קרסול נפוח

ניתן לחלק את הסיבות להופעת קרסול נפוח לשתי סיבות עיקריות והן בעיית נפיחות עקב חבלה כגון נפילה, נקע, מתיחת רצועות, מצב לאחר שבר וכו' וכן על רקע וסקולארי שנובע על רקע מחזור הדם ובעיות של כלי דם בגפיים התחתונים.


האנטומיה של הקרסול 

בכדי להבין מדוע אנחנו עלולים לסבול מקרסול נפוח כדאי להכיר את האנטומיה המורכבת של הקרסול שהינו מפרק מורכב מאד, הקרסול בנוי משלוש עצמות והן שתי עצמות השוק החיצונית שנקראת עצם השוקית ובלועזית fibula bone , הפנימית שנקראת בשם עצם השוק ובלועזית tibia bone ובקצה המרוחק של שתיהן ביניהם נמצאת העצם העליונה של עצמות שורש כף הרגל והיא עצם הטלוס talus bone. המשטחים שבין שלושת העצמות מכוסים בשכבת סחוס מפרקי articular cartilage וכל המבנה עטוף בתוך קופסית ובתוכה נמצא הנוזל התוך מפרקי articular capsule. הקרסול מיוצב על ידי מערכת של רצועות שתפקידן לייצב ולשמור את העצמות הדוקות האחת לשנייה, סיבי הרצועות בנויים כך שהם מצד אחד מייצבים את המפרק ומצד שני מאפשרים תנועה אנטומית כזו שבלעדיה לא נוכל להניע את המפרק. רצועות הקרסול ankle ligaments נמצאות מכל צידי הקרסול. בצד החיצוני הקדמי של הקרסול נמצאת רצועת anterior talofibular ligament ATFL בצידו החיצוני האחורי של הקרסול נמצאת רצועת posterior talofibular ligament PTFL. בחלק הצידי התחתון של מפרק הקרסול נמצאת רצועת CFL calcaneofibular ligament  שלושת הרצועות הללו מייצבות את הקרסול מצידו החיצוני ומונעות את התנועה של הנקע שבה כף הרגל מסתובבת פנימה בתנועה שנקראת בשם inversion. בצד הפנימי קדמי של הקרסול נמצאת רצועת anterior tibiofibular ligament וכן רצועת posterior talofibular ligament ובצד הפנימי אחורי של מפרק הקרסול נמצאת רצועת וכן רצועת anterior talofibular ligament בצד הפנימי תחתון של הקרסול נמצאת calcaneofibular ligament.

מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

קרסול נפוח עקב חבלה

במקרה חבלה כגון נקע, שבר ופריקה התוצאה הינה הופעת נפיחות סביב הקרסול. התגובה נובעת מנזק לרקמות הבונות את הקרסול. במקרה של נקע נמתחות אחת או יותר מרצועות הקרסול החיצוניות. הרצועות בעלות הנטייה הגדולה ביותר למתיחה הן לפי סדר הבא: ATFL ואחריה PTFL ואחריה רצועת CFL. מכניזם הפציעה נגרם בדרך כלל עקב תנועת INVERSION שהיא תנועה שבה כף הרגל מסתובבת פנימה ולכן שלושת הרצועות הללו נמצאות בסיכון למתיחה. הנוזל שמציף את האזור יכול לכלול גם נוזל דמי עקב פגיעה בנימיות דם דקות ולכן בתחילה צבע הקרסול יהיה אדום ואחר כך יכחיל ואף הנוזלים עלולים להגיע עד לגב כף הרגל ולבהונות. במקרה של שבר שהאופייני ביותר הוא שבר הפטישון החיצוני שגם הוא יכול להיווצר עקב נקע טראומטי שבעקבותיו הקצה המרוחק של עצם השוקית שמחובר לרצועות הצידיות נתלש, שבר זה מוכר בשמו הרפואי כ- lateral malleolus fracture ואם נתלשים שני זיזים משני צידי הקרסול כלומר מעצם השוק ומעצם השוקית הוא יקרא bimalleolar fracture שבר של שלושה זיזים בעצמות הקרסול יקרא בשם trimalleolar fracture. גם במקרה זה נזהה קרסול נפוח וכמובן הנזק יהיה ברקמות הקשות וברקמות הרכות.

טיפול פיזיותרפיה לקרסול נפוח

במקרה של נקע הטיפול יכלול פיזיותרפיה לאחר נקע בקרסול, הפעלות פאסיביות ואקטיביות, מכשור  אלקטרו תרפיה, חבישות לייצוב הקרסול ותרגילי פיזיותרפיה לשיפור כח שרירי השוק, יציבות ותחושה עמוקה של רצועות הקרסול. במקרה שבר וניתוח לקיבוע פנימי בעזרת פלטה וברגים נתחיל ב-פיזיותרפיה לשיקום לאחר שבר בקרסול על פי המלצות המנתח.
 

קרסול נפוח עקב בעיית כלי דם 

הקרסוליים נוטים להתנפח גם כאשר קיימת בעיית זרימת דם במחלת ורידים עמוקה וזאת עקב כך שהוורידים לא מצליחים להזרים את הדם הוורידי אל הלב. עקב כך נוצרת נפיחות ובצקת סביב הקרסול, הבצקת מגיבה ללחץ עליה בכך שנוצר מעיין שקע באזור שלחצנו עליו כבדיקה, בצקת זו נקראת בשם pitting edema. הטיפול הינו תרופות, תזונה דלת מלחים וקופאין וחבישות לחץ.

קרסול נפוח בזמן ההיריון

תופעה נוספת הינה הופעת בצקת בשליש השלישי של תקופת ההיריון הקרסול, כף הרגל והאצבעות מתנפחות ומשנות את צורתן, הסיבה הינה יציאת נוזלים אל המרווח הבין תאי, גם במקרה זה מדובר בבצקת מסוג pitting edema שהמבחן לזיהויה הוא מבחן הגומה כלומר הפעלת לחץ מתמשך ויצירת גומה. הטיפול הינו מנוחה, תזונה דלת מלחים וחבישות בעזרת גרב אלסטית שתעזור בזרימת הדם.

להשארת פרטים: לחצו כאן

המאמר נכתב על ידי:
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בבעיות בשוקיים ובכפות הרגליים היכנסו לקישורים הבאים:

טיפול גלי הלם לדורבן העקב 

טיפולי פיזיותרפיה למתיחת שריר התאומים בשוק 

פיזיותרפיה לשבר מאמץ בשוק