פריצות דיסקוסים – Disc Hernia, כאבי גב

פריצות דיסקוסים בל – Disc Hernia

כאב גב הנו מהפתולוגיות השכיחות בעולם המערבי. הסטטיסטיקה מדווחת כי מעל ל- 85% מהאוכלוסייה סבלו סובלים או יסבלו מכאב גב במהלך החיים. אחד מגורמי הכאב נובע משחיקה וניוון של הדיסקוס הבין חולייתי שמאובחן ב-ct או ב- mri. גורמים נוספים שמהווים גורם לכאב הינם המפרקים הבין חולייתיים, השרירים, הרצועות, העצבים ועוד.

בכדי להבין את הגורמים לכאבי הגב עלינו להכיר את עמוד השדרה. עמוד השדרה מורכב מ- 33 חוליות, החוליות מונחות האחת על גבי השנייה באמצעות מפרקים סחוסיים וביניהם נמצאים הדיסקוסים. עמוד השדרה מיוצב ע"י שרירים ורצועות, מבנה מורכב זה נועד בכדי לאפשר תנועה, גמישות, יציבות ומעבר תקין של חוט השדרה העובר בנקבים שבגופי החוליות.

הדיסק מורכב מטבעות חיצוניות ומגרעין פנימי שעשוי מחומר ג'לטיני, בעל אלסטיות גבוהה, המכיל כ – 80% מים. בתהליך הזדקנות הדיסקוס פוחתת כמות המים וכתוצאה מכך יורדת הגמישות, ונוצרים שינויים ניוונים שפוגעים ביציבות רקמות החיבור של הדיסק וירידה ביכולת לעמוד בעומסי משקל הגוף.
ירידת מסת וגובה הדיסקוס תגרום להידחסות המפרקים הבין חולייתיים ובכך יגרם לחץ על העצבים שיוצאים מתוך תעלת עמוד השדרה אל האברים אותם הם מעצבבים.

כאבי גב

טיפול פיזיותרפיה ואלקטרו טרפי שמרני מותאם למטופל ולמצבו יקל ויפחית את הלחץ שנגרם על העצב, בכך יפתח מעגל הקסמים שגורם לכאב מקומי,הקרנה לגפיים ועווית שרירים חזקה שתגרום לעיוות והסטת עמוד השדרה.

הטיפול הפיזיוטרפי יכלול טכניקות מנואליות מתקדמות בשיטות כגון:

  • Mac Kenzy
  • Cyriax
  • Maitland
  • Brian Edwards

וכן הדרכה מניעתית על ידי תרגילים לחיזוק שרירים וליציבה נכונה שיעזרו לשמור על יציבות עמוד השדרה ולדחות את ההתקף הבא.