כאבי גב לעצלנים

הגורמים לכאבי הגב והטיפול המומלץ

משקל כבד

כמה פעמים יצא לכם לשמוע את הביטוי:'תן לי גב'? כמה פעמים מצאתם את עצמכם מתלוננים: 'אבל למה הכול על הגב שלי?'. פלא שאתם סובלים מכאבי גב?!. כשמונים וחמישה אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלים מכאבי גב, ברמה זו או אחרת וזה נשמע כאלו אין לנו אפילו אפשרות להימנע מכך. אחרי הכל, בגב נמצא עמוד השדרה שלנו שתפקידו, בין היתר, הוא לשאת את כל משקל הגוף. תנסו כעת לחשוב על נשים בהריון, הן תמיד מניחות יד על הגב, כאילו מנסות לעזור לגב לסחוב את כל המשקל שגדל לו בתשעת חודשי הריון. אבל לא רק נשים בהריון סובלות מכאבי גב, באופן כללי ניתן לומר כי מי שמתעצל לעסוק בפעילות גופנית כזו או אחרת, ככל הנראה יצטער על כך עם הופעתם של כאבי הגב.

כאבי גב

עמוס לו

כשאנחנו מרימים חפץ כבד, יושבים או עומדים ביציבה לא נכונה, אנו יוצרים לחץ על עמוד השדרה ואז אנו חשים כאב שיכול לנבוע משתי סיבות: האחת, היא שהעמסנו עוד משקל על שרירי הגב, הרצועות ומפרקי עמוד השדרה והשנייה היא שהפעלנו לחץ על חוט השדרה עצמו או שורשי העצבים. מילת המפתח היא עומס, וכשזה מעמיס את עצמו על עמוד השדרה, מופיעים כאבי גב. בכדי שעמוד השדרה יוכל לשאת את העומס, השרירים חייבים להיות מספיק חזקים בכדי לשאת במעמסה והמסקנה המתבקשת היא לקום מהספה ולהתחיל להפעיל את שרירי הגב. עוד שרירים שתאלצו לחזק בדרך להפטר מכאבי הגב שלכם הם שרירי הבטן ולא, הכוונה היא לא להפוך אתכם לדוגמנים עם קוביות בבטן אלה לחיזוק שרירי הבטן העמוקים- דווקא אלו שלא רואים. במקרים רבים כאבי הגב מקטינים את הפעילות של שרירים אלו ולכן צריך לחזור ולהפעיל אותם.

הדרך לגב

טיפולי פיזיותרפיה מנואליים פרטניים לצד תרגול אקטיבי כפילטיס, פלדנקרייז ויוגה הם ענפי ספורט שמתמקדים בחיזוק קבוצות שרירים מבודדות ועל ידי חיזוקם משפרים את יציבות עמוד השדרה ומחזקים שרירים כללים של כל קבוצת שרירי זוקפי הגב. ע"י חיזוקם תשתפר את תנועתיות הגב והיכולת התפקודית של הסובלים מכאבי גב. אפשרות נוספת היא לצאת להתעמל בצורה עצמאית: הליכה מהירה מחזקת את מפרקי הגב והרגליים ותרגילי בטן לחיזוק הבטן.