הגורמים האורטופדיים להופעת כאבים בצלעות והטיפול בהם

מה גורם לכאבים בצלעות? מדוע ספורטאים וחובבי פעילות ספורטיבית סובלים מכאבים בצלעות? מהן הסיבות העיקריות לכאבי צלעות?
ובכן, כאבים בצלעות נובעים בדרך כלל בגלל פציעה בשריר בין צלעי או בגלל נזק ופגיעה באחת הצלעות אפשרות נוספת הינה פגיעה בסחוסים שמחברים בין הצלעות לבין עצם החזה מלפנים או פגיעה במפרקים שבין הצלע לבין הזיז הצידי של חוליות הגב העליון ומספרם T-1 – T-12 .

הכאבים עלולים להתפתח כתוצאה ממתיחה או קרע באחד מהשרירים הבין צלעיים, לרוב בעקבות תנועה לא נכונה, מאמץ קיצוני או טראומה. שבר או סדק בצלעות עלול להיגרם כתוצאה מתאונת דרכים או תאונה בעבודה, פציעת ספורט, נפילה, ולעיתים הכאבים בצלעות נגרמים בגלל מחלה כמו אוסטאופורוזיס או בגלל שיעול קשה. הכאבים כאמור גם עשויים להגרם מהסחוסים ומהמפרקים האחוריים ולהקרין לאזורים אחרים שעל פני הצלע.

אנטומיה של בית החזה והצלעות 

האנטומיה של בית החזה והצלעות מורכבת, כאשר בית החזה משמש כמעין כלוב צלעות, הוא ממוקם בין הצוואר לבטן ומכיל איברים שונים כמו ריאות, ושט, לב, בלוטת התימוס, קנה הנשימה, כלי דם ועוד. הסרעפת ממוקמת בין בית החזה לבטן ויוצרת את הגבול האנטומי בין האיברים. במרכז בית החזה ממוקמת עצם החזה ומשני צדיה ניתן למצוא 24 צלעות, בחלוקה סימטרית של 12 בכל צד, הצלעות הן עצמות מוארכות במבנה מעוקל ובמרווח בין העצמות יש שרירים בין צלעיים, וריד ועורק בין צלעי ועצב בין צלעי.

גורמים אורטופדיים להופעת כאבים בצלעות

כאבים בצלעות מתפתחים לרוב לאחר תנועה לא טובה ונכונה או כתוצאה מחבלה. גורם סיכון נוסף לכאבים בצלעות הוא מחלה הגורמת לדלדול העצם ולהיחלשות העצמות, לרוב על רקע של גיל מבוגר.

הסיבה השכיחה ביותר לכאבים בצלעות נובעת מתנועה לא נכונה של פלג הגוף העליון. לעיתים, תוך כדי פעילות ספורטיבית האדם מבצע תנועה לא טובה, והכאב יכול להופיע גם בגלל הרמת חפץ כבד, עבודת כפיים וכדומה. תנועה לא נכונה עלולה לגרום לפגיעה ברקמת הסחוסים הבין צלעיים או בשרירים הבין צלעיים.

סיבה נפוצה  נוספת לכאבים בצעות היא נזקי חבלה כמו פגיעה בסחוסים הבין צלעיים, קרע בשרירים, שבר בצלעות. שבר בצלעות נחשב לאירוע טראומתי, השבר עלול להיגרם כתוצאה מנפילה, תאונת דרכים, פציעות ספורט, תקיפה אלימה וכו'. בנוסף, שברים בעצמות הגורמים לכאב קשה עלולים להיגרם כתוצאה משבר פתולוגי.

גם מחלות ודימומים גורמים לכאבים בצלעות, בעיקר דלקות ויראליות, ויש מקרים בהם סובלים מכאב בצלעות בגלל פגיעה ברקמה אחרת כמו דלקת קרום הריאה, אבנים בכליות, הפרעות במערכת העיכול ועוד.

טיפול בכאבים בצלעות הנובעים מבעיה אורטופדית

כאשר סובלים מכאבים בצלעות חשוב לפנות לרפוא מומחה לצורך אבחון מקצועי. האבחון מבוסס בין היתר על תשאול ואפיון התסמינים עליהם מתלונן המטופל. לרוב מבצעים צילום רנטגן כדי לבדוק האם יש שבר.
במקרה של שבר בצלעות הטיפול המוצע הוא מנוחה בשילוב קומפרסים קרים או חמים, ובהתאם לצורך תרופות לשיכוך כאבים. הטיפול השמרני מתאים גם לשבר בצלעות מאחר ולא ניתן לקבע אותן. כדי להקל על כאבים בצלעות הנובעים מגורמים אורטופדיים שאינם שברים כוללים טיפול פיזיותרפיה שכולל טיפול ידני, בשילום מכשור אלקטרו – תרפיה וחבישות קניזיו טייפינג. טיפולי פיזיותרפיה מומלצים גם לספורטאים הסובלים מכאבי צלעות על רקע של מתיחות שרירים וגידים, דלקות, שברים, סדקים בעצמות וכיוצא בזה.

פיזיותרפיסט ספורט מציע טיפולים מתקדמים וטכניקות שונות המסייעות למטופל, הטיפול נועד להקל על הכאבים, לסייע לגוף להחלים באופן טבעי, לשפר טווח תנועה ותנועת מפרקים. בנוסף ידריך הפיזיותרפיסט את המטופל בכלים למניעת פציעות דומות נוספות.


הכתבה באדיבות מאיר אפל, פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות הישראלי. מאיר אפל נחשב לפיזיותרפיסט מקצועי ומנוסה ובמרפאה שלו כל המטופלים זוכים לטיפול מקצועי המלווה ביחס אישי וחם ולמענה מקצועי ברמה הגבוהה ביותר.