פיזיותרפיסט ספורט - מאיר אפל

העיסוק בטיפול בספורטאים תמיד עניין אותי, עוד כשהייתי נער נלהב ואוהד שרוף של קבוצות כדוררגל וכדורסל תמיד הופתעתי לראות כיצד פיזיותרפיסט ספורט רץ עם המזוודה שלו לתוך המגרש, מזיז את כל השחקנים כורע ברך ליד השחקן הפצוע ובתוך כמה דקות השחקן מתרומם ממשטח הפרקט שבאולם הכדו סל או מכר הדשא שבאצטדיון הכדור רגל, השחקן היה מתרומם כשהברך או בקרסול חבושים מדדה מעט ומיד חוזר לשחק. הופתעתי והחלטתי שגם אני כשאהיה גדול אלמד להיות פיזיותרפיסט ספורט.

סיימתי את לימודי הפיזיותרפיה בשנת 1981 בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון ווינגייט, הסיבה שבחרתי ללמוד דווקא בווינגייט ולא באסף הרופא או בתל השומר נבעה מכך שהלימודים בווינגייט כללו גם לימודים עם זיקה לרפואת ספורט וזאת בנוסף לייתר התחומים שנגענו בהם במהלך שנות הלימוד העמוסות. הלימודים כללו הכרת האנטומיה של גוף האדם על בוריה, תפקוד מערכת השלד והתנועה, הכרת תפקוד המפרקים, השרירים, מערכת העצבים, מערכת הלב ומחזור הדם, הכרת כל הרצועות, הגידים, הבורסות ועוד מאברי הגוף. 

בנוסף לכך, למדנו להכיר איך עובדת מערכת התנועה, שיווי המשקל במקצוע שנקרא קיניזיולוגיה - kinesiology – תורת התנועה וזאת בכדי שנוכל לנתח את התנועות שמבצע השחקן ומתוך כך לזהות את האיבר הפגוע ואת הרקמה שניזוקה האם מדובר בנזק לרצועת הברך או חשש לקרע או למתיחת המניסקוס שבברך, או האם ההליכה איננה מאוזנת עקב שריר חלש או מפרק תפוס. 

לאחר סיום הלימודים ועמידה בבחינות הסיום של בית הספר לפיזיותרפיה חויבנו גם לעבור מבחן מטעם משרד הבריאות שהסמיך אותנו כפיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות.

בשנת 1985 התמחיתי בקורס לטיפול בפציעות ספורט שנערך גם הוא בבית הספא לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט, בתום הקורס עברתי מבחן מסכם והוסמכתי בתור פיזיותרפיסט ספורט. 

עם הניסיון והידע שרכשתי בקורס ובלימודים התחלתי לעבוד כפיזיותרפיסט ספורט עם קבוצת הכדור סל ביתר תל אביב ששחקה בליגה הלאומית, עבודתי כללה ליווי של השחקנים בכל משחק, משחק אימון ואימונים שנערכו במשך שישה ימים בכל שבוע לפני כל אימון ומשחק הייתי מגיע לפני השחקנים חובש אותם, משחרר איברים ושרירים נוקשים, מטפל בפציעות כרוניות ובודק את מצב הפציעות החריפות שקרו במהלך השבועות הקודמים. 

במהלך המשחק הכנתי כל שחקן מחליף לפני עלייתו למגרש ואם השחקן היה זקוק להמשך טיפול הוא היה מגיע למרפאתי להמשך טיפול ושיקום לאחר פציעה בעזרת טיפולי פיזיותרפיה מכוונים לאיבר ולסוג הרקמה הפגוע, כמו כן השחקן היה מקבל טיפול באמצעות המכשור האלקטרו תרפי שבמרפאתי ומקבל הדרכה לתרגילים שיעשה במכון הכושר שקשור עם הקבוצה שלנו.  

לאחר שלוש שנים עזבתי את קבוצת הכדורסל של ביתר תל אביב ועברתי לטפל בקבוצת הכדורסל של הפועל תל אביב וגם כאן הכנתי את השחקנים לפני עלייתם למגרש, בנוסף לכך טיפלתי בשחקנים בזמן פעילותם על משטח הפרקט ולאחר מכן במרפאתי.

בתקופות אחרות של הקריירה שלי בתור פיזיותרפיסט ספורט טיפלתי בקבוצת הכדור עף של מועדון כפר המכביה וכאן הפציעות היו אחרות מאילו שאפיינו את הכדור סל, יותר פציעות באצבעות בכתפיים ובמרפקים מאשר הפציעות שאפיינו את הכדור סל שכללו הרבה נקעי בקרסוליים חבלות סיבוביות בברכיים ופציעות עקב ההתקלות של השחקנים זה בזה בתוך רחבת הסל.

בשלב יותר מתקדם של הקריירה המקצועית שלי כשלא היה לי זמן לטפל בשחקנים במהלך פעילותם במגרש השארתי את העבודה הזו לדור הפיזיותרפיסטים הצעירים והמשכתי לטפל בשחקנים רק במרפאתי שהינה מצוידת במיטב הציוד הרפואי המתאים לטיפול בשחקנים.

כיום אני מטפל בשחקנים אך ורק במרפאתי בידע הנרחב שצברתי במהלך למעלה משלושים שנות עבודתי, אני מטפל בשחקני קבוצות הכדורגל, כדורסל, כדור עף בשחקני הליגה למקומות עבודה, בספורטאים חובבניים רצי מרתון, ספורטאי הטריאתלון, ספורטאים שפעילים במסגרת איש הברזל, חובבנים שפעילים בחדר כושר, בטניס החובבני.  

בשנת 2004 התמחיתי בטיפול בפציעות סקי ולשם כך נסעתי לדבוס שבשוויץ והתלותי למרפאת ספורט שהתמחתה בטיפולים אורתופדיים ובפיזיותרפיה לפציעות סקי ואני חייב לציין שהם מקצוענים ברמה גבוהה ושהידע שלהם הוא עשיר מאד והניסיון הקליני שלהם רחב מאד.

פיזיותרפיה לפציעות ספורט

בנוסף לידע הרב שצברתי במהלך שנות עבודתי בתור פיזיותרפיסט ספורט והניסיון המקצועי בטיפול בספורטאים גם ציידתי את מרפאתי במכשור אלקטרו תרפי מהמתקדם בעולם, מכשיר גלי הלם, מכשיר אולטרה - סאונד, מכשירים לגירוי שרירים, מכשור לקירור רקמות עמוק, מכשיר לחימום שרירים תפוסים מכשור לשיקום פציעות ספורט כגון טרמפולינה, משקלות, גומיות תרגול, מתקנים לשיקום שיווי משקל והתחושה העמוקה מכשיר למתיחת עמוד שדרה צווארי ועמוד שדרה מותני בעקבות פריצת דיסקים ועוד כלים לריפוי ולשיקום לאחר פציעות ספורט.

לקריאת מאמרים נוספים בתחום פציעות ספורט היכנסו לקישורים הבאים:

מה הם פציעות הספורט האופייניות לסוגי הספורט השונים

שיקום ברך לאחר ניתוח ארטרוסקופיה לברך

איך ניתן להימנע מפציעת ספורט