כאבי גב – מיתוסים ועובדות

עובדות ומיתוסים הקשורים בבעיית כאבי גב

היות וכאבי גב הם תופעה נפוצה, לכל אדם ברחוב יש דעה ואמונה כיצד הם נגרמים, כיצד לטפל בהם ואוסף של עצות מתוך ניסיון חיים. אבל לא תמיד כדאי להקשיב לכל שכן או אדם בתור לרופא אם אתם סובלים מכאבי גב. אספנו כמה מיתוסים בולטים וסיננו עבורכם מה אמיתי ומה לא אמיתי. 

מיתוס: צריך לשבת תמיד זקוף על מנת למנוע כאבי גב

נכון, ישיבה רפויה לא מיטיבה עם גבך. עם זאת, ישיבה ישרה מידי לזמן רב מידי ללא תנועה יכולה גם לגרום לעומס על הגב. אם אתה יושב הרבה, נסה את הדבר הבא כמה פעמים ביום: הישען לאחור על הכסא עם רגליים על הרצפה וצור עקומה קלה בגבך. אפילו טוב יותר: נסה לעמוד חלק מן היום, בעודך מדבר בטלפון או בעת קריאת חומרים לעבודה.

מיתוס: הרמת חפצים כבדים גורמת לכאבי גב

זה לא בהכרח כמה אתה מרים, זה איך אתה מרים. כמובן שאתה לא צריך להרים כל דבר שעלול להיות כבד מדי בשבילך. כאשר אתה מרים, תנמיך את גופך קרוב לאובייקט עם גב ישר והשאר את הראש למעלה. הזדקף באמצעות הרגליים, על מנת להרים את הנטל. אל תעקם או תכופף את הגוף תוך כדי הרמה. הרמה כזאת יכולה להזיק לגב, גם אם התכופפת להרים עיפרון שנפל מתחת לכסא.

הרמת חפצים כבדים גורמים לכאבי גב

מיתוס: להישאר במיטה עד שכאב הגב נעלם

כן, מנוחה יכולה לעזור אם מדובר בפציעה חריפה או במתיחה שגורמים לכאבי גב. אבל להישאר במיטה זה מיתוס. אחרי יום או יומיים במיטה כאב הגב שלך יכול להיות יותר גרוע. 

מיתוס: כאבי גב נגרמים תמיד על ידי פציעה

יכולות להיות סיבות רבות ומרובות להופעת כאבי גב. ניוון דיסק, מחלות, זיהומים, דלקות, מבנה ואפילו נתונים תורשתיים יכולים להצטרף לרשימה.

על פי אותן הנחיות של האגודה האמריקאית, חולים ורופאים צריכים לשקול דיקור בין טיפולים לכאב גב, עבור חולים שלא מקבלים הקלה בכאב מטיפול סטנדרטי.יוגה, הרפיה פרוגרסיבית, פיזיותרפיה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי כגון שיטת פלדנקרייז הם גם פתרונות אפשריים.

חוקרים ורופאים אמריקאים ממליצים שרופאים ומטופלים ישקלו בחיוב טיפול בעמוד השדרה ע"י פיזיותרפיסט עבור חולים הסובלים מכאבי גב.

לקריאת עוד מאמרים בתחום הכנסו ל:

האנטומיה של חוליות הגב התחתון והקשר לכאבי הגב