טיפול בגלי הלם בדלקת כף היד

הטיפול באמצעות מכשור גלי הלם הינו טיפול חדשני ונחשב כפורץ דרך בין הטיפולים הלא פולשניים. גלי הלם מוגדר על ידי חברות הביטוח ומוכר על ידיהן כטיפול מחליף ניתוח, ולכן כשמו כן הוא והוא מיועד להחליף את האופציה הניתוחית ואכן אחוזי ההצלחה שלו נעים סביב ה-80 אחוזים ביעילותם כלומר למעלה משמונים אחוזים מהמטופלים מדווחים על הטבה ניכרת ועד להחלמה מלאה בתסמינים שמהן הם סובלים. גלי הלם מיועד לבעיות במערכת השלד והתנועה והדגש העיקרי הוא על הרקמות הרכות כלומר על רקמת הגידים, רקמת הרצועות, רקמת השריר, רקמת הבורסה, המכשיר אינו מתאים לבעיות בעצמות ובעצבים.

לאיזה פתולוגיות בכף היד מתאים גלי הלם?

טיפול בגלי הלם בדלקת כף היד נחשב כטיפול יעיל, אולם תחילה נפרט מה הן הפתולוגיות המוכרות והמוכחות ככאלה שמגיבות היטב לטיפול גלי הלם.

טריגר פינגר trigger finger ובעברית אצבע הדק מדובר בהיצרות תעלת הגיד שעוטפת את הגיד ושבתוכה נע הגיד. עקב ההיצרות והתעבות הגיד נוצר לחץ וחסימה של תנועת הגיד בתוך התעלה. בשלב ראשון חש המטופל באי נוחות בזמן כיפוף ויישור האצבע בשל השני הכאב מתגבר והאצבע נתקעת כך שבכל כפיפה ויישור של האצבע יש מעין קליק והאצבע נתקעת, בשלב זה המטופל מסוגל ליישר את האצבע תוך כדי הפעלת לחץ עצמי של האצבע ואיננו זקוק לעזרת היד השנייה. בשלב המתקדם המטופל זקוק לעזרת היד השנייה בכדי ליישר את האצבע התקועה. בשלבים אילו גלי הלם יעיל מאד ויכול לעזור לפתור את הבעיה ולהימנע משלב ראשון של הזרקת סטרואידים וכן להימנע מהשלב המכריע של ניתוח לשחרור הגיד. תסמונת טריגר פינגר מגיבה מצויין לטיפולי גלי הלם בשילוב טיפולי פיזיותרפיה ואלקטרו תרפיה.


תסמונת דה קורווין de quervain מדובר בכאבים בשורש כף היד באזור בסיס האגודל, באזור זה עוברים שני הגידים Abductor Pollicis Longus + Extensor Pollicis Brevis  בתוך שני שרוולים. מתחת לשני הגידים נמצאת עצם הרדיוס radius bone ומעל הגידים מצויה רצועה שמהדקת את הגידים. לכן במצבים דלקתיים ובבצקות כגון במהלך ולאחר חודשי ההיריון תיתכן הופעת התסמונת הזו. התסמינים הינם כאבים באזור שורש כף היד, כאב בזמן פשיטה צידית ואחורית של האגודל. גם לתסמונת זו גלי הלם בשילוב עם טיפולי פיזיותרפיה ומכשור אלקטרו תרפיה הוכחו כיעילים מאד בהצלחה של מעל 80%.


תסמונת התעלה הקרפלית carpal tunnel syndrome הינה תסמונת שנגרמת עקב לחץ שמופעל על עצב המדיאן median nerve שנע בתוך מבנה דמוי תעלה שממוקם בשורש כף היד, עקב בצקת, נפיחות במהלך ולאחר ההיריון עלול להיווצר לחץ פנימי בתוך חלל התעלה שבעקבותיו העצב ילחץ והתגובה תהיה הופעת נימול, תרדמה, כאבים ובהמשך אף חולשת שרירי כף היד והאצבעות. במקרה זה שבו אין סימנים לפגיעה עצבית שמחייבת התערבות ניתוחית מומלץ לבצע טיפול פיזיותרפיה ידנית, שילוב של מכשור אלקטרו תרפיה ובמקרים מסוימים שימוש בגלי הלם אך לא ישירות על העצב אלא למקום שבו מתחברת הרצועה הרוחבית של תעלת שורש כף היד transverse carpal tunnel ligament משני הצדדים שבהם הם נאחזים אל עצמות שורש כף היד. חשוב לציין שתחושת הנימול הינה רק של אצבעות 1,2,3, וחצי אצבע 4, כלומר האצבעות ששמותיהן העבריים הן האגודל, האצבע, האמה וחצי הקמיצה שקרובה לאמה כי הן מעוצבבות על ידי עצב המדיאן והן קשורות לתסמונת התעלה הקרפאלית. 


תסמונת התעלה הקוביטלית Cubital Tunnel Syndrome בשונה לתסמונת התעלה הקרפלית בזמן שהנימול הינו של החצי השני של אצבע 4 ושל אצבע 5 ובשמותיה העבריים חצי הקמיצה והזרת מדובר בפגיעה בעצב האולנה ulnar nerve ועצב זה נמצא מחוץ לתעלה ולכן מדובר בתסמונת שונה. גם במקרה זה שילוב שk פיזיותרפיה ואלקטרו תרפיה הוכח כיעיל מאד.


טיפול בגלי הלם בדלקת כף היד והשילוב עם טיפולי פיזיותרפיה

בבואכם אל הפיזיותרפיסט המטפל מומלץ שתביאו אתכם כל תיעוד רפואי שקשור לבעיית כף היד שממנה אתם סובלים כגון בדיקות אולטרה סאונד, בדיקת הולכה עצבית EMG של עצבי כף היד, בדקת CT, או בדיקת MRI, או צילום רנטגן. אם נבדקתם על ידי אורתופד או נוירולוג הביאו עמכם את מכתב הסיכום שקבלתם מהם. אם הייתם בחדר מיון או במחלקה אורתופדית או מחלקה נוירולוגית הביאו עמכם סיכום חדר מיון והמלצות לטיפול. במידה וקבלתם טיפול תרופתי מסוג תרופות אנטי דלקטיות שאינן סטרואידיות ממשפחת NSAID. אם קבלתם זריקת קורטיזון מומלץ שהפיזיותרפיסט ידע איזה סוג של קורטיזון הכילה הזריקה ואיך נקרא התרופה שקבלתם.

הפיזיותרפיסט שהינו מוסמך על ידי משרד הבריאות יבצע בדיקה קלינית ותשאול קליני ואז יחליט לגבי הגלי הלם באיזו עוצמה, ובאיזו תדירות, כמות נקישות, ומהו גודל הראש המתאים לסוג הבעיה שממנה אתם סובלים. כמו כן ישלב טיפולי פיזיותרפיה ידניים וישתמש במכשור אלקטרו תרפיה לזירוז ההחלמה.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בטיפולי גלי הלם היכנסו לקשורים הבאים: