האם אפשר לחיות עם פריצת דיסק

פריצת דיסק הינו מצב שבו עטיפת הדיסק הבין חולייתי נפגעת ועקב כך החומר שממלא את הדיסק לוחץ ורוצה לפרוץ החוצה דרך הטבעות שיוצרות את מעטפת הדיסק ולכן הוא מפעיל לחץ על העצב שעובר בסמוך אליו וגורם לגירוי העצב. עקב גירוי העצב מועברת למוח תחושת כאב או שריפה או עקצוץ לפי האזור שבעור שהעצב אחראי עליו ומצייר במח את הסביבה שקשורה אליו, לדוגמא פריצת דיסק בגובה חוליות הצוואר תתבטא בתחושת כאב לאורך היד ואילו פריצת דיסק בגובה חוליות המותן תבוא לידי ביטוי בהקרנת כאבים לאורך הרגל. במצבים שבהם גירוי העצב מופעל על עצב מוטורי יתבטא הלחץ על העצב בפגיעה בכח השרירים של העצב שמפעיל את השרירים וכן פגיעה ברפלקסים שהם אחת מדרכי הביטוי של הפגיעה העצבית. בכל המקרים הללו מומלץ תחילה לנסות פיזיותרפיה לפריצת דיסק לפני שממהרים לנתח עם כל ההשלכות והסיכונים.

איזה שרירים ואיזו תחושה ורפלקסים יפגעו לפי גובה הדיסק הצווארי ?

פריצת דיסק בגובה חוליה צווארית ובשורש מספר 5C תפגע בשריר Deltoid והחולשה תתבטא בתנועה של הרחקת הכתף הצידה. שריר נוסף שיפגע הוא שריר Infraspinatus   שאחראי על סיבוב חיצוני של הזרוע. הפגיעה התחושתית תהיה בצדו העליון קדמי ואחורי של הכתף. בדיקת הרפלקס הינה של שריר ה- Biceps.
פריצת דיסק שתפעיל לחץ על שורש עצב  C6  תתבטא בחולשת השרירים Extensor carpi radialis & ulnaris ויתבטא בקושי בביצוע פשיטה של שורש כף היד התחושה שתפגע תהיה בצד האמה וכל האגודל וחצי האצבע השנייה.
פריצת דיסק שעקב כך יגורה שורש העצב C7  תורגש בירידה בכח השרירים Extensor Digitorum   ותתבטא בחולשת פושטי האצבעות וגם בשריר Triceps  שיתבטא בחולשת פושט המרפק. ירידת התחושה תהיה באצבעות 2,3 וחצי אצבע 4 ובאמה. הרפלקס שיפגע הוא בבדיקת שריר ה- Triceps.
בפגיעה בעצב C8 T1  שיגרם עקב פריצת דיסק בחלק התחתון של חוליות הצוואר יפגעו השרירים העמוקים של כף היד Interossei & Lumbricalis   והחולשה תתבטא באי יכולת להפעיל את כף היד בתנועות הקטנות והמדויקות של האצבעות. הירידה התחושתית תהיה בחצי אצבע 4, באצבע 5 ובאמה בצד של הזרת.

מה בין הפגיעה בפריצת דיסק בחוליות המותן והקשר לעצבים ?

בפריצת דיסק בחוליות L2, L3, L4 תתבטא הפגיעה המוטורית בשרירי הירך הבאים: Quadriceps, Iliopsoas, Adductors group  ותתבטא בחולשת פושטי הברך ומקרבי הירכיים. בדיקת הרפלקס תהיה שך שריר הארבעה ראשים – Quadriceps. והאזור שיפגע תחושתית יהיה קדמת הירכיים וצדם הפנימי של הירכיים ועד לחצי החיצוני של הבוהן הגדול.
פריצת דיסק בגובה חוליות L5  יגרום לחולשת שרירי השוק שאחראיים על הרמת הבהונות וכף הרגל כלפי מעלה. הסיבה לכך הינה החלשת השרירים Tibialis Anterior & Extensor hakkucis והירידה בתחושה תהיה בקדמת השוק ובבהונות חצי בוהן 1 ובהונות 2, 3, 4 וחצי בוהן 5.
פגיעה בשורש עצב S1  עקב פריצת דיסק גם היא תבוא לידי ביטוי בחולשת השרירים האחראיים על עמידה על הבהונות שהוא שריר התאומים ובלועזית Gastrocnemius     והתחושה שתפגע תהיה באזור כף הרגל בצדו החיצוני ובשוק האחורית. גם כאן נזהה סימני חולשה של רפלקס הקרסול בזמן בדיקת הרפלקס של גיד אכילס שהוא הגיד של שריר התאומים.

מחקרים וסטטיסטיקות למה לא לנתח פריצת דיסק?

במחקר שבוצע נמצא שכ- 85% מהאוכלוסייה סובלים או יסבלו מכאבים עקב פריצת דיסק, ואילו לייתר 15% יש גם פריצת דיסק אך אין להם כאבים מאחר והדיסק הפרוץ לא לוחץ על העצב. לכן בעזרת טיפול פיזיותרפיה לפריצת הדיסק ננסה להעביר אותך מהקבוצה של הסובלים לקבוצה של הלא סובלים למרות שיש לך פריצת דיסק.

טיפול פיזיותרפיה לפריצת דיסק

לאחר שאובחנתם כסובלים מפריצת דיסק אם על פי הסימנים והסימפטומים ואם על פי ממצאי בדיקת MRI  או CT של החוליות. תופנו לקבלת טיפולי פיזיותרפיה. הטיפולים רבים ומגוונים וכוללים שיטות טיפול מקצועיות כגון טכניקות ידניות לפי המומחים מייטלנד, מקנסי, סיריאקס, בריאן אדוורדס, מאליגן. כמו כן עומדות לעזרתנו טכנולוגיות חדשניות של טיפולים אלקטרו תרפיה כגון גירויים חשמליים, מתיחות אלקטרוניות חדשניות לפריצת דיסק צוואר ולפריצת דיסק מותני לפי תכנות  של מתיחות קבועות ו / או לסירוגין. ולסיכום תודרכו בתרגילים מותאמים ספציפית לכל מקרה ולכל בעיה. כמו כן תודרכו כיצד למנוע את ההתקף הבא ע"י יעוץ ארגונומי מותאם אישית.

המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל  פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בפריצת דיסק הקליקו על הקישורים הבאים:

התסמינים של בלט דיסק בצוואר

מה זה בלט דיסק דיפוזי

למה לא להזדרז ולנתח פריצת דיסק