גלי הלם

טיפול במכשיר גלי הלם

טיפולים בגלי הלם הופכים בשנים האחרונות לאופציה רלוונטית ובעלת תוצאות חיוביות בטיפול במגוון בעיות אורטופדיות שונות: בעיות בכתף, דלקות בגיד אכילס, דרבן, שחיקת סחוס בברכיים, אי חיבור בשברים ועוד. טיפולי בגלי הלם הפכו לאופצית ביניים עבור מי שלא הצליחו לפתור את הבעיה שלו בדרכים הטבעיות הקונבנציונליות ובטרם פניה לכיוון הניתוחים – שכרוך בתהליך פולשני ובמידות משתנות של סיכון ולכן הוא תמיד אופציה אחרונה. הטיפולים בגלי הלם כאפשרות טרום ניתוחית מוצלחת – חוסכת סיכון, כאב ומשאבים ממטופלים, מיעלת ומשפרת הצלחות בבתי החולים וחוסכת כסף לחברות הביטוח כך שההצלחות בתחום גלי הלם הן רווח נקי לכל הגורמים המעורבים. טיפולים בגלי הלם הם גלגולים של הטיפול הותיק בגלי הדף (Shockwave) שנעשה בו שימוש בפירוק אבנים בכליות ולאחר מכן הומר לשימוש בטיפול גם באבנים בדרכי השתן.

איך זה עובד?

ישנם מספר מכשירים הפועלים בשיטת גלי הלם, בניהם בולט האורתוספק, מכשיר בפיתוח חברה ישראלית. גלי ההלם הם גלי קול בתדירויות מרובות ומשתנות שנשלחות באופן ממוקד לאיזור ספציפי שדורש טיפול. גלי ההלם מפעילים על החללים הפנימיים של הגוף מעין רעד או מכה שמפרקים הסתיידויות והידבקויות במקומות שונים, מרחיבים את זרימת הדם ומעודדים יצירת כלי דם חדשים ואת זרימת החמצן למקום המטופל. באופן כללי ניתן לומר שגלי הלם לא יוצרים הרס של רקמות ותאים מלבד תאים ישנים ומתים והפינוי של אלה מאפשר התחדשות של האיזור הפגוע באופן שיכול לעודד ולזרז את שיקומו, לפעמים עד החלמה מלאה.

מכשיר גלי הלם

במה מטפלים בגלי הלם

גלי הלם משמשים לטיפול במגוון רחב של בעיות אורטופדיות, בניהם הסתיידות של הכתף, מרפק טניס (סוג של דלקת במרפק הנפוצה אצל ספורטאים), דלקת בגיד אכילס, דרבן (התקשות בעקב ברגל כתוצאה מהסתיידות שעלולה לגרום לדלקות) ובשברים המתקשים להתאחות. במרבית המקרים ינסו האורתופדים ואנשי המקצוע השונים לפתור את הבעיה באמצעים אחרים: באמצעות פיזיותרפיה, תרופות או שיטות רפואה משלימה שונות וכשאלה לא צולחים, בדרך כלל יפנו היום מטופלים לביצוע טיפול בגלי הלם כדי לנסות להמנע מניתוח. ממצאים המחקרים האחרונים בתחום מעלים סיבות לאופטימיות בקשר להמנעות מניתוחים. בהסתיידות בכתף ובבעיות כתף נוספות הגיעו להצלחה שנעה בין 60 ל – 80 אחוז; בתופעה של מרפק טניס ההצלחות עומדות על כ – 60 אחוז; סיכויי ההצלחה בטיפול בדלקת בגיד אכילס קרובים ל – 80 אחוז; ההצלחה בטיפול בדרבן היא הגבוהה ביותר ונאמדת בכ – 85 אחוז ואילו באיחוי שברים שלא התחברו מצליחים כ – 50 אחוז מהטיפולים, גם כן הצלחה מרשימה בהתחשב בכך שניתוח פולשני בשבר שמסרב להתאחות הוא תהליך לא פשוט שיכול להשאיר אפילו פגיעה תמידית בתפקוד הגפיים.