כיצד לשמור על בריאות הגב שלך?

מה לעשות כדי לשמור על הגב שלך?

מי סובל מכאבי גב? התשובה לכך היא כמעט כל מי שהגיע לעשור השלישי לחייו, עובד ומתפקד מבלי לתת תשומת לב מיוחדת או לשמור על הגב שלו. כיצד זה ייתכן שהתופעה של כאבי גב כל כך נפוצה בקרב האוכלוסייה? מעבר לאחוז באוכלוסייה שסובל מעיוותים ומחלות בעמוד השדרה כגון פריצת דיסק, עקמת מולדת ועוד, הסיבות הנפוצות ביותר לכאבי גב חזקים הן מתיחת שרירי הגב ועומס על עמוד השדרה, השרירים והרקמות.

על מנת לשמור על בריאות הגב שלך עליך לסגל אורח חיים בריא ולשלב אותו בשגרת יומך. גם אם הדבר אומר שעליך לשנות את אורח חייך, הדבר משתלם והרווח על כך עולה על ההשקעה.

התאמן - אימונים באופן קבוע מגבירים את גמישות ועמידות הגב שלך. עליך לאמן את השרירים התומכים בגב, כגון שרירי הבטן, הירכיים, ישבן ובייחוד שרירי בטן שעוזרים שלמור על איזון משקלך בעמוד השדרה. פגיעות בגב עלולות להוביל לכאב גב, פריצת דיסק ודרכי הטיפול בכך הם באמצעות פיזיותרפיה, תרופות או אפילו ניתוח.

שרירי בטן חלשים הופכים את גבך למועד לפגיעות. תרגילים יעלים הם שחייה, הליכה, אופניים או יוגה.

שמור על משקל גוף תקין - עודף משקל מפעיל עומס עצום על שרירי ורצועות הגב.

שמור על ישיבה נכונה - עמוד ישר ועל תשמוט את כתפיך. כאשר עומדים זמן ממושך, בחר להניח את רגליך של שרפרף נמוך על מנת להקל על הגב התחתון שלך.

 

ישיבה נכונה

חזור על התרגילים, אך הפעם בצורה קצרה ומהירה בין חמש לעשר פעמים.

ישיבה: שב ישר. החזק את ברכיך מעט גבוה יותר מירכייך ורגליך מונחות בצורה שטוחה על הרצפה או על שרפרף. כאשר תבחר כסא, בחר כסא בעל תמיכה טובה בגב התחתון או הנח כרית בין הגב למשענת הכסא, כדי לשמור על עקומה נורמאלית של הגב. בזמן נהיגה הצב את כיסא הנהג קדימה, כך שברכיך מקופלות.

הרמה: כאשר הינך מרים משקל, כופף את ברכיך ולא את מותנייך, תן לשרירי הרגליים שלך לעשות את מרבית העבודה הקשה. כדי להרים משקל כבד, התכופף כאשר רגליך נפרדות והדק את שרירי הבטן שלך. שמור על הגב שלך ישר והחזק את המשא קרוב לגופך. דחוף את המשא הכבד במקום להרים או למשוך אותו. גרירה של המטען היא בעלת סבירות גבוהה לגרום לפגיעה בגבך. אם עליך להפוך את המטען, הפוך אותו באמצעות הזזת רגליך ולא פיתול של הגב שלך.

שינה: אל תישן על הבטן שלך, משום שזה גורם לשרירי הבטן להתנוון. במקום זאת, שכב על הצד, עם ברכיים מקופלות, על מנת להקל על הדיסקוסים שלך. זה עוזר לשים כרית בין הברכיים שלך, כדי להרחיק את העומס מהירכיים ועמוד השדרה התחתון כאשר ישנים על הצד. מאותה סיבה, אם אתה שוכב על הגב שלך, שמור על הברכיים שלך מעט מכופפות כאשר תשים כרית תחתיהם. בעוד מזרן נוקשה מספק תמיכה בעמוד השדרה בכל הנקודות מזרן קשה מידי עלול לגרום לכאב גב. מכאן שהגורמים החשובים בבחירת מזרן הם העדפות אישיות ורמת הנוחות.