כאבי צוואר ולסת

לא פעם נשאלתי על ידי מטופליי האם יש קשר בין כאבי צוואר ולסת, שאלה זו אכן לגיטימית מאחר ולכאורה המבנים הללו מרוחקים האחד מהשני וכל אחד מהם מתפקד באופן נפרד וקשור לתפקודי חיים שונים. אולם כיום ידוע וזאת בעקבות מחקרים מעמיקים שהתבצעו באוניברסיטאות מובילות בעולם כי כאבים במפרקי הלסת בזמן הלעיסה, או בזמן הפיהוק רחב, או בזמן סגירת שיניים והידוק הלסתות נגרמים, מאחר ופעולה זו מפעילה עומסי יתר על מפרק הלסת ועל שרירי הפנים ומאחר ומפרקי הלסת ושרירי הלעיסה מתחברים לשרירי הצוואר שקשורים לחוליות הצוואר ולמפרקים הבין חוליתיים שבהן מתבצעת התנועה של הצוואר לכל הכיוונים האפשריים, לכן התברר במחקרים אילו שאכן יש קשר בין כאבי צוואר לבין כאבי לסת וכאבי שרירי הפנים.

שכיחות כאבי צוואר ולסת

מחקרים מראים כי למעלה מ – 68% מהאוכלוסייה  בעולם המערבי סבל, סובלת או תסבול מכאבי צוואר במהלך החיים, וכל הקשור במחקרים העוסקים בכאבי לסתות הדיווח הינו על 38% מהאוכלוסייה הבוגרת סבלו מכאבי לסתות, כמו כן דיווחה הסתדרות רופאי השיניים והמומחים למפרקי הלסת כי 73% מהאנשים שנוטים לחרוק שיניים במהלך השינה דיווחו על כאבים, נוקשות, חריקות, ולחץ באזור הפנים ובאזור מפרקי הלסת.
הסיכוי של כל אחד מאתנו לחוש כאבים באזור מפרק הלסת והצוואר הינו גבוה מאד ולפיכך  חשוב להתייחס לטיפול הביתי ולדרכי המניעה בכל הקשור בבעיות  כאבי צוואר ולסת.

מהן הסיבות להיווצרות כאבי צוואר ולסת

סיבות מגוונות ורבות עלולות לגרום לכאבי צוואר ולסת, אחלק את הסיבות לשתיים.
נזק עקב יציבה ותפקוד יום יומי גרוע או בתיאור אחר תהליך יומיומי שאנו מבצעים וללא אבחנה שאנו מזיקים לעצמנו והדוגמאות רבות: יציבה לקויה שקשורה במבנה האנטומי של מערכת השלד והשרירים, עבודה ממושכת בתנוחה לא ארגונומית מול המחשב, שינה בלילה ללא תמיכת כריות מותאמת, הידוק שיניים ללא שליטה במהלך היום, חריקת שיניים ללא מודעות לכך במהלך השינה, עבודה שמחייבת יציבה ועומסים מצטברים וחוזרניים על חגורת הכתפיים והצוואר לדוגמא הצורך בעבודה מעל הראש כגון חשמלאי שמתקן קבלי תאורה, מכונאי שמתקן מתחת למכונית. הדוגמאות רבות ולכל מקצוע ועיסוק קיימות תנוחות הרסניות שהנזק לא מורגש בכל פעם אלא התהליך הינו של נזק מקרוסקופי מצטבר שבשלב מסוים בא לידי ביטוי באי נוחות קלה ואחר כך מתגבר לכדי כאבים קלים שמתגברים לרמה של חזק בזמן הפעילות ומאוחר יותר בתור כאבים שמורגשים לאו דוכא בזמן הפעילות המסוימת אל אף במנוחה ועד כדי כאב מעיר במהלך השינה.
הסיבה השנייה הינה חבלות או עומסים פתאומיים שניתן לחוש ולציין אותן כגורם להופעת כאבי צוואר ולסת כגון: חבלה בזמן תאונת דרכים במנגנון צליפת שוט שנגרמת עקב תנועה בתנופה פתאומית של הראש והצוואר מחבלת רכב מאחורנית, דוגמא נוספת הינה טיפול שיניים ממושך כגון טיפול שורש או עקירת שיני בינה, או טיפולי שתלים או טיפול על ידי שיננית שבמהלך הטיפולים על המטופל להישאר זמן רב כשהוא נדרש לפתוח את הפה פתיחה הכי רחבה שניתן תוך כדי החדרת מכשור לתוך חלל הפה, וללא הפסקות רבות וממושכות בכדי שיאפשרו ללסת לנוע ולהפעיל את הדסקית התוך מפרקית.

טיפולי פיזיותרפיה לבעיות כאבי צוואר ולסת

בבואכם אל הפיזיותרפיסט המומחה תחילה הוא יתשאל אתכם לגבי ההיסטוריה הרפואית של בעיית הלסת, צוואר עם דגש על כאבי ראש וסחרחורות צווארית  ובנוסף לכך לגבי בריאותכם הכללית. בשלב הבא תתבצע בדיקה פיזיולוגית פיזיקלית של מערכת הצוואר ומפרק הלסת בדגש על המפרקים, השרירים, העצבים. בבדיקה זו נחפש נקודות טריגר בצוואר neck trigger points, נוקשות במפרק הלסת, עווית שרירים בשרירי הלעיסה muscle spasm in masseter. הפיזיותרפיסט יבצעה הערכת טווחי התנועה בצוואר ובמפרקי הלסת עם דגש על השוואה בין שתי הצדדים. הפיזיותרפיסט יבדוק את התנועתיות של המפרקים הקטנים של חוליות הצוואר facet joint of cervical spine.

בשלב הבא תקבלו טיפולי פיזיותרפיה שיכללו טכניקות מנואליות [ידניות] עדינות עם דגש על מוביליזציות לפי שיטות כגון מייטלנד, סיריאקס, בריאן אדוורדס וטכניקות לנקודות הטריגר. כל טכניקה תותאם אישית לליקויים שהתבררו בבדיקה הראשונה. כמו כן ישלב הפיזיותרפיסיט לפי הנדרש טיפולים באמצעות מכשור אלקטרו תרפיה. ולסיום יותאמו לכם תרגילי פיזיותרפיה בהתאמה אישית.

דרכי מניעה להיווצרות כאבי צוואר ולסת וטיפול ביתי בתופעה

הסיכוי של כל אחד מאתנו לחוש כאבים באזור מפרק הלסת והצוואר הינו גבוה מאד ולפיכך  חשוב להתייחס לטיפול הביתי ולדרכי המניעה בכל הקשור בבעיות כאבי צוואר ולסת, הדרך הנכונה הינה מניעת תנועות חוזרות בתנוחות לקויות ומעמיסות. תשומת לב לתנוחה ארגונומית במהלך העבודה, שינה בזווית צוואר מתאימה ואי הדחקת הכאבים אלא פנייה מהירה לגורם המתאים.
לקריאת מאמרים נוספים בקשר לכאבי צוואר לסת וסחרחורות הקליקו על הקישורים הבאים:

למה כאבי הצוואר מקרינים לראש

מה היא סחרחורת שמקורה מחוליות הצוואר

מה הטיפול המומלץ ללסת תפוסה