טיפול בגלי הלם תופעות לוואי


טיפול בגלי הלם הינו טיפול רפואי לא פולשני. במרפאתנו משתמשים במכשיר מסוג רדיאלספק בעל ראש קטן ומדויק, קוטר הראש משתנה, גודלו נע בין 6 מילימטר 15 מילימטר והגדול ביותר 25 מילימטר. כלומר זהו מכשיר עם ראש קטן שמיועד לטפל נקודתית מבלי לפגוע ברקמות רכות בריאות, מתוך כך ברור שהטיפול מתבצע רק על ידי צוות רפואי שכולל פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות ולא על ידי טכנאים שאינם מוסמכים ואינם קשורים למקצוע פרה-רפואי. השימוש מחייב את המטפל לעבור קורס בהפעלת המכשיר מאחר ואם המטפל לא ידע את האנטומיה המורכבת של אזור הטיפול הוא עלול להזיק.

למכשיר עם הראש הקטן שבמרפאתנו יש אישורים של ה-FDA האמריקאי ושל משרד הבריאות הישראלי. כלומר העובדה שהמטפל במרפאתנו הינו פיזיותרפיסט שהוסמך על ידי חברת מדיספק שהיא היצרנית של מכשיר רדיאלספק ושהמכשיר מאושר מעידים על כך שברוב המקרים לא עלולה להיווצר בעיה ולכן גם ברור כמען ואין חשש לגרימת נזק עקב השימוש טיפול בגלי הלם.

תופעות לוואי יש או אין ?

ככל טיפול רפואי כך גם הגלי הלם עלול לגרום לאי נעימות רגעית. אם הטיפול מתבצע בשלב הדלקתי החריף של הבעיה עלול המטופל לחוש בכאב קל ובאי נוחות בחצי השעה הראשונה שלאחר תום הטיפול.

כמובן שתופעות הלוואי תלויות במספר גורמים והם סף הכאב של המטופל, כלומר אם המטופל הינו בעל סף כאב נמוך הרי שהוא יסבול יותר מכאב מאשר מטופל בעל סף כאב גבוה. בנוסף לכך השאלה איזה הוא האיבר המטופל, מהניסיון הקליני שצברתי במהלך התקופה הממושכת משנת 2008 שבה עברתי את הקורס להפעלת גלי הלם.

הכאבים החזקים ביותר מטיפול בגלי הלם הם במרפקים בפתולוגיה tennis elbow כלומר דלקת בגידים של פושטי שורש כף היד lateral epicondylitis וכן בדלקת בגידים שאחראים על כיפוף שורש כף היד תופעה שנקראת בשם golfers elbow ובעברית מרפק גולף זאת עקב דלקת ב- medial epicondylitis האזור רגיש בזמן הדלקת ולכן עלול לגרום לאי נעימות במהלך הטיפול. כמובן שניתן למרוח משחת אלחוש מסוג אלמה ולקחת טיפול תרופתי משכך כאבים עשרים דקות לפני תחילת הטיפול. בכל מקרה הכאב חולף לאחר מס דקות והאזור נשאר רגיש במקצת למשך מספר שעות.

הפעלת גלי הלם על גיד אכילס עלולה גם כן לגרום לאי נוחות ורגישות זמנית שחולפת לאחר מספר דקות מתום הטיפול. גם במקרה זה תלוי בסף הכאב של המטופל ובשאלה עד כמה הגיד מודלק. וכך גם במקרה זה ניתן להקל על הכאבים בעזרת מריחת משחה להרדמה חיצונית ונטילת טיפול לשיכוך כאבים לפני ביצוע הטיפול.

גלי הלם להסתיידות בכתף עלול לגרום לאי נוחות וכאב קל בזמן הטיפול. הטיפול מכוון להסתיידות שהתיישבה על גיד הסופרהספינטוס supraspinatus tendon שממוקם בתוך מעבר צר שבין עצם הזרוע לבין עצם הבריח, עקב חיכוך במקום עלולה להיווצר הסתיידות שמגבירה את החיכוך ואת הדלקת ומתוך כך גם מופיעים הכאבים בזמן הנעת היד ובמצב דלקתי הכאב מתגבר גם במנוחה.

טיפול באמצעות גלי הלם לאצבע הדק trigger finger גם כאן יתכן והמטופל יחוש בכאבים בזמן ביצוע הטיפול. מאחר ומדובר בגיד שהתעבה ועקב כך נוצר חיכוך בינו לבין הנרתיק שהוא נע בתוכו, בכל תנועה של כיפוף האצבע נוצר כאב והמטופל חש מעין נעילה של הגיד ואז הוא משתחרר ברעש קליק. הטיפול מיועד לשחרר את החסימה ועקב כך יתכן והמטופל יחוש כאב בזמן ביצוע הטיפול וכמו כן תחושת אי נוחות ורגישות לאחר ביצוע הטיפול.

טיפול בגלי הלם 

בזמן הפעלת המכשיר על ההסתיידות שבשרירי השכמה, ההסתיידויות הללו גורמות להתעבות ולנקודות טריגר בשרירי השכמה והעיקר בשריר מרים השכמה trigger point levator scapulae muscle נקודות אילו רגישות למגע ידני, בזמן העברת האצבע על נקודת הטריגר יחוש המטפל מעין גבשושית, ואליה יכוון את ראש גלי ההלם וזו בהחלט סיבה לחוש כאב קל בנקודה.

בפתולוגית הדורבן וברצועות כף הרגל המוכרות בשם הלועזי plantar fasciitis יש לטיפול בגלי הלם תופעות לוואי שמתבטאות גם הן בכאבים מקומיים שחולפים לאחר כשעה מתום הטיפול ושוב גם בבעיה זו תלוי גודל הדורבן והדלקתיות שמסביבו.

אסכם בכך שהכאב תלוי בסף הכאב של המטופל ובחריפות הדלקת.

המאמר נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בגלי הלם היכנסו לקישורים הבאים:

מכשיר גלי הלם גדול או קטן וההבדלים שבניהם

למי מיועד טיפול בגלי הלם

מהי השפעת גלי הלם על בעיות אורתופדיות