מה הם גורמי הסיכון לבלט דיסק צווארי וכיצד מטפלים בבעיה?

במהלך עשרות שנות עבודתי בתור פיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות הישראלי פנו אלי אלפי מטופלים עם בלט דיסק צווארי, לעתים תלונותיהם התבטאו בכאבי צוואר בלבד, לפעמים בכאבי צוואר שמקרינים לכיוון הראש והרקות, לפעמים התלונה הייתה על כאבי צוואר ומתח ונוקשות בשכמות מאחור, או כאבי צוואר הקרנה לאורך יד אחת או אפילו לאורך שתי הידיים.

המטופלים הבינו מבדיקות ההדמיה שבצעו כגון בדיקת MRI או בדיקת CT של חוליות הצוואר, שהתגלה אצלם בלט דיסק אחד או יותר והשאלה שהם שאלו אותי בלט דיסק צווארי מה הם גורמי הסיכון וכיצד מטפלים בבעיה?

התלונות והסימנים שמאפיינים את המטופלים שסובלים מבלט דיסק צווארי

התיאורים שמאפיינים את המטופלים:

סיגלית. ע. פנתה אלי וסיפרה לי שהיא היתה מעורבת בתאונת דרכים במנגנון צליפת שוט whiplash injury כאשר מכניזם הפגיעה כלל חבלה אחורית על ידי רכב שפגע במכוניתה בעוצמה רבה. עקב כך הוטח הראש שלה אחורה ושוב קדימה. סיגלית חשה כאב עז בצוואר שהתפשט לכיוון השכמות ואף טיפס מעלה לכיוון העורף ובסיס הגולגולת שלה. סיגלית פנתה לאורתופד שהפנה אותה ל - MRI ותוצאות האבחון גילו שיש לה בלט דיסק בין חוליות הצוואריות C3 - C4 - C5. הרופא המליץ על טיפול תרופתי בשילוב טיפולי פיזיותרפיה.

חיים. ד. צילצל אלי וסיפר שהוא עובד מול מחשב כמהנדס תוכנה כבר עשרים ושתיים שנים. תלונתו היתה שהכאבים תוקפים אותו במהלך העבודה מול המחשב. בבוקר הוא מגיע לעבודה ללא כאבים ולאחר כשעה מתחיל כאב בצוואר שמקרין לאורך יד שמאל ומתבטא בכאב בזרוע ובאמה וכן עקצטץ באצבעות כף היד. חיים פנה לרופא המשפחה שנתן לו טיפול אנטי דלקטי ושלח אותו לבצע בדיקת CT לחוליות הצוואר. ממצאי הבדיקה הראו שיש לו בלט דיסק בין חוליות C5-  C6 ושיש לחץ על הסק התקאלי ולכן מתבטא בהקרנה ליד. הרופא הפנה אותו לנורו כירורג שהמליץ על ניתוח בגישה קדמית לסילוק הבלט. חיים היסס ולכן פנה אלי. ייעצתי לו שיגיע לבדיקה / טיפול ואז נחליט מה צריך לעשות.

רעות. א. פנתה אלי באמצעות טופס צור קשר שבאתר. היא כתה לי: "אני בחורה צעירה בת 26 בריאה בדרך כלל, לפני חודשיים נאלצתי לישון מספר לילות בתנאים קשים וללא כרית תומכת. לאחר מספר ימים התחלתי להרגיש כאבים עזים בצוואר בצד ימין וכן כאב בשכמה ימין. עקב כך אני מרגישה שאינני מסוגלת להזיז את הראש לצד ימין וכן לא מסוגלת לפשוט את הראש אחורנית. מרחתי משחת בן גאי מספר ימים, לקחתי אופטלגין ואייני חשה שום הטבה. האם תוכל לעזור לי כי אני סובלת מאד"

המבנה האנטומי של עמוד השדרה הצווארי

בכדי לענות על השאלה: מה הם גורמי הסיכון של בלט דיסק צווארי וכיצד מטפלים בבעיה? תחילה אתאר לכם את המבנה המורכב של חוליות הצוואר, הדיסקים הבין חולייתים, עצבי עמוד השדרה הצווארי, מפרקי החוליות הרצועות והשרירים המפעילים והמייצבים את המבנה הצווארי.

עמוד השדרה באזור חוליות הצוואר בנוי משבע חוליות שמסומנות באות האנגלית C שהיא האות הראשונה של המלה צוואר באנגלית cervical והמלה חוליות הצוואר באנגלית הינה cervical vertebrae. לכן המספרים הקשורים לחוליות הצוואר הם C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7,  ובהתאם לכך גם הדיסקים שנמצאים בין כל שתי חוליות ומקושרים למספרי החוליות בהתאמה.

