ורטיגו – טיפול ומניעת ורטיגו

טיפול פיזיותרפיה עקב ורטיגו – Benign Paroxysmal Positional Vertigo – BPPV

סנדרום ורטיגו מופיע בכל חתך האוכלוסיה צעירים ומבוגרים נשים וגברים כאחד. הופעת ורטיגו מתחוללת במרכז הוסטיבולארי שהוא המרכז האחראי על שיווי המשקל וממוקם באוזן הפנימית הן הימנית והן השמאלית.

הפתולוגיה הקשורה בהופעת ורטיגו

עקב השתחררותם של מספר קריסטלים [או בכינויים: גבישים, סלעים, אבנים]. קריסטלים אילו נמצאים באופן נורמלי בתוך המערכת הוסטיבולרית במבנים שנקראים SACCULA &UTRICLE הקריסטלים דבוקים על גבי שכבת שעווה סמיכה. עקב שינויי טמפרטורה, בעיה ויראלית, מחלה שגורמת לעליית החום או חבלה מכאנית כגון תאונת דרכים שכוללת מנגנון צליפת שוט עלולים הקריסטלים להתנתק מהשעווה ולנוע בחופשיות בתוך אחת או יותר משלוש התעלות החצי עגולות שמרכיבות את המערכת הוסטיבולרית. על ידי תנועה חופשית בתוך הנוזל שקיים במערכת מגרים הקריסטלים החופשיים את קצוות העצבים שנמצאים בדופן התעלה החצי עגולה וליצור אצל החולה תחושת סחרחורת סיבובית שמתוארת על ידי המטפל " כשנשכבתי במיטה כל החדר הסתובב סביבי" או "כשהתכופפתי לשרוך נעליים והרמתי את הראש הרגשתי שאני בתוך קרוסלה גדולה וכאילו שהחדר סובב סביבי" לעיתים תכופות מדווחים החולים גם על תחושת בחילה קשה ורצון להקיא וזאת על רקע הקשר שבין המערכת הוסטיבולרית לעצב ה-VAGUS שמעצבב את הקיבה.

האם יש קשר בין ורטיגו לבין ירידה בשמיעה

למרות שהמערכת הוסטיבולרית ממוקמת בתוך האוזן הפנימית אין כל קשר בין השמיעה לבין תחושת סחרחורת סיבובית שהיא כאמור התחושה שמופיע בזמן התקף ורטיגו. לכן בדיקה אצל רופא אף אוזן וגרון לא תגלה כל ממצאים שקשורים בהופעת ורטיגו.

כיצד מאבחנים ורטיגו

הבדיקה לזיהוי ורטיגו איננה חודרנית איננה כואבת ואיננה מלווה בשימוש בחומרים כימיים, מתבצעת על ידי פיזיותרפיסט שהתמחה בטיפול בבעיה. לצורך זיהוי התנתקות קריסטלים בתעלות האחורית והאופקית יבצע הפיזיותרפיסט בדיקת Hallpike Dix, ולשם זיהוי קריסטלים חופשיים בתעלה האופקית תתבצע בדיקת Rolling Test ולכן כל בדיקה כגון CT או MRI לא תדגים את התנתקות הקריסטלים. מומלץ להקדים ולבצע את הבדיקה לצורך זיהויים של קריסטלים חופשיים מאחר ולאחר מספר ימים הקריסטלים נדבקים לדופן התעלה.

טיפול תרופתי

הטיפול התרופתי שניתן ע"י הרופאים איננו פותר את הבעיה אלא הוא סמפומטי בלבד ותפקידו להקל על תחושת הסחרחורת והבחילה, עקב כך הסימנים והסמפטומים משתבשים וקשה לזהות איזו מהתעלות החצי עגולות נפגעה. לכן מומלץ לא להגיע לטיפול הפיזיותרפי תחת השפעת התרופות אלא במצב של סימנים אמיתיים.

כיצד מטפלים בורטיגו

כאמור לאחר זיהוי התעלה הפגועה תתבצעה טכניקה שנקראת Modified Epley's Manuver ובעזרתה יחזיר הפיזיותרפיסט את הקריסטלים החופשיים ל- SACCULA & UTRICLE והמטופל יקבל הוראות לאחר טיפול בורטיגו.

ורטיגו טיפים והמלצות

ורטיגו הינה תופעה שמלווה בסחרחורת סיבובית, בחילה, הקאה. בזמן הבדיקה המטפל מקבל תגובה לא רצונית של גלגלי העיין בתנועה סיבובית שנקראת ניסטגמוס. תנועה זו מתארת למטפל באיזו תעלה מבין שלושת תעלות האוזן הימנית או השמאלית התנתקו הקריסטלים.

הסברים נוספים ניתן לקרוא בקישור סחרחורת סיבובית ובדפים:

מה היא טכניקת Modified Epley's Manuver

למה מתנתקים הקריסטלים שבאוזן

מה ההבדל בין סחרחורת צווארית לסחרחורת וסטיבולרית