקות טיפול ידניות, מכשור אלקטרו תרפיה חדיש, חיזוק שרירים מוחלשים, הגדלת טווחי התנועה הפגועים, הדרכת הספורטאי במניעת נזקים חוזרת.

לקריאת מאמרים נוספים היכנסו לקשורים הבאים:

סוגי פציעות ספורט שכיחות

טיפול בחבלות לחגורת הכתפיים

מתיחת שריר המפשעה