ציסטה בייקר – Baker's cysts

טיפולי פיזיותרפיה בציסטה על שם בייקר – Baker's cysts

הופעת כאבים בצד האחורי של הברך שמתבטאת בנפיחות שניתנת למישוש נקראת בשם הציסטה על שם בייקר. הציסטה הינה ריכוז גדול של נוזל סינוביאלי שהוא נוזל תוך מפרקי שנלחץ החוצה וגורם לכאבים בזמן כיפוף ובזמן ניסיון ליישור מלא של הברך.


המיקום האנטומי של הציסטה ע"ש בייקר

הצטברות הנוזל שבציסטה מתמקם מאחורנית בין השרירים medial head of Gastrochnemius לבין שריר Semimembranosus יותר לכיוון הפנימי של הצד האחורי של הברך.

אבחון ובדיקה

בכדי לאבחן בייקר ציסט ניתן לזהות את הימצאותה הן במישוש ידני פשוט והן בבדיקת אולטראסאונד או CT או MRI.

הסימנים והסימפטומים הקליניים

תלונות של המטופל על כאב אחורי ונפיחות אחורית שמתגברת בזמן כיפוף הברך בישיבה ובכריעת ברך, תלונה נוספת היא מתיחת הברך לנעילה מאכסימלית והתגברות הלחץ בתוך הברך שתגרם להתגברות הכאב הרלוונטי. במצבים חריפים יותר התלונה תהיה גם התגברות הכאב והלחץ בזמן עליה במדרגות ובזמן הליכה.

בדיקה ואבחון פיזיותרפיה בציסטה בייקר.

לאחר שהפיזיותרפיסט יתשאל את המטופל לגבי ההיסטוריה של הכאבים בברך והאם קדמו לכאבים הללו גם כאבים נוספים או חבלה מסוג כל שהו, יעבור הפיזיותרפיסט לבדיקה קלינית שתכלול מישוש הברך מכל צדדיה והתמקדות בצד האחורי של הברך, בדיקת טווחי התנועה של הברך והשוואה לברך התקינה, בדיקת כח שרירי הברך הן השרירים הפושטים והן השרירים המכופפים, בדיקת יציבות של הברך, בדיקת התחושה העמוקה של הברך ובכלל של המטופל והתאמת טיפולי פיזיותרפיה לפי ממצאי הבדיקה.

טיפול פיזיותרפיה לבייקר ציסטה

הטיפול יותאם לפי ממצאי ותוצאות הבדיקה שיבצע הפיזיותרפיסט. הטיפול יכלול טיפולי אולטראסאונד להפחתת הנפיחות והכאב בצד האחורי של הברך, טיפול על ידי גירויים חשמליים לשיפור זרימת הדם באיזור. כמו כן יתאים הפיזיותרפיסט חבישות לחץ וייצוב על ידי רצועות טייפינג ספורטאים. בשלב מתקדם יותר כאשר הכאב והנפיחות ירדו ניתן להתחיל בתרגילים לחיזוק השרירים המייצבים של הברך ותרגול לשיפור יציבות הברך על ידי מכשור מתאים.

לצפייה בהדמיה של ציסטה ע"ש בייקר היכנסו לסרטון הבא:


אם אתם סובלים מכאבי ברכיים בכלל ומכאב אחורי בברך, לנו יש את היכולת לעזור לכם.

לקריאת עוד מאמרים שקשורים בברך היכנסו לקישורים:

טיפולי פיזיותרפיה לאחר ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הקדמית

טיפולי פיזיותרפיה לאחר ניתוח ארטרוסקופיה בברך

הכרת המבנה האנטומי של הברך