טיפול בכאבי שרירים ושלד בעזרת גלי הלם

השימוש בגלי הלם קיים כבר למעלה משלושים שנים, השימושים הינם למספר תחומים ולפי כך סוגי המכשירים שהומצאו עד כה.
למעשה גלי הלם מיועדים לטיפול בפרוק חסימות והצטברות אבנים בכליות ובדרכי השתן. שימוש נוסף הינו פתיחת חסימות בכלי הדם של הלב. מכשיר נוסף הומצא ופותח כטיפול בבעיות של אין אונות של גברים עקב סתימת וחסימת כלי דם בפין הגברי. אולם השימוש המוכר והשכיח ביותר הוא טיפול בכאבי שרירים ושלד בעזרת גלי הלם.

באיזה רקמות נטפל בעזרת גלי הלם 

טיפול בכאבי שרירים ושלד בעזרת גלי הלם, מיועד לפירוק, הסרת ופיזור הסתיידויות במערכת השלד והתנועה. הרקמות השכיחות שבהן נוצרות הסתיידויות הן רקמת הגיד, רקמת הרצועה, רקמת השריר, רקמת הבורסה, רקמת הפציה. אילו הן רקמות שנמצאות ומשתתפות בכל תנועה שמתבצעת במערכת השלד והתנועה.

טיפול בכאבי שרירים ושלד בעזרת גלי הלם

תהליך היווצרות ההסתיידות במערכת השלד והתנועה

הצטברות ההסתיידות שהן למעשה משקעי יונים של מגנזיום וסידן בתוך רקמות אילו הינו תהליך ממושך שלפעמים מתפתח על פני מספר שנים ומבלי שנחוש כאבים או סימנים מקדימים שיעוררו את חשדנו שבאיזה שהוא מקום בגופנו מתפתחת הסתיידות. כלומר בשלב הראשון של היווצרות ההסתיידות לא נחוש רגישות או כאב או אי נוחות אולם בשלב מסוים נתחיל לחוש רגישות ואי נוחות במנוחה או בפעילות ואז אי הנוחות תתגבר ותתוסף אליה גם דלקת מקומית, אחר כך יגיע גם כאב קל ובהמשך כאב חריף. בשלבים מתקדמים יותר בנוסף לכאב תחול גם הגבלת תנועה בינונית שתתלווה לכאב וזאת משום שבאופן ספונטני נתחיל להגביל את עצמנו מבצוע התנועה הכאובה ועקב כך תתחיל הגבלת תנועה קלה. בהמשך הכאב יגבר ואתו הגבלת התנועה. מחקרים רפואיים מראים כי שלושים אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהסתיידות באברים מסוימים בגופם ומבלי שיחושו כאב או רגישות או הגבלות תנועה. מדובר באיברים כגון הכתפיים או אזור כף הרגל או אזור השכמות או באזור האגן. ובבדיקות הדמיה כגון צילום רנטגן או בדיקת אולטרה - סאונד ימצאו משקעי יונים של סידן ומגנזיום בכמות כזו שתגדיר את המטופל כסובל מהסתיידות.

באיזה מקרים מומלץ לבצע גלי הלם

הפתולוגיות השכיחות ביותר שבהן נמצא הסתיידות ושברור כי טיפול בכאבי שרירים ושלד בעזרת גלי הלם הוא הטיפול המתאים בעל אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר הם:


הסתיידויות בגידי הכתף ובמינוח הלועזי shoulder calcific tendonitis הינה פתולוגיה מוכרת וידועה כמגיבה מצויים לטיפול בגלי הלם ובשילוב טיפולי פיזיותרפיה.


דלקת בפציה הפלנטרית של כף הרגל ולועזית יקרא בשם plantar fasciitis calcification גם במקרה זה נזהה בצילום רנטגן הצטברות הסתיידות. גלי הלם הוכח כטיפול בעל יעילות של למעלה מ – 80% הצלחה.


דורבן העקב ובאנגלית נקרא בשם calcaneal spur מדובר בזיז גרמי שצומח מעצם עקב כף הרגל. שימוש בגלי הלם עדיף על הזרקות קורטיזון ומוגדר על ידי חברות הביטוח כטיפול מחליף ניתוח משום שביכולתו לרפא את הדורבן ללא ניתוח.


נוקשות מתח וכאב בשרירי השכמות שמוגדר באנגלית כ: scapula pain stiffness נמצא כבעיה שניתן לרפא בעזרת טיפולי גלי הלם משולבים בפיזיותרפיה ידנית.


תסמונת מרפק גולף medial epicondylitis שהוא דלקת והסתיידות בזיז המרפק הפנימי ניתנת לריפוי ע"י גלי הלם.


מרפק טניס  medial epicondylitis במקרה זה הכאבים, הדלקת וההסתיידות יתפתחו בזיז החיצוני של המרפק. כמו במקרים הקודמים גלי הלם בשילוב עם פיזיותרפיה מהווים דרך טיפול מתאימה.


אצבע הדק הידוע בשם המקצועי trigger finger מדובר בהיצרות השרוול העוטף את הגיד המכופף של האצבע. וממוצץ לפני הניסיון הכאוב של הניתוח לנסות את האופציה של השימוש בגלי הלם ממוקדים להסתיידות שנוצרה על פני הגיד.


דלקת בבורסת הירך פתולוגיה זו קרויה בשם הלועזי trochanteric bursitis ומתאפיינת בכאבים בירך מצדו החיצוני באזור תחתית הישבן. הכאבים עשויים גם להקרין לאורך הירך ואף להגיע עד לשוק. גם במקרה זה השילוב בין גלי הלם ופיזיותרפיה הוכח כיעיל ובעל אחוזי הצלחה גבוהים.


דלקת כרונית בגיד אכילס achilles tendinitis ניתן לריפוי עם גלי הלם.


דלקות גידים בברך כגון גיד הפיקה או רצועת הירך והברך החיצונית ITB מגיבות מצוין לגלי הלם.


כאבים בכרית הבהונות שברגל הידוע בשם metatarsalgia מגיב מצוין לגלי הלם.
אילו מספר דוגמאות שידוע כי טיפול בכאבי שרירים ושלד בעזרת גלי הלם הוכח כיעיל וכי ניתן בעזרתו להימנע מהזרקות קורטיזון ומניתוחים.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בגלי הלם היכנסו לקישורים הבאים:


באיזה מכשיר גלי הלם כדאי לבחור

האם גלי הלם הוא טיפול כואב?

האם יש סיכון בטיפול בגלי הלם