סחרחורת בשכיבה - זיהוי וסוגי בדיקה

מטופלים רבים שמגיעים אלי על רקע תלונות בגלל סחרחורת לא יודעים לתאר ולהסביר מה הם מרגישים. במהלך עשרות שנותיי כפיזיותרפיסט טיפלתי באלפי מטופלים שהגיעו עם תיאורים שונים ומגוונים שריכזתי עבורכם במאמר זה.

איזו תחושה אתם מרגישים בזמן סחרחורת בשכיבה או בישיבה

האם מדובר בסחרחורת סיבובית שבה התחושה שאני במקום אבל כל העולם מסתובב סביבי, או תחושה שאני הולך ומרגיש שהרצפה בורחת מתחת רגלי וכאילו שאני נופל, או תלונה שהסירה מתנדנדת והמזח רועד, או תחושת ריחוף וקושי במיקוד על נקודה, או תלונה שהראש כבד והעורף נוקשה, או תיאור שבו בזמן שאני מסתובב במיטה מצד לצד אני מרגיש שהתמונות שעל הקירות זזות מעט, או תלונה שיש סחרחורת בשכיבה או דיווח שכאשר אני נשכב בפרעות אחורה אני חש זעזוע ומתכסה בזיעה קרה ובבחילה, תלונה נוספת שכאשר אני יושב לצדו של הנהג והוא נוסע בפראות אני מרגיש בחילה ובא לי להקיא, תיאור נוסף של אנשים שיושבים מאחורי או לצדו של הנהג הוא שבכל עצירה והתחלת נהיגה כאשר הראש שלי מוטה מטה אני מרגיש סחרחורת ובחילה קשה.

סחרחורת בשכיבה

למה אנחנו מרגישים סחרחורת?

הסחרחורות שנגרמות משינוי תנוחה פתאומי יכולות להיגרם על רקע גירוי המערכת הווסטיבולארית vestibular system שממוקמת באוזן הפנימית והיא אחראית על העברת תשדורות ואינפורמציה מכל חלקי הגוף אל המרכז שבמוח הקטן cerebellum brain שנמצא באזור האחורי של המח. זו מערכת מורכבת מאד שבנויה מאזור מרכזי שנקרא בשם utricle and saccule שממנו יוצאות שלוש תעלות חצי עגולות semicircular canals האחת קדמית, השנייה אחורית, והשלישית אופקית, גירוי העצבים שנמצאים בתוך התעלה מעביר אינפורמציה אל המח ונותן למח להבין באיזו תנוחה נמצא הגוף והראש במרחב. תסמונת שבה קיים ערעור של המערכת כגון Benign Paroxysmal Positional Vertigo ובקיצור BPPV או בשמו המוכר יותר וורטיגו עלול לגרום לסחרחורת סיבובית קשה, מחלות נוספות של המערכת הווסטיבולארית כגון neuritis vestibularis או מנייר יכולות לתת תמונה קלינית של סחרחורות. בנוסף אנחנו חשים סחרחורות על רקע בעיה צווארית שנקראת בשם cervical dizziness שנגרמת עקב שינוי הלחצים התוך מפרקיים של המפרקים בחוליות הצוואר העליונות articulation occipital c1 וכאן התחושה שונה מזו שמורגשת עקב סחרחורת ממקור ווסטיבולארי.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה לגבי סחרחורת בשכיבה ועוד: לחצו כאן להתייעצות


למה קורה מצב של סחרחורת בשכיבה?

שינויי תנוחה בשכיבה שמופיע בזמן שאנחנו על המיטה ומסובבים את הראש מצד לצד מתבטא אחרת לאומת סחרחורת בשכיבה בעצם הנפילה אחורנית לכיוון הכרית תוך כדי סיבוב הראש הצדה כלומר בכל אחת מהתנוחות אנחנו מגרים תעלה אחרת מבין שלושת התעלות החצי עגולות שבונות את מערכת השיווי משקל שבאוזן. ואילו שונות כאשר אנחנו מתרוממים במהירות משכיבה לישיבה ועלולות לגרות את התעלה החצי עגולה הקדמית. בנוסף לכך שינוי פתאומי של תנוחת הגוף עלול לגרום לשינוי פתאומי של לחץ הדם שגם עלול לגרום לסחרחורת על רגע לחץ דם וזרימת הדם למוח.

למה אנחנו מרגישים תחושות נלוות לסחרחורת בשכיבה או בישיבה?

המטופלים שלי אומרים לי שבנוסף לסחרחורת הרגישו גם בחילה חזקה ואף חלק מהם התחילו להקיא, הסיבה המדעית לתוספת זו שהופיע עם הסחרחורת היא הקשר שבין המערכת הווסטיבולארית vestibular system לבין גירוי עצב הוואגוס vagus nerve stimulation שקשור לקיבה ושגורם לגירוי ולהתכווצות הקיבה ובהמשך הפרשת חומצות הקיבה עד לפליטת הקאה של שרידי מזון או רק מיתי קיבה בלבד.

איך הפיזיותרפיסט יודע להבדיל בין סוגי הסחרחורות

כשתגיעו לבדיקה אצל פיזיותרפיסט שהוסמך והתמחה באבחון וגם טיפול בסחרחורות תחילה יתשאל אתכם הפיזיותרפיסט סידרת שאלות לגבי מתי הופיעה הסחרחורת, באיזו תנוחה הייתם, האם גם הקאתם, האם הרגשתם שכל החדר הסתובב סביבכם או שחשתם שאתם במקום והאדמה זזה מתחתכם, האם הרגשתם בנוסף גם אתם מאבדים את שיווי המשקל. בנוסף לכך תישאלו שאלות כלליות לגבי מצב בריאותכם הכללי כגון האם אתם סובלים מיתר לחץ דם או שאתם סובלים מסכרת, האם אתם נוטלים תרופות קבועות. האם קבלתם מהרופא תרופות נוגדות סחרחורות כגון agiserc או תרופות נוגדות סחרחורת נוספות stunarone האם נבדקתם על ידי רופא אף אוזן וגרון או על ידי אורתופד, האם נשלחתם לבדיקות שקשורות בסחרחורת כגון בדיקת bera test או בדיקת ENG.

בדיקות קליניות של הפיזיותרפיסט

לאחר קבלת האינפורמציה הזו יבצע הפיזיותרפיסט בדיקה קלינית לשם האבחנה האם מדובר בבעיה וסטיבולארית או בבעיה צווארית, ולאחר מכם יתאים לכם את הטיפול לפי תוצאות הבדיקה התיאורטית והבדיקה הקלינית.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה לגבי סחרחורת בשכיבה ועוד: לחצו כאן להתייעצות


המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.לקריאת עוד מאמרים בקשר סחרחורת בשכיבה ולסחרחורת בישיבה היכנסו לקישורים הבאים:

מה הקשר בין סחרחורת לפגיעה בשיווי המשקל

הדרך הנכונה לאבחן ורטיגו

איך מתבטאת סחרחורת צווארית