ורטיגו – למה העולם מסתובב?

ורטיגו – כל החדר מסתובב

סחרחורת סיבובית שקרויה בשם ורטיגו או בשמה המקצועי: B.P.P.V היא תחושה, יותר נכון אשליה, של תנועה סיבובית – יש כאלה שמרגישים כי הסביבה מסתובבת סביבם. ורטיגו היא סוג ספציפי של סחרחורת, לכן גם היא – כמו סחרחורות היא סימפטום לבעיה במערכת הוסטיבולרית שנמצאת באוזן הפנימית ואחראית בין היתר על שיווי המשקל. לרוב מה שמוביל להתקף הוא התקף ויראלי של וירוס לדוגמא ההרפס, עליה פתאומית בחום הגוף ותנועת ראש פתאומית, התהפכות במיטה במהירות, הפניית מבט כפי מעלה והפניית ראש לצדדים – לכן ורטיגו ידועה כתופעה אשר תפריע למהלך תקין של פעולות יומיומיות.

עליית החום גורמת להתנתקות קריסטאלים שנמצאים במערכת הוסטיבולרית ותנועתם בתוך אחת או יותר מששת התעלות החצי עגולות שנמצאות באוזן הפנימית [הימנית והשמאלית].

כאמור ורטיגו גורמת לתחושה מדומה של תנועה, לרוב סיבובית. מעבר לתחושת הסחרור, ורטיגו עלול לגרום לבחילות והקאות, בעיות חוסר יציבות. כמובן שאם ורטיגו נגרם מבעיה עצבית כלשהי או מחלה, אז יופיעו תסמינים נוספים. התקפי הורטיגו יכולים להיות אפיזודות קצרות או התקפים יותר ממושכים – תלוי בסיבה לורטיגו.
לרוב מדובר בביטוי להפרעה כלשהי במערכת שיווי המשקל. המערכת שאחראית על שיווי המשקל נמצאת באוזן הפנימית ומחוברת למערכת עצבים אשר מגיע לגזע המוח – פגיעה באחד מחלקי המערכת (שיכולה להיווצר ממספר מחלות שונות) תוביל לורטיגו. ישנם מספר גורמים ידועים לורטיגו – היתנתקות של גבישים [קריסטאלים] בתוך מערכת שיווי המשקל (BPPV), מחלת מנייר (הצטברות נוזלים באוזן הפנימית), אירוע מוחי או פגיעה במערכת העצבים, דלקת בעצב באוזן הפנימית, פגיעה בראש או הצוואר, לקיחת תרופות (כתופעת לוואי).

 

ורטיגו - העולם מסתובב

 

אז איך מטפלים בורטיגו? הטיפול בורטיגו מתבצע בשני מישורים – טיפול שאינו מומלץ והוא להקלה בלבד בתסמיני הסחרחורת וטיפול בבעיה הספציפית ע"י פיזיותרפיה וסטיבולרית מתאימה. הטיפול בתסמינים ע"י תרופות נועד להקל באופן זמני על הסובלים מורטיגו ולהרגיע את התופעה. כמו כן, זה נועד לעזור לאנשים הסובלים מתסמונות כרוניות אשר מלוות בורטיגו (כלומר, לא ניתן לטפל במקור הבעיה). בנוסף לתרופות שמקלות על התסמינים, ניתן לעשות פיזיותרפיה אשר עוזרת לטפל בבעיות שיווי המשקל השונות שנוצרות ביחד עם ורטיגו.

במקרים מסוימים, חשוב לציין כי לרוב אנשים מתעלמים מסחרחורות כל עוד אינן גרמו להפרעה ממשית במהלך היומיום – מומלץ לגשת פיזיותרפיסט שמתמחה בשיקום וסטיבולרי ובטיפול בורטיגו בכדי שיבדוק את מקור הבעיה ולא מומלץ רק ולטפל בתסמינים ע"י תרופות להקלה כגון סטונרון, אגיסרק זאת מכיוון שורטיגו עלול להצביע על בעיות קשות במערכת שיווי המשקל.

לקריאת עוד מאמרים על ורטיגו היכנסו:

האם לגיל יש השפעה על שיווי המשקל?

תרופות לורטיגו לא פותרות את הבעיה אלא רק מטשטשות?

למה קורה ההתקף של הורטיגו?