דרכי טיפול באצבע הדק

המונח הלועזי  -  Trigger Finger  שבעברית נקרא אצבע הדק הוא למעשה דלקת והיצרות התעלה הסינוביאלית שבתוכה נע הגיד המכופף של האצבע. כלומר מבחינת המבנה האנטומי מסובך של כפות הידיים ושל הגידים האחראיים על כיפוף ואגרוף כף מדובר במערכת מסובכת ומורכבת שעובדת בתיאום ובסינרגיה מדהימה של כל הגידים המכופפים והפושטים של כף היד. מספיק להסתכל על אצבעותיו המיומנות של הפסנתרן או של המנתח ולקלוט שמדובר כאן במערכת ייחודית לבני האדם שבאמצעותו הוא מסוגל לבצע כל תנועה מסובכת כפשוטה וללא צורך בהפעלת המח בצורה שכלתנית ומתוכננת מראש.
הגידים המכופפים נעים קדימה ואחורה בתוך תעלת מעטפת הגיד כלומר בתוך שרוול ובכדי לאפשר תנועה  חופשית וחלקה קיים נוזל סיכה שמטרתו להחליק בין הגיד לבין הדופן הפנימית של התעלה.
אצבע הדק נקראת גם בשם המדעי Tenosynovitis Stenosing  ובתרגום לעברית הצרות תעלה גידית. במצב בריא הגיד ינוע בצורה חופשיות ויחליק בתוך השרוול הסינוביאלי,  הסיבות היווצרות  Trigger Finger אינן ברורות ולא ברור לנו המטפלים מדוע ההיצרות תפגע בך ולא בי, מדוע היא תפגע ביד ימין ולא ביד שמאל ומדוע היא תפגע באצבע מספר 2 ולאו דווקא באצבע מספר 5 של כף היד.

התסמינים והתלונות באצבע הדק

המטופלת תתלונן כי לאחרונה חשה שמתחיל להרגיש נוקשות קלה ולא קבועה, בתדירות וברצף זמן משתנה שאיננה קשורה לכל סיבה ו / או לכל תנועה שגרתית או נדירה וכל זמן שנסה לכופף ולאגרף את כף היד ואת האצבעות. בהמשך הסיפור השל המטופלת היא תספר שהסימנים החמירו יותר ויותר ובשלב מתקדם יותר של המחלה בכל עת שנסת ליישר את האצבע הנעולה הרגישה "קליק" עם התנגדות האצבע שאליה  נלווה כאב שבתחילה היה קל ובהמשכו התגבר והפך להיות חזק מאד.  בשלב השלישי של התפתחות המחלה ידווח הטופל כי כעת אינו מסוגל יותר לפתוח וליישר את האצבע ולהתגבר על הנעילה הנוקשה והכיפוף באופן עצמאי אלא שהוא כעת זקוק לעזרת  ידו השנייה בכדי להתגבר עם החסימה ובכדי לשחרר את הנעילה של האצבע.

דרכי טיפול באצבע הדק באמצעות גלי הלם

שיטות הטיפול באצבע הדק טריגר פינגר רבות ומגוונות.
אתאר כעת מספר שיטות טיפול שמרניות, תרופתיות וכירורגיות.
טיפולי הפיזיותרפיה כוללים עיסוי עמוק של הסבים של הגיד בניצב לכיוון הסיבים ובלועזית deep transverse friction massage בדרך זו הפיזיותרפיסט מפעיל לחץ תוך כדי הפרדת הנעת הגיד כמו מייתר של גיטרה ובפעולה זו הוא מנסה לשפר את זרימת הדם ואת חידוש הספקת תאים משקמי רקמה. העיסוי העמוק צריך להתבצע כאשר גיד נמצא בשיא אורכו ומתוח לחלוטין. לאחר מכן יבצע הפיזיותרפיסט טיפול בעזרת מכשיר האולטרה סאונד שהם גלי קול במהירות של 1 מגה הרץ [מיליון פעם בשנייה] שישלים את הטיפול הידני. לסיום ידריך הפיזיותרפיסט את המטופל כיצד לתרגל וממה להימנע בתקופת הטיפולים.
טיפול באמצעות גלי הלם. מדובר בטיפול חדשני פורץ דרך שהוכיח את עצמו ב - למעלה מ – 83% הצלחה הטיפול מתבצע פעם בשבוע וסדרת הטיפולים נעה בין 3 – 12 טיפולים לפי חומרת הבעיה ולפי הכרוניות שלה. גם כאן ישלב הפיזיותרפיסט בין הגלי הלם לבין האולטרה סאונד לשם השגת התוצאות הטובות ביותר.
הטיפולים האורתופדיים כוללים שימוש בתרופות נוגדות דלקת מסוג NSAID  שהמוכרות והנמכרות בבתי המרקחת ורשתות הפארם הן אטופן, ארקוקסיה, סלקוקס, נקסין, ברקסין וולטרן. אופציה שנייה היא הזרקת סטרואידים על ידי האורתופד במיומנות גבוהה למרווח הצר שבין הגיד לבין עטיפת השרוול שמסביבו. אסור שהחומר המוזרק  יפגע בגיד.
אופציה כירורגית הינה ניתוח לשחרור החסימה של הגיד ולשחרור השרוול המכווץ. מדובר בניתוח לכל דבר עם ההשלכות העתידיות ועם תופעות הלוואי הקשורות בכל ניתוח וההרדמה הקשורה בתהליך הכירורגי. לאחר הסרת התפרים יתחיל המטופל פיזיותרפיה פוסט אופרטיבית כלומר פיזיותרפיה שלאחר הניתוח ושיקום היד והחזרתה לתפקוד המלא לפי מיומנותו וכישוריו של המנותח.

למי יש נטייה להיצרות אצבע הדק Trigger Finger

לא קיימת הוכחה רפואית מחקרית שעבודה חוזרנית עם כף היד לדוגמא הקלדה ממושכת עלולה לגרום להופעת אצבע הדק יותר מאשר בעיסוקים אחרים. הסטטיסטיקה מצביעה כי השכיחות אצל נשים גבוהה יותר מבין הגברים והנטייה בעיקר בשנים 40-60. משום מה המחלה שכיחה באצבע הרביעית יותר מאשר בייתר האצבעות. 

המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.
 
לקריאת מאמרים נוספים העוסקים באצבע הדק היכנסו לקישורים הבאים:


איך ניתן לעזור במניעת אצבע הדק 
 
גלי הלם לאצבע הדק הטיפול השמרני והמומלץ ביותר 
 
תסמונת תעלת פושטי האגודל