האם טיפול בגלי הלם כואב

אכן זוהי אחת השאלות שאני תמיד נשאל על ידי מטופלי בבואם לקבל גלי הלם במרפאתי.
אענה לכם כפי שעניתי לפניות שקבלתי בנושא :

" האם טיפול בגלי הלם כואב "  שאני נשאל ספציפית לכל מקרה ומקרה.

שאלות ותשובות למטופלים 


פנתה אלי סיגלית ד. בשאלה: מאיר שלום, אני סובלת מכאבים חזקים בכתף ימין כבר שלושה שבועות, בבדיקת האולטרה סאונד שבצעתי בקופת חולים מאוחדת נמצא כי יש לי הסתיידות בגודל 7 מילימטר בגיד סופרה ספינטוס בלי קרעים בהגידי הכתף. הכאבים לא מאפשרים לי להניע את היד ואני מניחה אותה בתוך מתלה שהאורתופד רשם לי. קבלתי זריקת קורטיזון לפני שבוע ואכן יש הקלה מעטה בעוצמת הכאבים. הרופא אמר שכדאי לעשות גלי הלם לכתף. ושאלתי האם יש כאבים לאחר טיפול בגלי הלם ? 

תשובתי לסיגלית: סיגלית שלום רב, לפי תיאורך מדובר בהתקף דלקתי של גיד הסופרה ספינטוס עקב הצטברות הסתיידות עליו. בדרך כלל הטיפול בעזרת גלי הלם לכתף לא כואב אך בתיאורך אני מזהה שלב חריף של הדלקת עקב ההסתיידות ובשמה המקצועי acute calcific supraspinatus tendinitis. במצב זה אינני חושב שכדאי לבצע גלי הלם מאחר ולפי תיאורך את זקוקה תחילה לטיפול פיזיותרפיה משולב באלקטרו תרפיה מתוך כוונה להוציא אותך מהשלב החריף שאת נמצאת בו ומתוך כוונה למנוע התפתחות כתף קפואה frozen shoulder ובשמה הרפואי adhesive capsulitis. כדאי שתרגיעי את הכתף בעזרת הפיזיותרפיה ולאחר שתצאי מהשלב החריף מומלץ מאד לבצע טיפולי גלי הלם להסתיידות מתוך מטרה לפזר את ההסתיידות שהיא הגורם להופעת הדלקת ובהמשך להופעת הכאב החריף שלך. כלומר הגלי הלם מטפלים בהסתיידות שהוא הגורם להופעת הדלקת והכאבים. בשלב שבו הדלקת חולפת ניתן לעשות גלי הלם ואז הטיפול אינו כואב בכלל.

פנה אלי רון ג. בשאלה: מאיר שלום, אני רץ מרתון כבר 6 שנים ברציפות. לאחרונה התחלתי להרגיש כאב ושריפה בגיד אכילס ברגל ימין. הרופא שלח אותי לעשות בדיקת אולטרה סאונד ונמצא בה "הסתיידויות קטנות בגודל 2 מילימטרים בגיד אכילס ונוזל במעטפת הגיד אך ללא קרעים". שאלתי האם הטיפול בגלי הלם יכול לעזור לי כמו כן אבקש לדעת האם ארגיש כאבים לאחר טיפול בגלי הלם? 

תשובתי לרון: רון שלום, הופעת דלקת בגיד אכילס מלווה בהסתיידויות טבשמה המקצועי achilles tendonitis calcification הינה אחת מתוך 3 סוגי פתולוגיות הכי שכיחות בקרב רצי מרתון. מניסיוני העשיר כפיזיותרפיסט מומחה בטיפול בספורטאים מצאתי כי שילוב בין גלי הלם לבין פיזיותרפיה לגיד אכילס הינו הטיפול היעיל ביותר ואחוזי ההצלחה הינם מעל ל – 85% . רוב מטופלי חזרו לפעילות ספורטיבית מלאה כולל ריצות מרתון. לגבי שאלתך האם טיפול בגלי הלם כואב ? תשובתי הינה כי חלק מהמטופלים אמרו שכואב להם וחלק לא, בכל מקרה אני ממליץ לקחת כדור לשיכוך כאבים כחצי שעה לפני הגעתך לטיפול בכדי שתוכל לעבור את הטיפול בייתר קלות. כמו כן ניתן למרוח על הגיד משחת אלחוש חיצונית.
פנה אלי שימי ר. בשאלה: אני משחק טניס כחובבן כעשרים שנה. לאחרונה הופיעו כאבים במרפק הימני בצידו החיצוני והרופא אמר שמדובר ב "מרפק טניס" . קראתי שגלי הלם יכולים לעזור לי אבל הבנתי שיתכן שאחוש כאבים לאחר טיפול בגלי הלם. מה דעתך המקצועית? 

תשובתי לאלי: אלי שלום, מרפק טניס ובשמו המקצועי lateral epicondylitis הינו דלקת כרונית של קבוצת הגידים שתפקידם לפשוט את שורש כף היד והאצבעות אחורנית. הבדיקה הקלאסית הינה לבצע פשיטה של שורש כף היד נגד התנגדות והתגובה היא הופעת כאב במרפק. הטיפול בגלי הלם בשילוב עם טיפול פיזיותרפיה הוכח מעל לכל ספק כטיפול היעיל ביותר, הטיפול עדיף על זריקות קורטיזון שעלולות להחליש את הגידים. הטיפול מתבצע פעם בשבוע בלבד וסדרת טיפולים הינה 3 – 12 טיפולים. לגבי שאלת האם טיפול בגלי הלם כואב ? זו תשובתי: בשלב הדלקתי החריף הטיפול די כואב אך ניתן לקחת משככי כאבים לפני הטיפול וכן ניתן להתחיל את הטיפול על ידי טיפול אולטרה סאונד או טיפול בעזרת גירויים חשמליים עמוקים וכך שתוכל לעבור את הטיפול בפחות כאב.

סיכום לתשובות בנושא כאבים לאחר טיפול בגלי הלם 

ישנן עוד דוגמאות נוספות של פניות של מטופלים שחוששים מתגובת כאבים לאחר טיפול בגלי הלם. לכן אומר שהטיפול לא כואב במידה ואין דלקת, וניתן להקל על הכאב ע"י נטילת משככי כאב ומריחת משחת אלחוש שתעזור בהקלת הכאב.

לצפייה בסרטון המדגים את השימוש במכשיר גלי הלם לחצו על הסרטון

המאמר נכתב על ידי 

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בגלי הלם היכנסו לקישורים הבאים: