סחרחורת מתמשכת

עשרות מטופלים פונים אלי בתלונה על סחרחורות שהם חשים להלן מספר דוגמאות:

שאלה : " התעוררתי בלילה עם סחרחורת חזקה וכשקמתי הרגשתי שהאדמה מתחתי נפתחת ואני כאילו נופל לתוך בור עמוק, צרחתי מפחד, התכסיתי בזיעה קרה ונפלתי שוב בחזרה למיטה. מהפחד לא יכולתי לזוז. 

בעלי הביא לי כוס מים קרים, לאחר עשרים דקות כשקמתי הייתי עדין מסוחררת אבל במצב קל יותר, לא הלכתי לעבודה ופניתי לרופא המשפחה שנתן לי מרשם לכדורי סטונרון. אני נוטלת את הכדורים הללו כבר שבוע ועדיין מרגישה סחרחורת מתמשכת בעוצמה חלשה יותר אבל זה לא עבר לגמרי, אבקש לדעת האם יש פתרון לסחרחורת הזו אצלך במרפאה ? "

תשובתי: " התיאור שלך מוכר לי ממטופלים רבים שפנו אלי, במרפאתי מטפלים בסחרחורות דוגמת זו שהרגשת, תחילה אני מבצע בדיקה נאורולוגיה, בודק שיווי משקל ומבצע בדיקה שמטרתה לזהות קריסטלים חופשיים בתוך המערכת הווסטיבולארית שנמצאת באוזן הפנימית בדיקה זו נקראת dix hallpike test והיא מזהה האם יש קריסטלים חופשיים באחת או ביותר מתעלות האוזן הפנימית בצד ימין ובצד שמאל. 

לאחר שאבחנתי לדוגמא שאכן יש קריסטלים חופשים בתעלה אחורית של אוזן ימין אני מבצע טיפול בעזרת טכניקת epley maneuver ונותן הנחיות מה מותר ומה עשור לעשות במשך חמישה ימים. הטיפול לא כואב ולא פולשני ואין לו תופעות לוואי . "

שאלה: " הייתי בשיעור יוגה ובזמן שעשינו תרגילים עם הצוואר חשתי פתאום סחרחורת עצומה ורצון להקיא, צרחתי מבהלה והמורה ליוגה הגיע אלי והשכיבה אותי על המזרון, הרימה את הרגליים שלי ואחת מהנשים שבקבוצה הביאה מגבת רטובה והניחה על מצחי, המצב נרגע וחזרתי הביתה. 

מאז חלפו חמישה ימים ועדיין אני מרגישה בכל שינוי תנוחה תחושה שהחדר מסתובב סביבי שכאילו אני במרכז קרוסלה וכל הילדים מסתובבים סביבי, קבעתי תור לרופא אף אוזן וגרון והוא בדק אותי ואמר שכנראה מדובר בוורטיגו  ושעלי לפנות לפיזיותרפיסט לטיפול להחזרת הקריסטלים למקום, בקשתי תרופה אבל הרופא אמר שאין צורך ושהפיזיותרפיה תעזור לי. בקופת חולים התור הראשון שפנוי הוא בעוד שלושה שבועות, שאלתי האם עלי לחכות או שחשוב לטפל בזמן ההתקף ? "

תשובתי " כפי הנראה בזמן שיעור היוגה עשית תנועה חדה עם הראש ועקב כך התנתקו מספר קריסטלים בזרמו לאחת משלושת התעלות התעלה הקדמית או התעלה האחורית, או התעלה האופקית של המערכת הווסטיבולארית שקרויה גם בשם מערכת שיווי המשקל. תוכלי לבוא ואוכל לטפל בך ולפתור את הוורטיגו שלך שנקרא גם בשם המקצועי BPPV benign paroxysmal positional vertigo.

שאלה: " אני מהנדס מחשבים שעובד מול המחשב כעשר שעות ביום, לפני חודש הרגשתי תחושת סחרחורת שאני כאילו צף, לא ממוקד, כאשר אני מסובב את הראש ההרגשה שכאילו הראש מגיע עם השהייה קלה, ההרגשה מתגברת מאד לקראת סוף היום וכשאני מגיע הביתה אני הרוס ומרגיש מעופף מהסחרחורת הזו. 

אמרו לי שאינני שותה מספיק וכנראה מדובר בהתייבשות ולכן העמדתי בקבוק מים מינרלים לידי ואני מקפיד לשתות לפחות חמישה ליטרים מים בכל יום, לצערי אין שינוי ואני סובל מתחושת סחרחורת מתמשכת, שאלתי האם ניתן לעזור לי ולהקל עלי אטו שאולי מדובר בתופעה שתלווה אותי עד יומי האחרון ? "

תשובתי " סחרחורת מתמשכת זו שתיארת נובעת מחוליות הצוואר העליונות occiput c1 dysfunction והיא נגרמת עקב לחצים לא מאוזנים במפרקים הבין חולייתיים שבין החוליה הראשונה לבין הגולגולת שמעל, ניתן לטפל בסמני סחרחורת צווארית זו בעזרת טיפולים ידניים עדינים "

שאלה: " לפני כעשרה ימים בבוקר התעוררתי והכל היה בסדר וכשהתקלחתי והתכופפתי לכיוון הרצפה פתאום חשתי סחרחורת מטורפת ותפסתי בקירות והקאתי את נשמתי, בעלי עזר לי לחזור למיטה והרים את המיטה החשמלית שלנו למצב של חצי ישיבה שכיבה, הוא נתן לי לשתות מים ולאט לאט נרגעתי. 

פניתי לרופא המשפחה והוא אמר שכנראה מדובר הוורטיגו, נתן לי תרופת בטאהיסטין, ואמר שאקח כל יום במשך שבוע, לאחר שבוע עדיין אני מרגישה סחרחורות שכאילו הקירות מסתובבים מסביבי, אמנם בעוצמה חלשה יותר אבל לא חזרתי לעצמי, פניתי שוב לרופא והוא בדק לחץ דם שהיה תקין 120 / 80 ונתן לי הפנייה לבדיקת CT למח, עשיתי את הבדיקה והתשובה שהכל תקין. 

אני עובדת עצות ולא יודעת מה לעשות, קראתי באתר שלכם שיש לכם פתרון בטיפול של החזרת הקריסטלים למקום, שאלתי האם תוכלו לעזור לי להיפתר  מהסחרחורת הלא נעימה הזו ? "

תשובתי " האבחנה של BPPV מתארת השתחררות של קריסטלים באוזן הפנימית ובמרפאתי ניתן לטפל בה, מזכירתי תתקשר אליך לקביעת תור לטיפול בהקדם האפשרי, כאשר מגיעים בזמן ההתקף של סחרחורת מתמשכת ניתן בטיפול אחד עד שני טיפולים לפתור את הבעיה "

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים שעוסקים בתחושת סחרחורת מתמשכת היכנסו לקישורים הבאים:

הוראות לאחר טיפול בהחזרת הקריסטלים למקומם

פגיעה באיבר שיווי משקל שבאוזן

טיפול בוורטיגו עקב מחלה וויראלית

טיפול בסחרחורת - ורטיגו