יעילות הטיפול בגלי הלם

מטופלים רבים פונים אלי בשאלה מה היא רמת יעילות הטיפול בגלי הלם והאם אצליח להפטר אחת ולתמיד מהבעיה שלי. ותשובתי היא אחת כי לצערי הרב אין לי 100% הצלחה וכי השימוש בגלי הלם ברמה הכללית מוכיח שיפור הפתרון הבעיה ברמה של כ – 85% - 80%. כמובן שתלוי בסוג הבעיה, בחומרתה, ברמת הכרוניות שלה כלומר כמה זמן היא קיימת, האם בעייתכם טופלה בעבר על ידי מטפלים אחרים ועל ידי שיטות ריפוי שונות. כמו כן ברור שאחוזי ההצלחה לסוגים שונים של ליקוי שונים מסוג ליקוי אחר.
מה ההבדל בין הטיפולים במרפאתנו לבין הטיפולים במרפאות אחרות
ברור מעל לכל ספק שחשוב מאד שהמטפל יהיה בעל הסמכה כפיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות או כבעל ניסיון ברפואה ולא טכנאי שהודרך בהפעלת המכשיר בלבד, מאחר והכרת האנטומיה על בוריה, יכולתו של המטפל לבצע אבחון מדויק, ידוע שהשילוב בין גלי הלם לבין מרכיבי טיפול פיזיותרפיה משדרג ומעלה את אחוז ההצלחה הטיפולי.
במרפאתנו מועסקים פיזיותרפיסטים מוסמכים ע"י משרד הבריאות שעמדו במבחן ההסמכה לקבלת תעודת פיזיותרפיסט מוסמך, כמו כן הודרכנו ע"י חברת מדיספק כיצד לתפעל את מכשיר הרדיאלספק בעל הראש הקטן והמדויק.

מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול בגלי הלם

אציג בפניכם תקצירים של מחקרים בינלאומיים עדכניים שעוסקים במחקר על פני מספר שנים, מחקר שבוצע על מאות מטופלים שסבלו מליקויים במערכת השלד והתנועה ושטופלו ע"י מכשיר גלי הלם:
במחקר מס' 1. טופלו 100 מטופלים שסבלו מכאבים, המטופלים דווחו על שיפור לאחר 5 טיפולים. בממוצע הפחתת הכאבים היה ב – 68.6% כמות המטופלים שהיו מרוצים מתוצאות הטיפול היה 89.9%.
דיון במחקר קליני זה התייחס לפרמטרים סובייקטיביים בלבד של המטופלים מבלי לכלול טיפולים אחרים שבוצעו בעבר. ממצאים אילו הם כלליים בלבד. המחקר בוצע בשנת 2015 והוצג בכנס מקצועי רפואי.
במחקר מס' 2. נושא המחקר : בדיקת חולים בעלי ליקויים במערכת השלד והתנועה שקבלו טיפולים ששילבו גלי הלם וטיפול אלקטרו תרפיה נוסף. המטופלים לא קבלו שום טיפול רפואי תרופתי ולא קבלו פיזיותרפיה בנוסף לגלי הלם, המטופלים טופלו אחת לשבוע ולאחר 6 טיפולים המסקנות היו ברורות וחותכות כי שימוש בטיפול משולב הוא יעיל מאוד ויוצר אפקט ברור של שכוח כאבים בליקויים במערכת השלד והתנועה.
במחקר 3. המחקר התייחס לטיפול גלי הלם במקרה של הסתיידויות בגידי הכתף. במחקר טופל גיד הסופרה ספינטוס supraspinatus tendon שממוקם במרווח צר שבין ראש הזרוע לבין מפרק ה- acromioclavicular joint. המחקר בוצע על 30 מטופלים בטווח הגילים שבין 28 שנים לבין 58 שנים. החולים נבדקו על ידי החוקרים לפני תחילת הטיפולים, הבדיקה השנייה הייתה בתום סדרת הטיפולים בגלי הלם, הבדיקה השלישית בוצעה לאחר 6 חודשים מתום סדרת הטיפולים. הבדיקה כללה טווחי תנועה של הכתף, כח שרירים של שרירי ה - rotator cuff shoulder, והערכה סובייקטיבית של כל מטופל ומטופל. לאחר 6 חודשים מתום סדרת הטיפולים בגלי הלם בוצע צילום רנטגן שהראה שההסתיידות נעלמה לחלוטין.
במחקר 4. מחקר זה בדלקות בגידי המרפק שידועים גם בתור מרפק טניס lateral epicondylitis ומרפק בגולף medial epicondylitis. המחקר הראה שיפור ניכר ברמת עוצמת הכאבים ובכח שרירי האמה שנפגעו בעקבות הדלקת בגידי המרפק. ההצלחה עמדה על – 76% מהמטופלים שקבלו גלי הלם וטיפול אולטרה סאונד. במחקר זה השתתפו 21 נבדקים מתוכם 14 נשים ו – 7 גברים. המחקר נעשה באופן עצמאי וללא תמיכה ומענק מצד יצרני המכשירים. במחקר בשימוש בגלי הלם הוכח יעילות ובטיחות מרבית.
במחקר 5. שהתייחס לשאלה האם גלי הלם גורם לספורטאי עם דלקת בגיד הפיקה patellar tendinopathy לחזור לפעילות ספורטיבית מהר יותר מאשר בטיפול ללא גלי הלם. המחקר בוצע על 14 משתתפים שסבלו מדלקות חוזרות בגיד הפיקה. חלקם טופלו בעבר ע"י תרופות אנטי דלקתיות וזריקות סטרואידים שלא עזרו להם. משתתפי המחקר נאלצו להפסיק כל פעילות ספורטיבית עקב הכאבים שמהם סבלו. במחקר בוצע רק טיפול גלי הלם. תוצאות המחקר הראו שיפור של 67% בעוצמת הכאבים וביכולת לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה.

סיכום לגבי שאלת יעילות הטיפול בגלי הלם 

כפי שנראה במחקרים חיצוניים אילו ועל פי תוצאות הטיפולים על 997 מטופלים משנת 2007 שבשנה זו התחלנו לטפל בעזרת גלי הלם ופיזיותרפיה ושבוצעו במרפאותינו שבתל אביב ובגני תקווה, מוכח מעל כל צל של ספק כי שילוב של גלי הלם ופיזיותרפיה הינו הטיפול היעיל ביותר בליקויים מסוימים של מערכת השלד והתנועה ברמה של 80%-85%.
לקריאת מאמרים נוספים שעוסקים בגלי הלם היכנסו לקישורים הבאים:

כמה תשלמו על טיפול בגלי הלם במרפאתנו

איזה מכשיר גלי הלם עדיף בטיפול בבעיות של מערכת השלד והתנועה

למה עדיף טיפול גלי הלם עם טיפול פיזיותרפיה