כאבים באצבעות הרגליים

תלונה על כאבים באצבעות הרגליים ובכפות הרגליים הינה תלונה שכיחה ואופיינית מאד והיא אינה מאופיינת דווקא בגיל המטופל או במינו. כלומר צעירים ומבוגרים, נשים וגברים, אנשים רזים ואנשים כבדי משקל, ספורטאים וכאילו שאינם פעילים מבחינה גופנית סבלו, סובלים או יסבלו ויתלוננו על כאבים באצבעות הרגליים ובבהונות והסיבות לכן רבות מאד.

המבנה האנטומי של כף הרגל

בכדי להבין למה קיים סיכוי גבוה להיווצרות פתולוגיות רבות ומגוונות תחילה כדאי שתכירו את האנטומיה של כף הרגל. כף הרגל שמתוכננת לשאת את משקל גופנו ומתוך כך משמשת כבולמת זעזועים מכיוון הרצפה בנויה ממערכת מורכבת שכוללת 28 עצמות  ונמנה אות מלמעלה כלפי מטה, 2 עצמות השוק, 7 עצמות שורש כף הרגל, 5 עצמות המסרק של כף הרגל 14 עצמות הבהונות. המבנה המורכב הזה מחולק באופן סכמתי לשלושה אזורים הקדמי, האמצעי והחלק האחורי של כף הרגל. עצמות כף הרגל נעות האחת ביחס לשנייה ובין העצמות אנו סופרים 33 מפרקים סינוביאליים החלקתיים וציריים. המבנים המפרקיים הללו מיוצבים על ידי מערכת של כ - 115 רצועות קצרות וארוכות שמחברות עצם לעצם. במבנה מורכב זה אנו מזהים שלוש קשתות שמעצבות את כף הרגל, הקשת הפנימית הארוכה, הקשת החיצונית הארוכה והקשת הרוחבית שהיא הקצרה ומאגדת את עצמות המסרק בחלקן האחורי.

הקניזיולוגיה והמכניקה של כף הרגל

הפעולה של ההליכה, הריצה, הקפיצה בנויה משלושה שלבים, השלב הראשון שבו אנו מעמידים את גופנו על העקב ומרכז כף הרגל והבהונות באוויר, בשלב השני אנו מעבירים את משקל גופנו על כל כף הרגל, בשלב השלישי אנו מגלגלים את כף הרגל ומתייצבים על הבהונות מתוך כוונה לבצע ניתוק של כף הרגל מהרצפה והנעת הגוף קדימה ואז תהליך זה עובר ומתבצע על גבי הרגל השנייה וכך לסירוגין אנו מתקדמים צעד אחר צעד. פעולת ניתוח הליכה זו ובשמה הלועזי gate analysis הינה הדרך לצפייה במטופל במהל ההליכה שלו וזיהוי הליקויים שבתבנית ההליכה ומתוכם הדרך לאתר ליקויים ופתולוגיות ברקמת כף הרגל המורכבת.

חשים כאבים באצבעות הרגליים? צרו קשר: לחצו כאן להתייעצות  


הסיבות להופעת כאבים באצבעות הרגליים

קיימות סיבות ישירות כגון ליקויים במבנה הבהונות וסיבות עקיפות כגון ליקויים בכל כף הרגל שבעקבותיהן מופעל לחץ עקיף על אצבעות הרגליים ולכן הכאב מתרכז באצבעות.


סיבות ישירות לתלונות על כאבים באצבעות הרגליים


מורטון נוירומה  הכאבים מורגשים בזמן נשיאת משקל ישירה על הבהונות עקב לחץ על עצב שבין בסיסי הבהונות. מדובר בהתעבות הרקמה הרכה שעוטפת את העצבים lateral plantar nerve, medial plantar nerve. עקב כך בכל דריכה תורגש צביטה ושריפה וכאב חד בבסיס הבהונות. בעזרת פיזיותרפיה וגלי הלם ניתן לפתור את הנוירומה ע"ש מורטון ובכך למנוע את הצורך בניתוח מיותר.
כאבים בכרית הבהונות שברגל ובשם הלועזי מטטרסלגיה metatarsalgia, מדובר בכאב שנגרם עקב שחיקת הכריות שמשמשות כסופגות העומס והלחץ בכל נשיאת משקל על הבהונות. טיפולי פיזיותרפיה הם הפתרון הטוב והלא פולשני למטטרסלגיה.

שינויים במפרקי עצמות הבהונות עקב שחיקה או עקב מחלת מפרקים ראומטית. בעזרת טיפולי פיזיותרפיה ידניים ושימוש באולטרה סאונד רפואי אפשר להקל על הכאבים שנגרמים עקב השינויים במפרקים שבהאצבעות. 

hallux valgus מבנה הבוהן ייצר זווית  חדה בבסיס הבוהן הגדולה ועקב כך נוצר עיוות בצורת כף הרגל ועקב כך כל תבנית והמכניזם של ההליכה משתנה ועקב כך נשיאת המשקל על כל הבהונות ופיזור המשקל על כל הבהונות יוצא מאיזון. פתולוגיה זו עשויה לגרום להופעת כאבים באצבעות הרגליים. 

סיבות עקיפות להופעת כאבים באצבעות הרגליים שנגרמות עקב פתולוגיות שונות בכף הרגל ובשוק וכתוצאה מכך הלחץ על אצבעות הרגליים מתגבר ואתו הכאב.

דורבן העקב מדובר ביצירת זיז גרמי שצומח מעצם העקב כלפי מטה ובכל עמידה לאחר מנוחה או לאחר השינה בלילה המטופל יחוש כאב חד שיפחת לאט תוך כדי ההליכה, דורבן העקב ובשמו הלועזי calcaneal spur מגיב מצוין לטיפול באמצעות גלי הלם.
דלקת בגיד אכילס  הינה גורם עקיף להופעת כאבים בבהונות, גם במקרה זה שילוב של גלי הלם ופיזיותרפיה הוכח בעל יעילות של למעלה מ -90% בפתרון הבעיה.

דלקת בקשת האורכית של כף הרגל עלול הידועה גם בשם הלועזי plantar fasciitis עשויה לגרום להגברת הלחץ על הבהונות סיבה שבעקבותיה תופיע התגברות הכאב בבהונות. כמו בדורבן העקב גם במקרה זה גלי הלם הוכח כיעיל.


חשים כאבים באצבעות הרגליים? צרו קשר: לחצו כאן להתייעצות  


המאמר נכתב על ידי : 
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים הקשורים בכף הרגל והשוקיים היכנסו  לקישורים הבאים:

למה יש כאבים בשוק הקדמית בזמן הריצה

טיפולי פיזיותרפיה לשבר בעצמות השוק

פיזיותרפיה לאחר נקע בקרסול