פריצת דיסק – מה קורה כשעמוד השדרה שלנו לא יכול לשאת את הלחץ?

הגורמים ליצירת פריצת דיסק

פריצת דיסק – מה קורה כשעמוד השדרה שלנו לא יכול לשאת את הלחץ? מהו דיסק? דיסק הוא טבעת מלאת נוזל אשר דומה לג'ל, אשר ממוקמת בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה שלנו. תפקידו של הדיסק הוא כשל בולם זעזועים – הנוזל נועד למנוע מתנועות שונות של הגב, במיוחד תנועות הגורמות ללחץ (כמו פגיעה חיצונית, תנועה לא נכונה, או הרמת משא כבד), לגרום לזעזוע.

כאשר ישנו לחץ יתר, כזה שהדיסק לא יכול לעמוד בו – הוא נפגע וגורם לכאב מקומי בגב ואף להקרנה לאורך הרגל על פי העצב שנדחס בתעלת עמוד השדרה. לעיתים הנוזל יוצא החוצה ועלול לגרום לדלקת אשר גורמת לכאבים חזקים ביותר. הרבה פעמים כאשר אנשים סובלים מכאבים עזים שלא עוברים – פריצת דיסק מתגלה כסיבה לכך. פריצת דיסק מקרינה לרגליים ואנשים סובלים מכאב בחלקים שונים של הרגל. פריצת דיסק היא אינה תהליך שקורה בבת אחת – הסיבים של הדיסק נפרצים לאט, לאט וגורמים לדרגות כאב שונות, ה"פריצה" תימשך כל עוד לא נעשה טיפול להפחתת הלחץ על עמוד השדרה וחיזוקו. פריצת דיסק מלאה היא מקרה קיצוני וקשה.

פריצת דיסק

ישנם אנשים אשר נמצאים בסיכון גבוה יותר ל פריצת דיסק מאחרים – אנשים שסובלים מעודף משקל, אנשים שלא עוסקים בפעילות גופנית כלל, אנשים העוסקים בעבודות שדורשות מהם להרים משא כבד, הורים לתינוקות. גם גיל הוא פקטור המשפיע על הסיכון לפריצת דיסק.

הטיפול הכי טוב הוא מניעה – כלומר, לעסוק בפרקטיות שונות אשר ימנעו את הסיכון לפריצת דיסק – ישיבה נכונה, יציבה נכונה, ספורט, שמירה על משקל גוף תקין, למידה על מוטוריקה נכונה והפחתת מאמץ על הגב. במידה ולא הצלחנו להימנע מפריצת דיסק, טיפול ראשוני בדלקת עצמה יפחית משמעותית את הכאב – זהו לרוב טיפול תרופתי. טיפול נפוץ הוא בעזרת פיזיותרפיה אשר תשחרר את הלחץ שמפעיל הדיסק על העצב, תרגילי פיזיותרפיה שיחזקו את השרירים ויקלו על התנועה. שחייה ותרגילים סיגמנטלים לשרירי הגב והבטן. לבסוף, ישנם אנשים אשר עוברים ניתוח לטיפול בפריצה – עם זאת, ניתוחים אינם מומלצים (אלא אם כן מדובר במקרה קיצוני של שיתוק או אי שליטה על הסוגרים) והם לרוב לא מוכיחים את עצמם כיעלים יותר מטיפול מנואלי עם פיזיותרפיה.

לקריאת עוד מיידע על פריצת דיסק היכנסו לדפים:

איך נגרם בלט דיסק בצוואר

בעיות דיסקוגניות בצוואר

טיפול לא ניתוחי בבלט דיסק צווארי