אבחון וטיפול בכאבי צוואר שונים

למעלה מ – 80% אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת בגילאים 35 – 80 סובלת או סבלה מכאבי צוואר במהלך החיים.
הסיבות להופעת כאבי צוואר מגוונות החל מעומס בעבודה, שינה בלילה ללא תמיכה מותאמת, עקב חבלות ישירות או עקיפות ועל רקע שינויים וליקויי יציבה.

המבנה האנטומי של הצוואר

בכדי להבין מה הדרך הנכונה בכל הקשור בשאלה מהו אבחון וטיפול בכאבי צוואר שונים תחילה אסביר בקצרה את האנטומיה של הצוואר, הצוואר בנוי משבע חוליות צוואריות שמסומנות באות הלועזית C שהיא האות הראשונה של המילה צוואר cervical. החוליות נושאות עליהן את הגולגולת ובנקב המרכזי שבחוליות עוברים העצבים מהמח אל כל איברי הגוף, בעצבים אילו מועברות הפקודות מהמח אל אברי הגוף ושרירים, ולהפך מידע מהגוף אל המח לגבי תחושה שטחית, תחושה עמוקה ותגובות באברי הגוף השונים. החוליות מיוצבות על ידי מערכת רצועות ושרירים חזקה. כל חולייה יושבת על זו שמתחתיה וביניהם נמצאת רקמת הדיסק הבין חולייתי intervertebral disc, כל תנועה שמתבצעת בין כל שתי חוליות עוברת במפרקים הבין חוליתיים facet joint שיש לכל חוליה האחד בצד ימין והשני בצד שמאל. עמוד השדרה הצווארי מופעל ומיוצב גם כן בעזרת מערכת שרירים מאסיבית. שרירים אילו מאפשרים לנו לבצע את תנועות הצוואר המורכבות כגון הטייה קדימה, פשיטה אחורה, סיבוב מצד לצד והטייה לשני הצדדים. כמו כן עוברים כלי דם מהלב אל המוח שתפקידם להזין את המח ואת המבנים של הצוואר בדם עורקי עשיר בחמצן ובחומרי הזנה אחרים.

אבחון כאבי צוואר

תחילה עלינו לאבחן וזאת על ידי בדיקה קלינית מורכבת שתכלול תשאול המטופל לגבי ההיסטוריה של כאבי הצוואר, האם הכאב התחיל בעקבות חבלה, האם בעקבות שינוי סוג ועמדת העבודה, האם הכאב מופיע בבוקר כשקמים או עקב שהות ממושכת בעבודה מול המחשב, האם בעקבות מאמצים פיזיים בחדר הכושר ועוד סימנים שילמדו את הפיזיותרפיסט לגבי הסיבות להופעת הכאבים. בהמשך התשאול נברר האם הכאבים מקומיים בצוואר או הם מקרינים לכיוון הראש, או דווקא מקרינים לכיוון השכמות ו/או לכיוון הידיים. האם הכאב שמקרין לידיים מלווה גם בחולשת שרירים וירידה בתחושה.
נבצע בדיקה ניאורולוגית שתכלול בדיקת תחושה, כח שרירים ורפלקסים של הגפיים העליונים ונשווה בין שתי הגפיים.
בשלב הבא של הבדיקה נעיין בחומר הרפואי שתביאו כגון בדיקות EMG  או הדמיות שונות כגון CT או MRI  או צילום רנטגן של חוליות הצוואר.
שלב הבדיקה הבא יכלול מישוש הצוואר וזיהוי הליקוי כגון בעיה מפרקית, בעיה שרירית, בעיית דיסק בעיה בבורסות הצוואר והשכמות. בתום הבדיקה יקבל המטופל הסבר לגבי ממצאי הבדיקה ותכנון הטיפול על מרכיביו.

טיפולי פיזיותרפיה לכאבי צוואר 

כעת כשבידנו האבחנה נתחיל לתכנן את הטיפול המתאים. הטיפולים יותאמו לפי סוג הבעיה לדוגמא אם נזהה שמדובר בכאב צווארי מקומי ללא הקרנות לגפיים נחליט על טיפול ידני מנואלי מסוג של מוביליזציות ומניפולציות למפרקי חוליות הצוואר, כמו כן נשלים את הטיפול בשימוש במכשור אלקטרו תרפיה כגון מכשיר האולטרה סאונד שמעביר גלי קול בתדירות של 1-3 מגה הרץ, או שימוש בגירויים חשמליים מסוג trans electrical nerve stimulation או גירויים עמוקים יותר בעזרת זרם interferential current. כמו כן נשתמש באפקטים של חימום. לסיום נלמד את המטופל תרגילים לחיזוק ולייצוב שרירי הצוואר שיבצע בבית כמניעה להתקף חוזר בעתיד. נוכל להשתמש בדיקור יבש לרקמות עמוקות dry needling intramuscular stimulation. במקרה של כאבי שכמות נוכל גם לשלב טיפול באמצעות גלי הלם לנוקשות בשריר הטרפז.
במקרה שבו התלונות של המטופל יכללו גם הקרנות לכיוון הגפיים העליונים נשלב בנוסף לטכניקות שתוארו עד כה גם בשימוש במתיחות צוואריות קבועות או לסירוגין intermittent traction therapy.

סיכום
בבואנו להחליט איזה אבחון וטיפול בכאבי צוואר שונים קיים במסגרת טיפולי פיזיותרפיה שמתבצעים במרפאותינו שבתל אביב ובגני תקווה. ברור שלכל מקרה ולכל אדם נתאים את הטיפול שמתאים לסוג הבעיה ולאישיותו של המטופל. השילוב בין הידע הרב שנצבר, הניסיון העשיר והמכשור המקצועי שבמרפאותינו מאפשר לנו לטפל בהרבה סוגי כאבי צוואר ולהשיג תוצאות מהירות ובהצלחה מרבית.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בנושא אבחון וטיפול בכאבי צוואר שונים היכנסו לקישורים הבאים:


כאבי צוואר והקרנות לידיים עקב בלט דיסק צווארי

הקשר בין סחרחורות לבין בעיות בחוליות הצוואר

כאבי צוואר בעקבות תאונת דרכים