טיפול בגלי הלם לדלקת בשרירים

דלקת בשרירים יכולה לקרות לכל איש ואישה בכל גיל לפעילים גופנית ולכאלה שאינם פעילים גופנית.

מה היא דלקת בשרירים

מה היא דלקת בשרירים דלקת בשרירים לא מופיעה בעקבות חדירת חיידק או וירוס לתוך רקמת השריר אלא עקב העמסת יתר מתמשכת שפוגעת באחת מרקמות השריר, השכבה השטחית ביותר הינה במעטפת השריר ובלועזית epimysium , או ברקמת מעטפת השרירים הפנימית ובלועזית perimysium או בסיבים הפנימיים של השריר muscle fibers בכל מקרה של דלקת באחת מהרקמות שצוינו הגוף מתחיל בתהליך הריפוי הטבעי ולכן נטילת תרופות נוגדות דלקת עלולות לעקב את תהליך ההחלמה המלא שהגוף חייב להשלים. לאומת זאת שילוב של טיפול בגלי הלם לדלקת בשרירים לצד טיפולי פיזיותרפיה הוכח ככזה שעוזר לגוף להשלים את תהליך הריפוי מתוך מטרה לסיים את התהליך הדלקתי עד תום. במקרים מסוימים מקור הדלקת השרירית הינה בסיבים של מעטפת השרירי – epimysium שמתאגדת לגיד חזק שנאחז בעצם שאותה הוא יניע בזמן פעולת כיווץ השריר שמטרתה להשיג תנועה בכיוון מסוים.

איך נגרמת דלקת בשריר

דלקת בשריר עלולה להיגרם עקב מספר סיבות. לדוגמא פעילות ספורטיבית כגון ריצה עלולה לגרום למתיחת סיבים ועטיפת שריר בשריר התאומים שבשוק, תופעה זו שכיחה מאד בקרב אצנים שמתארים את התמונה הקלינית:

דוגמה מס' 1 "במהלך הריצה היומית שלי שאני מורגל לרוץ כבר חמש שנים חשתי פתאום

מתיחה וכאב חד בשוק מאחורנית, ההרגשה הייתה שכאילו פגע בי כדור או אבן בשוק מאחור. בהתחלה התעלמתי מהכאב והמשכתי לרוץ אך הכאב החמיר תוך כדי הריצה ולבסוף נאלצתי לעצור וחזרתי הביתה בצליעה. למחרת כשקמתי השריר היה נפוח, כאוב ובכל ניסיון לעמוד על קצוות האצבעות חשתי כאב חד בשוק ולא יכולתי לצעוד".

דוגמא מס' 2 של דלקת בשריר איננה מתייחסת לפעילות ספורטיבית אלא דווקא של עובד מתחום המחשב: בעקבות עומס מצטבר בשבוע האחרון, היינו אמורים להציג בפרזנטציה חשובה את התהליך שאנחנו מפתחים, עקב שעות עבודה רבות מולך המחשב הופיעו אצלי כאבים עזים בשכמה ימין באזור הקרוב לצוואר, בתחילה ניסיתי להתעלם מהכאב הטורדני ולהמשיך באבודה במאומצת והבלתי מתחשבת. הכאב החמיר מאד ובבוקר כשקמתי הרגשתי שאינני יכול להזיז את הצוואר מצד לצד מאחר וכל תנועה של הצוואר גרמה להתגברות הכאב ואף לתחושת כאב ושריפה באזור הזרוע ואף להקרנה לכיוון האצבעות"

דוגמא מס' 3 מתייחסת לאדם שאיננו מורגל במאמצים ושהפעילות שהוא מתאר איינה קשורה לפעילותו הגופנית ואף לא למאמץ ועומס שקשור לסוג עבודתו. "נסעתי לטיול ג'יפים עם חברים, בשלב מסוים נתקע אחד הג'יפים בקפל קרקע ונאלצנו לחלץ אותו. כחלק מהחילוץ התחלנו לסחוב סלעים ולגלגל גושי אבן ולהחדירם מתחת לגלגלי הג'יפ. המאמץ היה קשה וחשתי תוך כדי הפעילות כאב בגב התחתון שהקרין לישבן. למחרת כשהתעוררתי הייתי כפוף ונוטה לצד השני של האזור הכאוב. נגשתי לרופא המשפחה והוא בדק ואמר שמדובר בדלקת בשריר".

כפי שברור משלושת הדוגמאות הללו מדובר בשלושה אנשים שונים שכל אחד יצר דלקת בשריר באזור שונה של גופו ושהרקע והסיבה היו שונים.

מה הטיפול הנכון בדלקת בשרירים

קיימות שיטות טיפול שונות ודרכי טיפול מגוונות, השיטה שהוכחה כיעילה הינה טיפול בגלי הלם לדלקת בשרירים וזאת בשילוב טיפולי פיזיותרפיה תומכים לדלקת. השילוב יעיל מאד ובנוי ממספר שלבים.
שלב מס' 1 הוא שלב הטיפול בשלב החריף acute stage והוא שלב שמתבצע כבר בזמן יצירת הנזק אם במהלך הפעילות הספורטיבי, או בזמן הנזק החבלתי שגרם לדלקת בשריר traumatic stages , או במקרה שבו הנזק נגרם עקב העמסת ייתר בעבודה מפעולות חוזרניות repetitive strain injury. בשלב ראשון נעזר בפרוטוקול RICE שהוא כולל ארבעה שלבים והם: האות R  מייצגת את המילה  REST  כלומר מנוחה. האות I  מייצגת את המילה ICE  כלומר קירור הרקמה הפגועה, האות C מייצגת את המילה COMPRESSION כלומר הפעלת לחץ על הרקמה בעזרת חבישה, והאות E מייצגת את המילה ELEVATION כלומר הגבהת האיבר הפגוע.
שלב מס' 2 יכלול את הבדיקה הקלינית שיבצע הפיזיותרפיסט ובבדיקה זו יאתר את הרקמה המודלקת כגון, דלקת שריר, דלקת גיד, דלקת פציה, דלקת בבורסה ו / או כל דלקת אחרת.
שלב מס' 3 שהינו תוצאה של שלב מס' 2 הוא קביעת הטיפול המתאים כגון פיזיותרפיה ידנית או טיפול בגלי הלם לדלקת בשרירים או שילוב מכשור אלקטרו תרפיה נוסף.
שלב מס' 4 הוא ביצוע טיפולים והדרכת המטופל ביצירת דרכי מניעה ליצירת דלקת בשרירים ולהדריך אותו בטיפול ביתי בדלקות בשרירים.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בגלי הלם ובפציעות ספורט היכנסו לקישורים הבאים:


היתרונות שבשילוב טיפולי גלי הלם וטיפולי פיזיותרפיה

גלי הלם כטיפול משלים לבעיות במערכת השלד והתנועה

מה ההבדל בין פיזיותרפיסט ספורט לפיזיותרפיסט כללי