בין כל שתי חוליות נמצא דיסק ומשני צידי החוליות יוצאים עצבי עמוד השדרה הצווארי לשי הצדדים כלומר העצב הימני פונה ליד ימין והעצב השמאלי פונה ליד שמאל. לכן לדוגמא כאשר בלט הדיסק בין חוליות 4C – 5C לוחץ על העצב 4C שפונה ליד ימין הוא גורם לכאבים לאורך יד ימין באותם אזורים שהעצב 4C מעצבב.

בנוסף לכך עמוד השדרה בנוי ממפרקים קטנטנים שבהם מתבצעת פעולת החלקה של כל חולייה ביחס לחולייה שמתחת בעזרת המפרקים הללו אנחנו יכולים להניע את הצוואר לכל הכיוונים והם כפיפה קדימה, פשיטה אחורה, הטייה לשני הצדדים וסיבוב לשני הצדדים. בכדי לבצע את הפעולות הללו מופעלים השרירים שמחברים חולייה לחולייה, או שרירים שמחברים מספר חוליות זו לזו וכך מתבצעת התנועה.

עמוד השדרה מיוצב על יעדי מערכת רצועות מאסיבית שתפקידה לייצב ולחבר בין חולייה לחולייה.

בלט דיסק צווארי - מה הם גורמי הסיכון וכיצד מטפלים בבעיה?

גורמי הסיכון שעלולים לגרום לבלט דיסק רבים ומגוונים, נחלק אותם לשלושה:

חבלות: החבלות עלולות להיות תאונות דרכים במנגנון צליפת שוט whiplash injury, במצב זה רכב הנהג נפגע מאחורנית או מהצד ועקב כך הראש והצוואר מוטחים קדימה ואחורה במעיין תנועה של צליפת שוט, עקב כך עלול להיווצר בלט דיסק צווארי.

דוגמא נוספת לחבלה בצוואר הינה מכה חזקה בראש בנפילה, בהתקלות בדופן הבריכה במהלך שחיית גב ועוד חבלות ספורט או חבלות בעבודה היום יומית .

גורם נוסף הינו שחיקה יומיומית במהלך העבודה או במהלך התפקוד היומיומי כגון עבודה מול המחשב בתנוחה לא ארגונומית, שיינה בלילה עם כרית שאינה מתאימה למבנה של הצוואר שלנו, ביצוע פעולות שמפעילות את הצוואר ומאלצות אותו להיות בתנוחה לא נוחה כגון עבודה מתחת למשטח נמוך שמחייבת אותנו להתכופף ולהטות את הראש אחורנית במשך שעות ארוכות.

גורם נוסף הוא גורם שקשור ביציבה ובמבנה התורשתי שלנו, מצב של כיפוף קדימה עקב ליקוי מסוג kyphosis או עיוות של עמוד השדרה מסוג עקמת scoliosis שבעקבותיהם אנו יוצרים יציבה מתקנת ובכך מאלצים את עמוד השדרה להילחץ ולתקן ליקוי אחד על חשבון הליקוי השני.

כיצד מטפלים בבעיה?

הטיפול תלוי תחילה בגורם כפי שתיארתי בפסקה הקודמת ולכן בבואכם למרפאת הפיזיותרפיה תתבקשו לענות על מספר שאלות שקשורות בכאבים ובהיסטוריה של התלונות שלכם, לאחר מכן נבדוק את הבדיקות שתביאו אתכם כגון צילומי הרנטגן, או בדיקת ה - CT או בדיקת ה – MRI. בשלב הבא הפיזיותרפיסט יבצע בדיקה קלינית שתכלול בדיקת טווחי תנועה, בדיקה נירולוגית של התחושה, הרפלקסים ובדיקת כח השרירים. בשלב הבא של הבדיקה ימשש הפיזיותרפיסט את עמוד השדרה הצווארי באזורי השרירי, המפרקים, העצבים הצוואריים.

כעת לאחר שהסתיימה הבדיקה יתאים הפיזיותרפיסט טיפול לפי סוג הבעיה שלכם ולפי הליקויים שהתגלו ביציבתכם. הטיפול יכלול טכניקות ידניות מדויקות לרקמה הפגועה כגון: דיסק, מפרק, שריר, רצועה. שימוש במכשור אלקטרו תרפיה חדיש כגון: מכשיר גלי הלם, מכשיר אולטרה סאונד, גירויים חשמליים בעזרת מכשיר interferential current או trans electrical nerve stimulation אחר, שימוש במתיחה צווארית קבועה או עם הפסקות, חימום קירור וכו'. תקבלו הדרכה לפי הצורך לנושא הארגונומיה בסביבת העבודה שלכם. ולסיום תתודרכו בתרגילים שיותאמו ספציפית לבעייתכם.

לקריאת עוד מאמרים העוסקים בצוואר היכנסו לקישורים הבאים:

מהו הקשר בין כאבי צוואר לכאבי ראש

מה הקשר בין בעיות צוואר לבין סחרחורות

מה הקשר בין כאב ומתח בשכמות לבין בלט דיסק צווארי